Kyllä suomessa kadehditaan ihmisiä joilla on vähänkin enemmän omaisuutta jos on ns keskituloinen niin jopa löytyy kateellisia vaikka pitkä työura ja kohtuupalkka on sen aiheuttanut tietenkin säästäväinen elämän tapa.
suomen pahin kansantauti kateus
7
1882
Vastaukset
- Anonyymi
Kadehditaan sitä ei-vauraita tulitikkutyttöjäkin ja ihan siihen satuun viittaan, muu kun ei nyt vaan natsaa.
- Anonyymi
Suomessa näitä on paljon. Huvittavaa nähdä kun aikuiset ihmiset näyttää kateutta ihan avoimesti julkisella paikalla. Sellainen käytös kuuluu teini-ikään mutta eihän kateellisten tarvitse sitä tietää. Antaa heidän nolata itsensä.
Kateus pitää ansaita. Jos huomaat olevasi kateuden kohde, niin sitten on asiat ainakin joidenkin mielestä hyvin. - Anonyymi
Miten se ilmenee? Itse olen vähän samassa tilanteessa, mutta kukaan ei ole kadehtinut. Aiheutatkohan itse käytökselläsi kateutta? Tai siis jos kehuu itseään niin toiset ei siitä pidä, se ei ole kateutta vaan sitä, että susta ei pidetä ihmisenä.
- Anonyymi
Se vähäinen mitä menetettiin muutaman viime vuoden takia harmittaa. Muita ei kadehdita.
- Anonyymi
No, jos sitä on sitten sen verran kateellinen.... kuitenkin pitkeen tehnyt töitä. Mutta mietippä sitä,että minä MAKSAN. rikkaat eivät osta näissä yhteiskuntaluokissa ketään.ei se rahasta puhuminen mitteen herkkua ole mutta mutta empähän ole koditon ,vaatteeton enkä ruuaton. Silti vanhan kansan ihminen. Joten sillätavalla hyvin, kun voisin olla keppikerjäläinenkin , mutten ole. Tämä on totuus ja sinunkin on se nieltävä jos meinoot nykyyhteiskuntoo ymmärtee.
- Anonyymi
Kateus ja katkeruus juontaa juurensa usein siihen että joku ei ole vastaanottanut Jumalan armoa. Ei voi olla tyytyväinen kun sisällä palaa katkeruuden ja vihan palo.
Katso löytyisikö tältä sivulta apua ongelmaan
https://jeesus-on-herra.com/ - Anonyymi
Ei pidä paikansa älä yleistä! Katelisia on paksut naiset jolla varalisuus on Tullut Aviopuolison kautta. Paksuja siksi syövät suruun. Kadehtivat tavallisia naisia jolla rohkeus elää oman näkistä elämää omilla tuloilla. Vaikka ei rikkautta ja ei aviomiestä halua. Mukavan suhde riitää.On itsenäinen elämä ja voi olla tosi onnelinen,normi painoisena ei tarvii kulisseja.olla vaan oma itsensä vikoineen ja pienin avuineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4873869Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152906Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792178Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4502028Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841374- 1571293
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631158- 811065
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028