Kyllä suomessa kadehditaan ihmisiä joilla on vähänkin enemmän omaisuutta jos on ns keskituloinen niin jopa löytyy kateellisia vaikka pitkä työura ja kohtuupalkka on sen aiheuttanut tietenkin säästäväinen elämän tapa.
suomen pahin kansantauti kateus
7
1932
Vastaukset
- Anonyymi
Kadehditaan sitä ei-vauraita tulitikkutyttöjäkin ja ihan siihen satuun viittaan, muu kun ei nyt vaan natsaa.
- Anonyymi
Suomessa näitä on paljon. Huvittavaa nähdä kun aikuiset ihmiset näyttää kateutta ihan avoimesti julkisella paikalla. Sellainen käytös kuuluu teini-ikään mutta eihän kateellisten tarvitse sitä tietää. Antaa heidän nolata itsensä.
Kateus pitää ansaita. Jos huomaat olevasi kateuden kohde, niin sitten on asiat ainakin joidenkin mielestä hyvin. - Anonyymi
Miten se ilmenee? Itse olen vähän samassa tilanteessa, mutta kukaan ei ole kadehtinut. Aiheutatkohan itse käytökselläsi kateutta? Tai siis jos kehuu itseään niin toiset ei siitä pidä, se ei ole kateutta vaan sitä, että susta ei pidetä ihmisenä.
- Anonyymi
Se vähäinen mitä menetettiin muutaman viime vuoden takia harmittaa. Muita ei kadehdita.
- Anonyymi
No, jos sitä on sitten sen verran kateellinen.... kuitenkin pitkeen tehnyt töitä. Mutta mietippä sitä,että minä MAKSAN. rikkaat eivät osta näissä yhteiskuntaluokissa ketään.ei se rahasta puhuminen mitteen herkkua ole mutta mutta empähän ole koditon ,vaatteeton enkä ruuaton. Silti vanhan kansan ihminen. Joten sillätavalla hyvin, kun voisin olla keppikerjäläinenkin , mutten ole. Tämä on totuus ja sinunkin on se nieltävä jos meinoot nykyyhteiskuntoo ymmärtee.
- Anonyymi
Kateus ja katkeruus juontaa juurensa usein siihen että joku ei ole vastaanottanut Jumalan armoa. Ei voi olla tyytyväinen kun sisällä palaa katkeruuden ja vihan palo.
Katso löytyisikö tältä sivulta apua ongelmaan
https://jeesus-on-herra.com/ - Anonyymi
Ei pidä paikansa älä yleistä! Katelisia on paksut naiset jolla varalisuus on Tullut Aviopuolison kautta. Paksuja siksi syövät suruun. Kadehtivat tavallisia naisia jolla rohkeus elää oman näkistä elämää omilla tuloilla. Vaikka ei rikkautta ja ei aviomiestä halua. Mukavan suhde riitää.On itsenäinen elämä ja voi olla tosi onnelinen,normi painoisena ei tarvii kulisseja.olla vaan oma itsensä vikoineen ja pienin avuineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648