Hei vaan. Kävin ottamassa verikokeet eilen ja näytti kolesterolin HDL suhdeluku yli 10. Onko miten paha homma näin alle kolmekymppiseksi?
Korkea kolesteroli
7
125
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on kolesterolin HDL-suhdeluku?
- Anonyymi
Aikaisemmin lääkärit laskivat kokonaiskolesterolin ja HDL-kolesterolin suhdetta, jonka piti olla alle 4 samalla kun kokonaiskolesteroli piti olla alle 5.
Uusien tutkimustulosten mukaan LDL eli huono kolesteroli on tärkein luku, kun seurataan sydän- ja verisuoniterveyttä. Juuri LDL-kolesterolin arvon perusteella tehdään päätös hoitamisesta ja lääkityksen aloittamisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikaisemmin lääkärit laskivat kokonaiskolesterolin ja HDL-kolesterolin suhdetta, jonka piti olla alle 4 samalla kun kokonaiskolesteroli piti olla alle 5.
Uusien tutkimustulosten mukaan LDL eli huono kolesteroli on tärkein luku, kun seurataan sydän- ja verisuoniterveyttä. Juuri LDL-kolesterolin arvon perusteella tehdään päätös hoitamisesta ja lääkityksen aloittamisesta.Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2Ks. myös prof. M. Ala-Korpelan twiitti https://twitter.com/mak_sysepi/status/1260542173126316032
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2"Taulukko 2. LDL-kolesterolin, ei-HDL-kolesterolin ja apoB:n tavoitearvot valtimotautiriskin luokituksen mukaan"
Siis tavoitearvot, paremmuusjärjestystä.
- Anonyymi
Kävin vähän aikaa sitten verikokeissa, ja muut rasva-arvot olivat viiterajojen sisällä, mutta LDL oli 4.
Minulla on myös lähes kaikki riskitekijät noihin sydän- ja verisuonitauteihin, nyt jo verenpainetauti ollut monet vuodet.
Arveluttaa jonkin verran, joko mahtaa olla lääkityksen paikka ?
On myös tekijöitä, joiden kanssa statiinit eivät ole välttämättä se paras vaihtoehto.
Onkohan mitään muita kolesterolilääkkeitä olemassa, joilla ei olisi samanlaisia haittoja kuin statiineilla ?- Anonyymi
Jos riskitekijöitä on olemassa, niin nyt viimeistään on lääkityksen paikka. LDL pitäisi saada laskemaan alle 1,8.
Muitakin lääkkeitä on: https://sydan.fi/fakta/kolesterolilaakkeet/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694921Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893404- 423308
- 502599
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451817- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971428- 131295
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027