Etelä-Suomen metsiä pakkosuojeluun

Anonyymi

Juotiin eilen mökkinaapurin kanssa olutta ja tultiin siihen lopputulemaan, että Etelä-Suomeen on saatava lisää suojelualueita. Molemmat meistä johtopäätöksen tehneistä on keskimääräistä isompia maanomistajia.... ei kuitenkaan mitään manttaaliukkeleita; muutaman sadan hehtaarin ukkeleita kuitenkin.

Eli ehdotan, että Salpausselän eteläpuolella tehdään se liike, että Suomen valtio pakkolunastaa vähintään 250 000 hehtaaria maapohjia, joita ei ole tuhottu hirvenkulkemattomaan kuntoon. Puuston määrällä ei niin väliä. Tärkeintä on kunnossa oleva maapohja ja monipuolinen puusto. Kyllä siitä luontoa tulee, kun unohdetaan "hoitaminen" ja annetaan luonnon tehdä hommansa.

Järkikorvaus mielestämme on 500-3000 e/ha puustomäärästä riippuen. Kohta joku kriitikko tietenkin huutamaan, että korvaus ei ole riiittävä. Eihän sen tarvitse riittävä ollakaan vaan sopiva.

Mainitulla noin 0,5 mrd toimenpiteellä saataisiin Etelä-Suomen suojeluasiat edes jonkinlaiselle tolalle, hiilinielu vahvistuisi ... ja mikä parasta... persuja ahdistaisi niin, että huonoimmilta lähtisi henki.

11

834

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otahan Kesseli rauhallisesti. Jos alkuun vaikka 100 000?

    • Anonyymi

      Helsingin voi purkaa ja suojella arvokkaat rannat kun ne paskoo koko meren.

      • Anonyymi

        Varteenotettava vaihtoehto, metsitettään vaikka Koivulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varteenotettava vaihtoehto, metsitettään vaikka Koivulle.

        Poistuu moniongelma kerralla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poistuu moniongelma kerralla.

        Kaupungit elättää maaseudun tulonsiirroilla.


    • Anonyymi

      Sitä se olut teettää.

    • Anonyymi

      Kannatan!

    • Anonyymi

      Viisaita ajatuksia teidän olutillassa!

    • Anonyymi

      Minua hieman ärsyttää n.s. tiukka suojelu. Joku alue laitetaan maailman loppuun asti jonkun suojelu nimikkeen alle. Paha esim. on Natura. Saattas yhteiskunnalla olla alueelle muutaki käyttöö, nii ei voi mitää, kun on ylisuojeltu. Nää 10v, suojelusopimukset on hyviä. Olen päättäny, että minnekkään suojelumettään tai kansallispuistoon en mene, niissä käy jo väkee luontoa ihailemassa metshallituksen laskurit punaisena luontoa roskaamassa. Oikein tehrää veronmaksajan rahoilla lankkusiltaa, että pääsee vaivaisetkin ihailemaan suolle märkyyteen kuollutta männyn käppyrää.
      Jokamiehen oikeurella saa mennä mettään ihan vapaasti, niin nuita puistoja en oikein ymmärrä.

      • Anonyymi

        10 vuoden typeräsuojelu on ihan hanurista. Metsänomistajalle maksetaan 10 vuoden viivytyksestä verottomana summa, jonka se kuittaa toiseen kertaan 10 vuoden päästä (silloin toki veroineen)-. Tämä kepulainen tulonsiirtoautomaatti tulisi lakkauttaa välittömästi.


    • Anonyymi

      Helsingin voisi jyrätä maantasalle. Vihreät ja elokapina saisivat sitten kilistellä raunioilla keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      941
    2. 59
      868
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      635
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      632
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      45
      476
    Aihe