Kokeilin hieman ubuntussa World of Warcratia ja en ollut tyytyväinen. Esim ambient occlusion varjot mättää, jonnekin tulee ja jonnekin ei. Myös vaikka Anti-aliasing on täysillä, hahmot tekevät sahalaitaa. Ehkä kyseessä on Nvidian haluttomuus tehdä linukseille kunnollisia ajureita? Windowsissa ei näitä ongelmia ole ollut. Eikö linuksit ole tehty ollenkaan pelaamista varten?
Ubuntu ja ambient occlusion?
Anonyymi
7145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Linuksit eivät ole suunniteltu nopeatempoiseen pelaamiseen. Linuksin kerneli pystyy vain tuhannen millisekunnin välein vaihtamaan prosessien ajoaikaa eikä sen syystä pelit toimi kuin sekunnin viiveellä.
Olisi aika jo päivittää linuksin kerneli. Varsinaisesti se on päivitetty viimeksi 1973 jolloin koodi kopioitiin Unixista.
Asensitko varmasti viralliset oikeat nvidian ajurit, etkä mitään avointa lähdekoodia?
Ja asensiko Ubuntun version pelistä eikä mitään Wine paskaa?
Ei liity Ubuntuun. nVidian ajurit löytyvät Ubuntu 18.04 LTS:lle ja toimivat ihan hyvin.
Ambient occulsionin voi toteuttaa monella tavalla: https://en.wikipedia.org/wiki/Ambient_occlusion#Variants
On huomioitavissa että sen mittakaava ei aina huomioi objektien todellista kokoa, ja sitä tosiaankin voidaan toteutaa niin että ei aina ole käytössä koska se voi myös tehdä artefaktia. Ambient occulsionia voidaan myös esilaskea eikä piirronaikana ole kuin esilasketut.
Antialiasing säätöjen kanssa voi myös helposti munailla kun pitäisi esimerkiksi tietää, onko kyseessä forward vai deferred rendering. Grafiikkamoottori mikä käyttää deferred renderingiä, vaihtoehtoja on se että mitään antialiasointi säätöjä EI tehdä ajurista, tai sitten käytetään FXAA:ta joka tekee yksinkertaisen jälkikäsittely antialiasoinnin. Muut antialiasointiasetukset mitä ajurista tehdään, toimivat oikein vain forward rendering grafiikkamoottorilla.
Näiden tietojen perusteella, vika todennäköisesti on käyttäjässä.
Tuo epäonnistunut Google-käännös todistaa ettet ymmärrä 3d-grafiikasta enempää kuin hevonen helikopterista.
Selitäppä sitten maailman viisaimpana 3d-grafiikkafyysikkona että kuinka se asia sitten on, vai onko taas tullut vain mutuiltua...?