Perinkö miesvainajani enon? Enolla ei rintaperillisiä
Perinko miesvainajani enon?
Anonyymi
18182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Et. Et ole missään perillisasemassa puolisosi sukulaisiin, ellet saa jotain testamentilla.
Tottakai perit
Miehesi eno on ihan vieras ihminen, et voi häntä periä ilman testamenttia
Juuri noin. Ellei ole testamenttia, niin enoa ei peri kukaan, vaan perintö menee valtiolle.
Ja höpö höpö. Kai nyt enon veli perii veljensä.
Kait aloittaja olisi sen tiennyt, eikä kysynyt tyhmiä.
Perit tietenkin. Jos perit miehesi, perit myös miehesi omaisuuden ja miehesi kuuluu periä enonsa!!!!
"Perit tietenkin. Jos perit miehesi, perit myös miehesi omaisuuden ja miehesi kuuluu periä enonsa!!!!"
Perintöoikeus katkeaa kuolemaan, eli aloittajan miehellä ei ole perintöoikeutta!
Älä jauha skeidaa!
Mutta kun eno kuoli ensin. Mieheni oli tavallaan jo"kiinni " siinä perinnöstä. Perintöä vain ei oltu jaettu.
Olipa huono aloitus, jos eno kuoli ensin!!!
Perintö lankeaa kuolinhetkellä eli miehesi oli eläessään perinyt enonsa. Miehesi kuoltua perit miehesi, jonka jäämistöön kuuluu osuus hänen enonsa jäämistöön.
Sinä et peri miehesi enoa, mutta perit miehesi, joka oli perinyt enonsa.
Onpa monimutkaiseksi on mennyt, koska aloittaja on salannut oleellista tietoa. Hänellä ja hänen kuolleella miehellään saattaa olla yhteisiä lapsia, tai vain miehellä. Silloin lapset perivät ja aloittajalla on vain avio-oikeus pesän omaisuuteen, ellei sitä ole suljettu pois avioehdolla.
Älä usko humpuukimaakareita, jotka luulevat, että vainajatkin perivät. Kun miehesi siis on kuollut ennen enoaan, hän ei voi periä enoa. Jos miehelläsi olisi rintaperillinen, tämä kyllä - osaltaan, isänsä sijaantulijana - perisi isävainajansa enon. Mutta et kuulu miehesi sukuun, joten ilman testamentti et kyseistä henkilöä peri - kuten sinulle on oikein vastattu.
Mieheni ei kuollut ennen enoaan. Eno kuoli tammikuussa ja mieheni toukokuussa. Pesää ei ole jaettu. Anteeksi kun en selventänyt asiaa
No siinä tapauksessa sinä perit!
Hyvin oleellinen tieto. Tässä tapauksessa perit.
Ei peri, vaan miesvainajan rintaperilliset perii. Aloittaja ei sanonut, ettei heillä tai miehellä olisi lapsia.
Niinpä, kysyjät ovat joko yksinkertaisia, tai eivät tiedä, että jäämistöoikeudessa kaikki riippuu kaikesta. Mihinkään kysymykseen ei voi vasta, jos kaikkea oleellista ei kerrota.
...Perinkö miesvainajani enon? Enolla ei rintaperillisiä" Et peri!