Mua vituttaa se et kaikki vihaa mua. Se tuli ihan yhtäkkiä ja nyt mun perheelle on menty kertomaan että käytän päihteitä, mut raiskattiin ja kukaan ei usko ja mut uhattiin tappaa. Haluisin vaan tappaa itseni. Mitä mun kannattaisi tehä. Mulla alkaa lukio josta kaikki mut tuntee enkä haluais sieltä kavereita. Mulla on kyllä pari kaveria. Mut ei kymmeniä enään. Kaikki heistä on yllättäen kaksnaamasia ja musta tuntuu ettei kehenkään voi enää luottaa. Kannattaisko lukiosta hankkia ees pari kaveria? Mitä teen tän porukan suhteen? Onko elämä yksin oikeasti ihanteellinen käsite? Apua.
Kaikki vihaa mua
7
811
Vastaukset
Hei,
Jos haluat jutella tilanteestasi ja ajatuksistasi jonkun turvallisen aikuisen kanssa, niin tässä tiedoksesi mahdollisia paikkoja:
Sekasin-chat https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joita voit halutessasi käyttää. Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa itseään mietityttävästä aiheesta. Tukinetissä on monia tukisuhdepalveluia, joista esim. Mieli Tukisuhde https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/ tai Etsivan nettityön tukisuhde voisivat sopia sinulle https://tukinet.net/teemat/etsivan-nettityon-tukisuhde/tukisuhteet/.
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja ryhmächattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Käynnissä olevat ja seuraavaksi tulevat ryhmächatit näkyvät heti etusivun ylälaidassa.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
ei kaikki vihaa sua... se vaan tuntuu siltä
jos sulla on kaksi hyvää kaverii, niin sehä on ihan hyvä
ei kymmenellä kaverilla tee mitään kun ei ne kaikki voi olla luottokavereita kuitenkaan
harvoin kellään on noin paljoo hyvii kavereita...tuttuja voi olla.
se on vaan hyvä että oot huomannu ettei moneenkaan voi luottaa, ei kannata olla liian sinisilmäinen
varmasti saat lukiosta muutaman lisäkaverin ja lukiolaiset on monesti fiksumpia ja luotettavampia
ja oikeesti elämä on usein kivempaa yksin kun huonon kaverin kanssa. Tulet huomaamaan että yksin osaat ja pystyt paremmin rentoutuu...
tsemppiä ! olet just hyvä tuollaisena kuin olet ! - Anonyymi
Eivät kaikki sinua vihaa.
En ainakaan minä.
Nuissa kahdessa edellisessä viestissä oleelliset asiat, joten sanon vain että TESMPPIÄ, VOIMIA JA OLET IHANA. Itsellänikään ei ole kuin pari kaveria, minullakin oli jossain vaiheessa kausi jolloin tuntui että vihaan kaikkea ja kaikki vihaavat minua. Nyt kun olet aloittamassa lukiota niin ajattele että se on uusi vaihe elämässäsi, saat aivan varmasti uusia kavereita ja ystäviä. Ei muuta kuin pää pystyyn ja luottavaisin mielin kohti tulevaisuutta.
- Anonyymi
Niin, minuakin on kiusattu. En ole välittänyt, jos ei osaa olla fiksu ei voi mitään.
- Anonyymi
ei se kaikki ole oikeasti niin mustavalkoista mitä luulet
- Anonyymi
Olen melkeen bi insinööri ja nyt muutin rivitaloon ja äiti maksaa minun puuhat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360