Hei vaan. Kävin ottamassa verikokeet eilen ja näytti kolesterolin HDL suhdeluku yli 10. Onko miten paha homma näin alle kolmekymppiseksi?
Korkea kolesteroli
7
103
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on kolesterolin HDL-suhdeluku?
- Anonyymi
Aikaisemmin lääkärit laskivat kokonaiskolesterolin ja HDL-kolesterolin suhdetta, jonka piti olla alle 4 samalla kun kokonaiskolesteroli piti olla alle 5.
Uusien tutkimustulosten mukaan LDL eli huono kolesteroli on tärkein luku, kun seurataan sydän- ja verisuoniterveyttä. Juuri LDL-kolesterolin arvon perusteella tehdään päätös hoitamisesta ja lääkityksen aloittamisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikaisemmin lääkärit laskivat kokonaiskolesterolin ja HDL-kolesterolin suhdetta, jonka piti olla alle 4 samalla kun kokonaiskolesteroli piti olla alle 5.
Uusien tutkimustulosten mukaan LDL eli huono kolesteroli on tärkein luku, kun seurataan sydän- ja verisuoniterveyttä. Juuri LDL-kolesterolin arvon perusteella tehdään päätös hoitamisesta ja lääkityksen aloittamisesta.Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2Ks. myös prof. M. Ala-Korpelan twiitti https://twitter.com/mak_sysepi/status/1260542173126316032
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on sellainen tieto näin maallikkona, että LDL-arvo olisi vasta kolmanneksi paras riskin osoittin. Parempi osoitin olisi ei-HDL ja vielä parempi apoB-arvo.
Ks. taulukko 2 sivulla https://www.kaypahoito.fi/hoi50025#T2"Taulukko 2. LDL-kolesterolin, ei-HDL-kolesterolin ja apoB:n tavoitearvot valtimotautiriskin luokituksen mukaan"
Siis tavoitearvot, paremmuusjärjestystä.
- Anonyymi
Kävin vähän aikaa sitten verikokeissa, ja muut rasva-arvot olivat viiterajojen sisällä, mutta LDL oli 4.
Minulla on myös lähes kaikki riskitekijät noihin sydän- ja verisuonitauteihin, nyt jo verenpainetauti ollut monet vuodet.
Arveluttaa jonkin verran, joko mahtaa olla lääkityksen paikka ?
On myös tekijöitä, joiden kanssa statiinit eivät ole välttämättä se paras vaihtoehto.
Onkohan mitään muita kolesterolilääkkeitä olemassa, joilla ei olisi samanlaisia haittoja kuin statiineilla ?- Anonyymi
Jos riskitekijöitä on olemassa, niin nyt viimeistään on lääkityksen paikka. LDL pitäisi saada laskemaan alle 1,8.
Muitakin lääkkeitä on: https://sydan.fi/fakta/kolesterolilaakkeet/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214370Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223339Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621935Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61533Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381217Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611179Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96885- 63755
- 30747
- 176730