Alkoholin pitäs olla mahdollisimman halpaa suomen markkinoilla...ajatelkaas ny...jos viina ois halpaa ni alkoholistit jois ittesä hengiltä.ei tulis kuluja y h teiskunnalle..kippis
Alkoholi 100
8
295
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä!
Eräs sovellutus -60 luvulla tuosta oli Ruotsissa Södertäljessä jossa ainakin osa toivottomista tapauksista oli sijoitettu samaan 3-kerroksiseen, 3 rappuiseen taloon ja heput saivat osan tuestaan viikoittain tietyn määrän pulloina halvinta valkoviiniä.
Luulen, että halpuuteen oli päädytty sen vuoksi, ettei se menisi kaupaksi eikä siten kalliimman myynnillä voisi ostaa enempää halpista.
Minusta hyvä ratkaisu! - Anonyymi
Paljonpa teillä on tietoa alkoholisteista......
Alkoholisti juo ( jopa valitettavasti hengiltä itsensä ) aivan hinnasta riippumatta.
Jos viinan ja muun alkoholin juominen loppuisi kokonaan, niin mistä valtio saisi veronsa ? Verotuksessa tulee aika isot summat alkoholinkin myynnillä.
On tvallaan turhaa ajatella, jos sitä, ja jos tätä...., millä hinnalla, ja missä myydään....
Alkoholistihan juo joka tapauksessa.- Anonyymi
Saatavuus on hintaa tärkeämpi ohjaava tekijä!
Olen elänyt säätelyn ajat.
Viinakortti 21 vuotisena. Viikkoannos 2 x 0,5l tislattua. Myynti tiskiltä. Henkilökunnan kontrolli. Asiakas selvin päin.
Vielä 60-luvulla käytin lomalla ollessani Scanian henkilökorttia koska tietenkään minulla ei ollut suomalaista viinakorttia.
Varsinaiset juopot eivät kykene edes itse valmistamaan muuta kuin kiljua jonka ne juovat kesken käyneenä ymmärrettävin seurauksin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saatavuus on hintaa tärkeämpi ohjaava tekijä!
Olen elänyt säätelyn ajat.
Viinakortti 21 vuotisena. Viikkoannos 2 x 0,5l tislattua. Myynti tiskiltä. Henkilökunnan kontrolli. Asiakas selvin päin.
Vielä 60-luvulla käytin lomalla ollessani Scanian henkilökorttia koska tietenkään minulla ei ollut suomalaista viinakorttia.
Varsinaiset juopot eivät kykene edes itse valmistamaan muuta kuin kiljua jonka ne juovat kesken käyneenä ymmärrettävin seurauksin.Olihan kieltolain aikaan, kun laillisesti ei ollut alkoholia saatavilla, kaikenlaista itsetehtyä, jota myivät salaa.
Kautta vuosien nimismiehetkin juoksivat pitkin metsiä ratsaamassa pontikankeittopaikkoja.
Varsinaisille juopoille ei saatavuuskaan ole ongelma.
Silloin kun juotavaa on pakko saada, niin mielikuvituksellakaan ei ole rajoja.
Aina sitä jostain löytyy.
Alkoholilla on mahtavat voimat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olihan kieltolain aikaan, kun laillisesti ei ollut alkoholia saatavilla, kaikenlaista itsetehtyä, jota myivät salaa.
Kautta vuosien nimismiehetkin juoksivat pitkin metsiä ratsaamassa pontikankeittopaikkoja.
Varsinaisille juopoille ei saatavuuskaan ole ongelma.
Silloin kun juotavaa on pakko saada, niin mielikuvituksellakaan ei ole rajoja.
Aina sitä jostain löytyy.
Alkoholilla on mahtavat voimat.Kyllä löytyy mutta saamisen hankaluus kuitenkin rajoittaa varsinkin juoppojen määrää.
Kieltolain varjo heijastuu tähänkin päivään kuten myös sen päättymisen jälkeiset hankalamman saatavuuden vuosikymmenet.
Kun karvahattukuppilassa sai 4 keppanaa ja juodakseen lisää oli syötävä niin ruokailijat olivat vähissä.
Keppanan saatavuuden helpottuminen näkyi välittömästi absoluuttiseksi alkoholiksi kasketun määrän kasvuna / kapita.
Kokonaisuudessaan kulutuksen kasvu 50-luvulta nykypäivään on ollut hurja.
Ei se niin mene. Jos alko olisi halpaa, se aiheuttaisi vain yhden juopporyhmän siirtymisen nopeampaan vaineeseen mutta toisaalta suurkuluttaja-ryhmän nousu todelliseksi alkoholistiksi nopeutuisi, samoin kohtuukäyttäjien joukon tulo suurkuluttajiksi jne. kunnes saavutettaisiin tilanne jossa raittiit alkaisivat maistella. Kipeimmin menetys koskisi aiemmin työssäkäyviä ryhmiä joiden joukosta siirtyminen rokuli-, Kela- ja sairaalakiertuepotilaiksi nopeutuisi.
- Anonyymi
Hinta ja saatavuus ei vaikuta loppujen lopuksi juomiseen paljon mitään.
He jotka juovat, niin juovat, ja he jotka eivät, niin eivät.
Jos ihminen ei käytä alkoholia esim. tälläkään hetkellä, niin hyvin pienellä todennäköisyydellä hän sitä alkaisi käyttää esim. hinnan laskiessa.
Samoin kun vahvat oluet ja viinejä tuli ruokakauppoihin, he jotka eivät niitä aiemmin hakeneet Alkostakaan, niin eivät niitä juuri ostele ruokakaupoistakaan.
Suurkuluttajat, eli tosiongelmaiset juovat hinnasta riippumatta.
Alkoholi on kuin huume sellaiselle, joka on siitä riippuvainen.
Kirjoitan tämän itsekin entisenä ongelmajuoppona, eli omasta kokemuksesta.
Olen myös vuosikymmenien aikana tutustunut aika moneen alkoholistiin, osa juo edelleen, ja osa on jättänyt juomisen pois.
Valitettavasti aika iso osa on jo siirtynyt manan majoille. - Anonyymi
Jotkut jäis työttömäksi jos alkoholismi poistettais noin vaan. Aika raakaa toivoa et joku juo itsensä hengiltä. Sillä hinnalla ei ole edes merkitystä juoko joku vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3687923Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli304458Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1794436Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481