Siemens-pesukone: onko normaalia, että rummun "alle" jää vettä 4 dl

Anonyymi

Ongelmana pesukoneen hirveä haju; KAIKKI normikikat tehty (etikat, lukuisat 90 asteen tyhjänä pyörittämiset sun muut). Poistoletku ei haise, viemäri ei haise. Mutta kun avaa alalaidasta sihdin vai mikä se onkaan, ulos valuu aina n. 3-4 dl vettä. Jos ei HETI pesun jälkeen avaa konetta ja poista pyykkejä, samainen haju tarttuu pyykkeihin.

Siispä: onko normaalia, että koneen sisään jää aina noin paljon vettä? Voiko poistopumppu olla viallinen? Voisi kuvitella, että tuo on aikamoinen bakteeri/töhnäallas, josta haju tulee.

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo sun pesukoneen poistoletku on ns. kurkkuputkea eli sellasta notkeaa haitaria. Niin ota se irti ja putsaa sisältä se nöyhtä/lika/rasvakerros pois.
      Mulla oli poistoletkussa noin 5mm kerros ympäri putkea sitä paskaa joka haisi todella pahalle, oli noin 15 vuotta sama poistoputki pesukoneessa. Se lika tarttuu siihen haitaripoimuun. Vanhalla koneella sattui joskus jäämään vettä koneeseen.

      Ostettiin uusi pesukone ja asennuksen jälkeen ihmettelin kun kone herjasi että poistoletku tukossa eikä suostunut pääsemään pesua loppuun.

      Putsauksen jälkeen toimii kuin unelma eikä haise.

    • Anonyymi

      Jää sinne tilkka aina vettä. Pahan hajun saa pois sitruunahapolla 95-asteen ohjelmalla, jonka jälkeen vielä yksi pesukerta tavallisen persuaineen kanssa. Tarvittaessa toista niin usein, että nukkasihtiin ei jää enää mitään.

      • Anonyymi

        Ai niin ja jos on sivusta täytettävä kone, niin muistaa putsata myös sen luukun tiivisteen. Siihen kertyy monenlaista mönjää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe