Oikein miellyttävä kesälomareissu. Jos jokin negatiivinen asia nyt pitää nostaa esiin, niin ainoastaan muutama turhan äänekän keski-iän ylittänyt suomalainen nainen siinä Torggatanin Gallerian terassilla. Muutoin jäi hyvät fiilikset. Sopivan kokoinen päiväreissulle, voisi toki useammankin päivän hotellimatkan tehdä ensi kesänä. Hintataso ainakin Tukholmaan ja Turkuun verrattuna jopa ihmeellisenkin edullinen. Vierasvenesatamassa oikein asiallista ja avuliasta porukkaa. Vastoin odotuksiani, ainakin lähes kaikki asiakaspalvelutöissä olevat puhuivat selvää suomea ,ja vieläpä ilmeisen mielellään. Itse aloitin toki aina englannilla tai huonolla ruotsilla, mutta suomellakin pärjäsi. Kauniita nuoria naisia oli paljon, erityisesti yhden vaate-kenkä-laukkukaupan myyjätär jäi mieleen.
Maarianhamina oli kiva
7
3982
Vastaukset
- Anonyymi
minun suomenkieltä siellä ei meinannu kukaan ymmärtää, tulkki piti olla, ei kaikille niin ruususesti menny
- Anonyymi
Älä nyt loukkaannu, mutta voisiko johtua suomenkielesi heikosta tasosta. Ahvenanmaalaiset ovat kohtalaisen koulutettua ja sivistynyttä väkeä. Ne, jotka työnsä vuoksi opettelevat suomenkielen, tekevät sen viimeisen päälle. Näin oman kokemukseni perusteella väitän. Voi toki joillain olla erilaisiakin kokemuksia. En ole käynyt Ahvenanmaan "landella", joten siellä voi toki olla tilanne aivan eri kuin turismista elävässä Maarianhaminassa.
- Anonyymi
Kävin tänä kesänä noin 30 vuoden tauon jälkeen Ahvenanmaalla. Käytin ruotsia sen mitä koulupohjalta osaan ja jos kieli kääntyi suomeksi, niin useinmiten paikallinen henkilö puhui suomea paremmin kuin minä ruotsia. Se että ymmärtävätkö kaikki tuolla vahvoja suomen murteita, tai vahvaa puhekieltä, ei ole välttämättä ihan itsestäänselvää.
Merenkulkumuseossa & Pommerissa käydessä huomasin että museo kassalla ollessaan eräs nuorempi henkilö ei osannut vastata suomeksi kaikkiin asiakkaiden kysymyksiin, mutta Pommerissa olessaan opasti asiakkaat suomeksi sisään laivaan. Eli tutut ja opetellut aiheet pystyi klaaraamaan, mutta jossain kohtaa sanavarasto loppuu. Varmaan tuttu tunne itsekullekkin vieraita kieliä opiskelleille.
Eräässä ravintolassa tarjoilija alkoi puhua englantia, vaikka mielestäni olisin pärjännyt ruotsilla. Muuten mukava reissu. - Anonyymi
Ei ahvenanmaalla haluta Suomea puhua. Se katukyltti episodi vasta naurettava olikin. Halusivat muuttaa kaikki Ruotsinkielelle, englanniksi ja vasta sitten ehkä suomeksi.
Täyttä rasismia. Kukaan Suomalainen ei pidä ahvenanmaasta, joten se voidaan jättää Venäläisille. Pitäkää hyvänänne.- Anonyymi
Ikävä kyllä näin on! Eivät edes halua itse puolustaa saartaan!
- Anonyymi
Kukaan suomalainen ei pidä Ahvenanmaasta iso hah -hah ! Onpas järkyttävän säälittävä kommentti ! Ovathan Ahvenanmaalaisetkin suomalaisia niin kuin suomenruotsalaisetkin ovat suomalaisia. Vai tekeekö kieli suomalaisen? Entäs sitten saamelaiset? Oikeasti ei se ole halusta kiinni siellä suomen puhuminen vaan jotkut eivät vaan osaa koska suomen kieli ja varsinkin kielioppi on hyvin vaikea ruotsin kieleen verrattuna.
- Anonyymi
Järjestetäänkö kansanäänestys?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899