Pitääkös paikkansa se huhu mitä on kuulunut, että Falckilla olisi Yt neuvotteluja meneillään.Hälytyskeskuksen kohtalosta huhuili eräs alalla toimiva kolleega.
pitääkö paikkansa?
Utelias Kollega
133349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Riippuu tietysti mitä huhuissa kerrotaan.
Mutta varmasti jotain on tekeillä... ja siitä ei kovinkaan moni taida olla mielissään...
Noi uudet tiedotteet mitä kotisivuilla on, viittaa vähän siihen suuntaan. "Organisaation kehittäminen" on aika enteilevää, samaa kun on toitottanut viime aikoina mm. TeliaSonera ja Elisa, joista jälkimmäisestä heivattiin 900 työntekijää ja TeliaSonerastakin on tehnyt lähtöä aika moni.
Falckillahan on kaksi hälytyskeskusta, pääkaupunkiseudulla ja jyväskylässä. Ei liene mahdotonta, että toimintaa oltaisiin tämän vuoksi järkeistämässä, ja siirtymässä yhden hälytyskeskuksen alle.
tietääkö kukaan missä sijaitsee, tämän maailman suurimman vartiointiliikkeen, ns. hälytyskeskus Jyväskylässä, johon kaikki toiminta ollaan keskittämässä?
Kai sen joku tietää. Luulisi että ainakin ne jotka siellä käyvät töissä.
Yhtiön kotisivuilla ei sen sijaan ymmärrettävistä syistä anneta hälytyskeskuksille sen tarkempia osoitteita, kuin Helsinki ja Jyväskylä.
Eihän tässä sinänsä ole mitään uutta. Secu teki saman tempun jo vuosia sitten.
ISS kuulema suunnittelee/harkitsee Turun hälytyskeskuksen sulkemista.
Mitenköhän Tiimi?
Ainut mitä tässä on erilaista, on se, että kun muut keskittävät hälynsä Helsinkiin niin Falck on siirtämässä sitä kehä kolmosen ulkopuolelle?
Sehän on normaalia että yhdistetään, saadaan kuluja laskettua, ja toimintaa järkeistettyä. Mutta miksi muut "isot" keskittää pääkaupunkiseudulle ja Falck siirtää pois?
Metson Rautpohjan tehtaan porttivahdin kopissa.
Tämä ei ole vitsi...
Raha ratkaisee, eli palkat ja tilojen hintataso.
Nämä tulee nyt ainakin enste mieleen.
Onkos kellän faktatietoa kuinka yt-neuvotteluissa menetellään, siis yleensä? Mitä työntekijä osapuoli voi vaatia ja mitkä on työnantaja puolen lakisääteiset vaatimukset?
Oma luottamusmiehesi osaa parhaiten selvittää YT-menettelyn kulun, kysy siltä. Tiedän sen kyllä itsekin, mutten jaksa selittää.
Työntekijäpuoli ei voi periaatteessa vaatia mitään, no ehkä sen, että menettely hoidetaan lakien ja tessin yms. säädösten mukaan, mutta senhän pitäisi muutenkin olla selvä asia. Näkemyksiään työntekijäpuoli voi toki esittää, mutta työnantajalla ei pääsääntöisesti ole mitään velvollisuutta ottaa niitä mitenkään huomioon.
Tärkein työnantajapuolen lakisääteinen velvoite on yleensä käydä nämä yt-neuvottelut, silloin kun laki siihen velvoittaa. Laki velvoittaa ainoastaan neuvottelemaan, minkäänlaiseen sopimukseen tai molempia osapuolia tyydyttävään lopputulokseen ei ole pakko päästä.
Mutta luottarisi osana tätä yt-järjestelmää kertonee mielellään lisää, jos et kuulu liittoon joudut tietty tuonkin selvittämään itse, eikä puolestasi edes kukaan neuvottele mahdollisesti omalle kohdallesi osuvassa yt-menettelyssä.
siis kuten tuossa jo mainittiinkin niin ei työntekijällä ole sanomista yt.neuvotteluissa,yleensä paikalla on työnantaja luottamusmies ja työntekijä.työntekijälle kerrotaan mitä ollaan tekemässä"esim:työsopimustuntejen pienentämistä"työntekijä joko suastuu tai sanoutuu irti.siirtymä aikaa kutsutaan ns.irtisanomisajaksi,eli siinä siirrytään uuteen työsopimukseen(muistanko oikein että se on 3 kuukautta???mutta siirtymäaikaa joudutaan käyttämään jos esimerkiksi palkka tippuu"mutta siinä siis irtisanotaan tavallaan vanhaa olemassaolevaa työsopimustasi.työntekijää ehkä kuullaan kyllä,mutta siis työntekijän sanomisilla ei oikeastaan ole merkitystä.
yleistä on sekin että yt.neuvotteluihin joutuu yritykselle kalliit työntekijät esim:lomakeräytymiä paljon,sattunut sairastelemaan työnantajasta liikaa,työnantaja ei vain pidä ihmisestä.koska aika yleisesti yt-neuvotteluiden tuloksena työntekijä irtisanoutuu.
Kirjoituksessasi ei ollut järjen hiventäkään. Juuri mikään kertomasi asia ei pitänyt paikkaansa.