ujous on vankila

tuntuu kuin olisin vankilassa ja avain on kadonnut. En näytä kenellekään todellista luonnettani. Oikeasti olen hauska, mukava, itsevarma ja rento mutta näytän aina jotain toista. Miksi oman persoonansa näyttääminen tuntuu niin vaikealta? taidan hävetä sitä tai jotain? kuka löytäisi vankilani avaimen?
2600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luulen, että ujous on kuori jonka sisälle olet piiloutunut. Avain on jossain sinun mielesi sokkeloissa ja se pitää löytää. Mutta siinä on pieni mutta. Avain on pieninä palasina, jotka sinun pitää koota pala palalta. Minäkin olen etsimässä avainta ulos ujoudesta. Toisaalta aion jättää yhden palan löytämättä. Jos ujous puuttuu kokonaan, se ei mielestäni ole paras mahdollinen juttu.

Minun mielestäni ujoudessa ei ole mitään hävettävää. Jos jonkun mielestä on, hän on tyhmä. Minä yritän kohottaa päätäni koulussa, jossa minua syrjitään ja haukutaan - minun oman persoonani takia. Sen takian yritän näyttää heille yhä selvemmin oman itseni.

Rohkeutta.

Äänestä

on hävetä itseään - silloin kun ei ole edes tarvetta. Se on häpeä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


0000 kirjoitti:

tuntuu kuin olisin vankilassa ja avain on kadonnut. En näytä kenellekään todellista luonnettani. Oikeasti olen hauska, mukava, itsevarma ja rento mutta näytän aina jotain toista. Miksi oman persoonansa näyttääminen tuntuu niin vaikealta? taidan hävetä sitä tai jotain? kuka löytäisi vankilani avaimen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu