Papa tulokset

Anonyymi

Moikka,
Kokeneet tai asiasta tietävät kaipaisin ihan suoraa mielipidettä.
Eli siis olen 34v menin lääkäriin välivuotojen ja yhdynnän jälkeisten vuotojen ja kipujen takia. Välivuotoja ollut jo pitkään koska löytyy mirena kierukka. No papasta sitten HSIL. Ei mitään lisätietoa. Ja pääsin/pääsen noin 2vk päästä tiedosta kolposkopiaan.

Kysymykseni siis on, että mistähän tässä nyt sitten on kyse? Kaikkea mahdollista olen lukenut ja olen jo totutellut ajatukseen, että mahdollisesti syövän esiaste tai esiasteita. Mutta mietin nyt noita oireilujani, että eikös enemmänkin syöpä noita oireiluja aiheuta eikä esiasteet 🤔 ja onko vielä joku mahdollisuus, että kaikki onkin vain jotain lievää eikä mitään erityistä tarvitse tehdä.

Kaikki tieto ja kokemukset tässä vaiheessa tervetulleita.

2

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole syöpää niin välivuodot voi johtua kilpirauhasen vajaatoiminnasta.Itselläni oli poikkeavaa vuotoa syksyllä 2019.Kävin gynellä ja myös kilpirauhaskokeessa,jossa todettiin kilpirauhasen vajaatoimointa.Vuodot loppuivat samana vuonna ja kävin alkuvuodeta 2020 uudelleen kilpirauhaskokeissa ja nyt labra arvot olivat normaalit.Omalla kohdalla välivuodot johtuivat kilpirauhasen vajaatoiminnasta.Mutta jos sulla ollut papassa häikkää niin voi olla syöpää.Itse kävin tänä vuonna joukkotarkastuksessa ja oli normaali.

    • Anonyymi

      Miten ap:lle kävi? Itsellä sama tilanne.... Papa tulos LSIL, mirena, ja vuotoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      162
      1533
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      60
      889
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      44
      833
    4. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      55
      795
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      95
      725
    6. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      32
      719
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      57
      654
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      648
    9. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      34
      631
    10. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      596
    Aihe