Rikas sukulainen kuoli ja perintöä olisi tulossa varovasti arvioiden liki 300t€ (verojen jälkeen). Ongelma on siinä, että saan tällä hetkellä toimeentulotukea, joka on tosin leikattu (-40%)..
Kysymys kuuluukin, voinko kieltäytyä perinnöstä? Jos vastaanotan perinnön, niin menetän toimeentulotuen. Mitä teen?
Kysymys kuuluukin, voinko kieltäytyä perinnöstä? Jos vastaanotan perinnön, niin menetän toimeentulotuen. Mitä teen?
Vastaukset 13
Vanhimmat
En ole asiantuntija mutta perinnöstä voi kieltäytyä. Kannattaa kysyä Oikeusaputoimistosta neuvoa, siis lakimieheltä ja etsiä neuvoa netistä.
Jos kuule vähänkin fiksusti sijoitat tuon 300 tuhatta, niin verojen jälkeenkin saat tuottoa enemmän kuin mitä toimeentulotuki on.
Mutta kun noin köyhät toimivat ja sen takia köyhinä pysyvät.
Perinnöstä voi luopua jos se kannattaa, jos ei ole ulosotto päällä niin silloin se ei kannata varsinkin jos on 300 tonttua tulossa.
Ei perinnöstä luopumiseen oikeusapua tarvita vaan rittää se että ilmoittaa asiasta kirjallisesti perunkirjoittajalle ja voi ilmoittaa suullisesti aluksi ja kysyä sieltä neuvoa.
Tein tuossa alkuvudesta perinnöstä luopumisen syystä jota en kerro. Hain netistä ohjeita tuon perinnöstä luoppumisilmoituksen tekemiseksi, tein sitten sellaisen ja lähetinkin yhdelle muulle kuolinpesän osakkaalle joka toimitti sen sitten perunkirjoittajalle.
Perunkirjoittaja oli lakiasiain toimiston lakimies jolle ei kelvannut se perinnöstäluopumisilmoitus vaan ensin soitti ja sitten lähetti sieltä lomakkeen. Laki ei vaadi todistajia tuohon perinnöstäluopumisilmoitukseen mutta tuo lakimies vaati enkä alkanut vääntämään asiasta vaan täytin sen lakimiehen lähettämän lomakkeen, otin pari naapuria todistajiksi ja laitoin postiin.
Voiko joku oikeasti olla niin typerä, että kieltäytyy 300k€:n perinnöstä vain, jotta rupuinen toimeentulotuki säilyy?! Tämän aloituksen jäljkeen on pakko todeta, että köyhyys taitaa olla aika monessa tapauksessa suoraa seurausta synnynnäisestä lahjattomuudesta.
Laskepa piruuttasi, kuinka kauan saat elellä tuolla 300k€ miinus perintöverot summalla piittaamatta pätkääkään siitä, mitä toimeentulotukitantat sanovat. Tai jos haluat toimia yhtään fiksummin, voit vaikka sijoittaa summan, esim. ostaa sijoitusasunnon, josta on sinulle kuukausittain enemmän tuola kuin tt-tuki. Asunnon arvo nousee koko ajan, ja voit sitten joskus myydä sen hyvällä voitolla.
Riippuu mistä persläpi suolta asunnon hankit ääshole. Asunnon arvo laskee jos sitä sitten kukaan ostaakaan. Osta multa vuokra yksiö m 500.000 eur tuliko kaupat ?
B € talast?
Tolla tavalla toimiessa menettää vielä asumistuetkin.
Huomaa kyllä ettei jengillä ole mitään tajua siitä, kun joutuu sinnittelemään minimitukien varassa vuodesta toiseen.
Eihän pölkyt mitään tajua eikä siitä köyhyydestä nouse.
tolla rahalla hyvin eläis.
tossa forssa sais 45 000e remontoidun kerrostalo kaksion .et kokotalo rempattu auto 20tonnia -
300tonnia-65tonnia = 235 000t
saisit 5 sijoitus asuntoa ja niistä vuokra tulot 600e x 5 = 3000e kk
mieti 20 vuoden päästä sulla on noi asunnot . voihan olla että löydät töitä niin säästyy myös vuokra tuotto
py pa . tiedetään että sä ryyppäisit ja läpä läpä osa on onnellia ette oon huolta rahasta.
Hieno raina https://m.youtube.com/watch?v=g6oOFSYo-tU
Paljon on kommentteja, vaan eipä tunnu monelle selviävän että aloitus on trolli.
Jos aloitus olisi oikea, silloin luultavasti jokin taho jo alkaisi selvittämään, onko aloittajalla mielenterveysongelmia vai miksi ei raha kelpaa. 300 tonnilla elelee pitkät tovit ilman tt-tukea.
Epäilemättä jokaisella on syynsä, miksi perinnöistä kieltäydytään, mutta se lienee jokaisen yksityisasia.
"Paljon on kommentteja, vaan eipä tunnu monelle selviävän että aloitus on trolli."
Jos perinnön ottaa vastaan, vähennetään summa toimeentulotuesta.
Samalla perinnöstä joutuu maksamaan verot, joita ei tarvitse toimeentulotuesta maksaa.