Oikein miellyttävä kesälomareissu. Jos jokin negatiivinen asia nyt pitää nostaa esiin, niin ainoastaan muutama turhan äänekän keski-iän ylittänyt suomalainen nainen siinä Torggatanin Gallerian terassilla. Muutoin jäi hyvät fiilikset. Sopivan kokoinen päiväreissulle, voisi toki useammankin päivän hotellimatkan tehdä ensi kesänä. Hintataso ainakin Tukholmaan ja Turkuun verrattuna jopa ihmeellisenkin edullinen. Vierasvenesatamassa oikein asiallista ja avuliasta porukkaa. Vastoin odotuksiani, ainakin lähes kaikki asiakaspalvelutöissä olevat puhuivat selvää suomea ,ja vieläpä ilmeisen mielellään. Itse aloitin toki aina englannilla tai huonolla ruotsilla, mutta suomellakin pärjäsi. Kauniita nuoria naisia oli paljon, erityisesti yhden vaate-kenkä-laukkukaupan myyjätär jäi mieleen.
Maarianhamina oli kiva
7
3875
Vastaukset
- Anonyymi
minun suomenkieltä siellä ei meinannu kukaan ymmärtää, tulkki piti olla, ei kaikille niin ruususesti menny
- Anonyymi
Älä nyt loukkaannu, mutta voisiko johtua suomenkielesi heikosta tasosta. Ahvenanmaalaiset ovat kohtalaisen koulutettua ja sivistynyttä väkeä. Ne, jotka työnsä vuoksi opettelevat suomenkielen, tekevät sen viimeisen päälle. Näin oman kokemukseni perusteella väitän. Voi toki joillain olla erilaisiakin kokemuksia. En ole käynyt Ahvenanmaan "landella", joten siellä voi toki olla tilanne aivan eri kuin turismista elävässä Maarianhaminassa.
- Anonyymi
Kävin tänä kesänä noin 30 vuoden tauon jälkeen Ahvenanmaalla. Käytin ruotsia sen mitä koulupohjalta osaan ja jos kieli kääntyi suomeksi, niin useinmiten paikallinen henkilö puhui suomea paremmin kuin minä ruotsia. Se että ymmärtävätkö kaikki tuolla vahvoja suomen murteita, tai vahvaa puhekieltä, ei ole välttämättä ihan itsestäänselvää.
Merenkulkumuseossa & Pommerissa käydessä huomasin että museo kassalla ollessaan eräs nuorempi henkilö ei osannut vastata suomeksi kaikkiin asiakkaiden kysymyksiin, mutta Pommerissa olessaan opasti asiakkaat suomeksi sisään laivaan. Eli tutut ja opetellut aiheet pystyi klaaraamaan, mutta jossain kohtaa sanavarasto loppuu. Varmaan tuttu tunne itsekullekkin vieraita kieliä opiskelleille.
Eräässä ravintolassa tarjoilija alkoi puhua englantia, vaikka mielestäni olisin pärjännyt ruotsilla. Muuten mukava reissu. - Anonyymi
Ei ahvenanmaalla haluta Suomea puhua. Se katukyltti episodi vasta naurettava olikin. Halusivat muuttaa kaikki Ruotsinkielelle, englanniksi ja vasta sitten ehkä suomeksi.
Täyttä rasismia. Kukaan Suomalainen ei pidä ahvenanmaasta, joten se voidaan jättää Venäläisille. Pitäkää hyvänänne.- Anonyymi
Ikävä kyllä näin on! Eivät edes halua itse puolustaa saartaan!
- Anonyymi
Kukaan suomalainen ei pidä Ahvenanmaasta iso hah -hah ! Onpas järkyttävän säälittävä kommentti ! Ovathan Ahvenanmaalaisetkin suomalaisia niin kuin suomenruotsalaisetkin ovat suomalaisia. Vai tekeekö kieli suomalaisen? Entäs sitten saamelaiset? Oikeasti ei se ole halusta kiinni siellä suomen puhuminen vaan jotkut eivät vaan osaa koska suomen kieli ja varsinkin kielioppi on hyvin vaikea ruotsin kieleen verrattuna.
- Anonyymi
Järjestetäänkö kansanäänestys?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 922087
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231340Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 681213
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 89955
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53878- 121777
- 82766