Moikka, osaako kukaan sanoa missä olisi karhiniemessä kalliolouhos josta aikanan löydetty harvinaisia kiviä? Kiitos etukäteen
Karhiniemi
Anonyymi
121454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kastari louhos.
Asiasta tietään kylän Muu sakka kylän ainoa ja oikea heimopäälikkö
Onko se Kalle vai matomiäs?
Soramonttu nykyisen kylätalon vaiheilla? Entinen koulu.
Siellä se Karhiniemen kalliolouhos on edelleen olemassa. Mitään vartiointia ei ole alueella. Kuka vaan voi mennä keräilemään opaaleja, beryllumia granaatteja ym.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Opaali
Nosita saa pienellä teolla hienoja ja halpoja korulahjoja, joita voi antaa ylioppilasjuhlissa ja kummilapsille ym.
Onko tarkempaa paikkaa?
Mua kiinnostas enemmän se sianpas-kapuristamon sijaintipaikka. Koska sieltä alkaa saamaan kotimaisia jalokiviä?
Jahka puristusprässi saapuu kiinasta, alkaa linjasto puskemaan ulos kotomaista timanttia!
Nyt sitä paikkaa luultavasti alkaa vartioimaan joku joka kuvittelee että omistaa sen kun on käynyt siellä ikänsä 😂😂😂😂😂
Harjun soramontulta on löydetty kaikenlaista, mutta kovasti näyttää nykyään puskittuneen:
https://www.google.fi/maps/@61.248814,22.6281872,245m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4
Karhiniemellähän ei varsinaisesti ole kalliolouhosta, ellei sitten vuosituhannen vaihteessa ollutta kallion murskausta Kuukinmaassa lasketa
https://www.google.fi/maps/@61.2939761,22.6002964,1762m/data=!3m1!1e3!5m1!1e4
Kuukinmaan louhoksen tarkkaa sijaintia en tiedä, mutta löytyy varmasti kun ajaa Kuukinmaantietä radalle asti. Kuukinmaantien päästä löytyy siis muutama sata metriä rautatietä, joka menee Huittisten puolella!
Kuukinmaasako se on? Huittisten rautatiäasema.? Moni on kysyny rautatiäasemaa huittisisa, mutta en o tiänny kuukimmaahan opastaa! Toimen on huittisjärvi ja muutkin järvet huittisisa, joihin vaikee antaa ajo-ohjeet. Ne tarttis oikein karttaan merkitä, nin tiätäs!
Selvisikö missä se paikka on ja kävitkö koskaan tutkimassa? Miltähän siellä nykyään näyttää..En tiedä sitä maanomistajaa niin en itse viitsi mennä toisten maille tutkimaan ilman lupaa..