Eläinrääkkäystä ...?

Onko marsun yksin pitäminen muka ``eläinrääkkäystä´´ ? ... mun marsu tyttöni Julkku Ulpukka ( Julia ) on yksin , eikä se tunnu kärsivän siitä lainkaan ... no rehellisesti sanottuna : Vaikken joka päivä kerkeäkkään olla sen kanssa ... :( mutta se ei ole moksiskaan :o
Vastatkaa ... Haluan tietää kärsiikö marsuni ? myös sinä za-za ... En haluaisi kastroida urostani ja viedä sen kalleuksia , hehhehee ...
7366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eihän se nyt el.rääkkäystä ole, mutta jos et kertta itse kerkeä joka päivä sen kanssa olemaan, hanki sille kaveri!!!! Se ei todellakaan ole, jos on yksi marsu ja pitää sille JOKA PÄIVÄ seuraa, tunteja ja antaa olla vapaana tunteja.. Mutta jos on yksi marsu, ei pidä sille JOKA PÄIVÄ seuraa ja vieläpä ei anna olla vapaana (en tiedä sinusta).. Mutta todellakin.. Jos sinulla ei ole aikaa pitää seuraa sille joka päivä jne, on parempi että leikkaat sen ja "viet sitten sen kalleudet"! ;D Parempi niin!

Äänestä

Et sinä varmastikaan rääkkää marsuasi, mutta jos et edes päivittäin ehdi aina seurustella sen kanssa, niin sitten olisi kyllä oikeus, kohtuus ja velvollisuus hankkia toinen marsu kaveriksi. Marsusta on todella ikävää nyhjätä yksinäisenä häkissään päivät pitkät, ja vaikka se päällepäin näyttäisi onnelliselta, voi sisälle kätkeytyä hyvin yksinäinen marsu.

Sinulla siis on jo toinen marsu, uros? Minä kastroisin sinun sijassasi niin pian kuin mahdollista tuon uroksen, sillä silloin saisit kaksi tuplasti onnellisempaa kuikuttajaa. Ajattele asiaa mieluummin marsujen hyvinvoinnin kannalta kuin "kalleuksien" menettämisenä. Uroksesi ei muuttuisi miksikään, ehkäpä vain tuplasti onnellisemmaksi :)

Äänestä

olen ihan samaa mieltä kakaran ja minän kanssa!
on parempi että leikkautat sen toisen marsu pojan.. tulee molemmile marsuille mukavammat oltavat..=)

Äänestä

Eihän se siitä kärsi jos se on pirteä ja kuikuttaa aina iloisesti kun näet sen, mutta ihminen ei kuitenkaan voi tietää mitä marsun mielessä liikkuu oikeasti, joten kaveri olisi kuitenkin aivan ykkönen marsulle :)

Äänestä

Hei.Hommaa kaveri sille niin kuulet miten hauskaa on niiden keskenäinen juttelu,meillä "hurisee" kokoajan.

Äänestä
  • Aivan! Kun aikoinaan hankin kuukauden vanhalle marsulleni kaverin, tuli pirteästä marsusta entistäkin pirteämpi. Niitä on todella hauska seurata, kun hurisevat tai vipeltävät lattialla jonossa. Sitä paitsi, marsu sopeutuu muutoksiin ja uusin tilanteisiin paremmin lajitoverin kanssa.

    Äänestä

yleensä marsu tulee paremmin toimeen toisn marsun kanssa,mutta joskus se pitää ihmistä parempana kaverina.mul oli sellanen marsu, joka tykkäs enemmän musta kuin sen marsukaverista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MARSU _ TYTTÖ kirjoitti:

Onko marsun yksin pitäminen muka ``eläinrääkkäystä´´ ? ... mun marsu tyttöni Julkku Ulpukka ( Julia ) on yksin , eikä se tunnu kärsivän siitä lainkaan ... no rehellisesti sanottuna : Vaikken joka päivä kerkeäkkään olla sen kanssa ... :( mutta se ei ole moksiskaan :o
Vastatkaa ... Haluan tietää kärsiikö marsuni ? myös sinä za-za ... En haluaisi kastroida urostani ja viedä sen kalleuksia , hehhehee ...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu