Tunnetko pilvenpolttajia? Pilveä polttaneita suomalaisia on yli neljännesmiljoona(n.250.000).
Noin joka kymmennes päätyy kokeilemaan "kovia" huumeita.
"Mitä vähemmän kannabiksen kokeilijat tulisivat tekemisiin rikollisten huumemarkkinoiden kanssa, sitä harvemmalle tulisi tilaisuus tai houkutus kokeilla vahvoja huumeita."
Hhmm... miten sinä ratkaisisit yllä olevan ongelman?
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/21.marraskuu/HUUME45.HTM
Noin joka kymmennes päätyy kokeilemaan "kovia" huumeita.
"Mitä vähemmän kannabiksen kokeilijat tulisivat tekemisiin rikollisten huumemarkkinoiden kanssa, sitä harvemmalle tulisi tilaisuus tai houkutus kokeilla vahvoja huumeita."
Hhmm... miten sinä ratkaisisit yllä olevan ongelman?
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1997/21.marraskuu/HUUME45.HTM
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yli 4 miljoonaa ihmistä suomessa EI käytä kannabista.
vuonna 1997, nyt on 2005.
Löytyy yli 4 miljoonaa ihmistä, jotka eivät HALUA tuhota elämäänsä huumeilla
Nyt olikin kysymys siitä miten pilveä kokeilevat pysyisivät erossa "kovista" huumeista.
Aika hyvin tuo erossapysyminen vaikuttaa toimivan vaikka hatsit onkin rikollisten käsissä...
aivan. ja lähes miljoona, jotka silti tuhoavat elämäänsä ja läheistensä hyvinvointia alkoholin liikakäytöllä.
eli sun perustelusi tältä kantilta on aivan perseestä.
..?
Muutetaan lakia niin että kovien huumeiden myynnistä saa kovemmat tuomiot kuin mietojen myynnistä.
Esimerkiksi kannabiksen myynnistä saisi maksimissaan vaikka kahden vuoden tuomion, kun taas kovien huumeiden myymisestä saisi max. kymmennen vuoden tuomion. Silloin sama henkilö ei välttämättä myisi kannabista ja heroiinia.
Voisiko tämä toimia?
Suomessa on hyvä huumepolitiikka eli kieltolaki.
Kieltolaki on yksiselitteisesti paras tapa suhtautua huumeisiin.
"Hhmm... miten sinä ratkaisisit yllä olevan ongelman?"
Mitään ongelmaa ei ole olemassakaan koska huumeongelma on jo ratkaistu - kieltolailla. Kyse on väistämättömästä ilmiöstä; ei ongelmasta.
niin kukaan ei ota.uskotko tuota itsekkään. se oliskin tosi helppoo kielletään myös ihmisiä tappamasta toisiaan ai perk se olikin kiellettyä silti ihmiset tappaa toisiaann.ja jos katsotaan mikä aine suomessa on ongelma niin ei se ainakaan ole kannabis.sen käyttäjät osaa ottaa rennosti.mutta meepä perjantai tai lauantai yönä grillille niin näet mitä viina aiheuttaa.
Alkoholin ongelmallisuus pysyy kurissa ilman kieltolakiakin, siksi alkoholi on laillista ja kannabis ei.
"Löytyy yli 4 miljoonaa ihmistä, jotka eivät HALUA tuhota elämäänsä huumeilla" Siistiä, minäkään en haluaisi tuhota elämääni markkinatalouden oravanpyörässä. Tai olla "kuluttaja".
mutta varmasti kokeilijoiden joukossa, on niitäkin, jotka ovat kerran vetäisseet ja huomanneet, että ei se olo tila niin mukava olekaan...joten ovat sitä mieltä että turha moista p..aa on laillistaakaan. Heikoimmat ne sortuvat muihin aineisiin, kun pilvestä tuleva sekava olotila ei riitäkään, vaan halutaan vielä sekaisemmaksi...kyllähän ne omavaraiset hamppuviljelijätkin muihin huumeisiin sekaantuvat.
aika moni (paljon) poltteleva kasvattaa kasvit itse kotona. silloin ei ole pakko tukea huumeteollisuutta ja saa juuri sellaiset kasvit kuin itse haluaa.
pilven polttelu on yleistä, ja sanokaa minun sanoneen, että pian se on myös laillista.
itse olen polttanut muutaman vuoden, välillä paljonkin. olen kokeillut myös kovia huumeita, mutta niistä ainoastaan ekstaasi tarjosi minulle jotain hyvää. ja kuten kaikki tietävät, ekstaasi on juhlimiseen tarkoitettu huume. kukaan ei siis syö essoja kotona. sitä paitsi kahden tai kolmen peräkkäisen päivän jälkeen ne lakkaavat jokaisella toimimasta. ja sitten pidetään 2-3 kk tauko.
joten minä voin omalta ja lähipiirini osalta haistattaa vitut porttiteorioille. se on tarkoitettu kaikille ajattelemattomille ja alistuville syötettäväksi. älkää uskoko kaikkea mitä teille sanotaan, uskokaa se mitä itse näette.