Metsäpalo .

joko On saateltu kannukseen? Hoitakoon he omanosuutensa.
333239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Tuulihatusta ilmeisesti lentänyt kipinä.

Äänestä
  • Näin kertoo tuulivoima kansalaiyhdistys

    Äänestä

Kalajoen kokoomuslaiset yrittivät polttaa Raution. Niin kateenpaskoja ovat.

Äänestä

Tuulivoimalat voivat aiheuttaa metsäpaloja. Esim. tuulivoimala voi syttyä palamaan. Netistä löytyy videoita tuulivoimapaloista.

Äänestä

Mettät täynnä itämaisia marjanpoimijoita, kerätkää niiltä tulenteko välineet pois. Kiitos

Äänestä
  • kyllä siellä on suomalaisiakin poimijoita tupakitsuussa on nähty,

    Äänestä

  • Kainuussa todella suuri ongelma mutta asiasta vaijetaan. Palot todetaan lähteneen nuotiosta mutta enempää ei haluta tutkia rasismisyytösten pelossa.

    Äänestä

Tuulella käyvän sätkä tipahti.

Äänestä
  • Propellihattuun tullut oikosulku.

    Äänestä

Ota ylös moniko johtoauto seisoo päätiellä toimettomana,valokuvaa,lähetä iltasanomiin vast.Tieltä ei voi johtaa ja samanaikaisesti nostaa palkkaa?Moniko poliisiauto ajaa pillurallia?Kansalaisena sinä maksat näille tyhjäntoimittajille palkkaa.Puutu laiminlyönteihin.Ohjaa autossa olijat paloalueelle töihin.

Äänestä
  • Johtajat johtaa, miehistö tekee työt kuten kuuluukin. Poliisi on paikalla ohjaamassa uteliaat pois jaloista.

    Äänestä

Huhu kertoi että kulmahousut olisivat olleet tupakalla ja siitä lähtenyt.

Äänestä

Kenen kaivuri palo sammutustöissä?

Äänestä
  • Eiköhän ollut tuulimylly urakoitsijan.

    Äänestä

Täällähän on tietoa, suoraan sisäpiireistä.

Äänestä

Vain suomalaisten sytyttämät .metsäpalot johtavat syytteisiin. Suomalaiset eivät tee nuotiota metsäpalovaroituksen aikana.

Äänestä
  • Hyvin hiljaa ollaan syttymis syystä sekä siitä että että palo on tuulivoima työmaan läheisyydessä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvin hiljaa ollaan syttymis syystä sekä siitä että että palo on tuulivoima työmaan läheisyydessä.

    Salaliitto! 😅 Kyllä siitä ollaan hiljaa ihan siitä syystä ettei sitä ainakaan vielä tiedetä.

    Äänestä

Onko tuulimyllymiehet pitäneet makkaratulia metsäpalovaroituksen aikaan??

Äänestä

Kaasupilleillä kuulemma leikelleet rautoja tuulimylly työmaalla.Ja sytyttäneet metsän palamaan.

Äänestä

Kuinkahan moni tuulivoiman vastustaja kuuluu kalajoen ev lut seurakuntaan🤔

Äänestä

Onneksi tupakoitsijat on hiljaa...

Äänestä

Kirjoitan Kainuusta ja olen Kalajoelta kotoisin, joten maisemat siellä merkityksellisiä ja tuttuja. Täällä Kainuussa on nyt alkava tuulivoimapuistobuumi. Suurena valtakunnallisestikin merkittävänä asiana ihmettelen tämän Kalajoen palon tiimoiltakin, että tämmöisen tuulivoimapuiston kaava ei tarvitse mitään pelastussuunnitelmaa. Yksityinen ihminen kun rakentaa etenkin vähä kauemmaksi palolaitoksesta vähä paskahuussia isomman rakennelman, niin kattava pelastussuunnitelma on yksi hankkeen perusedellytys. Tuulivoimapuistot saa valtakunnan päättäjien suojelulla tuhota ihan mitä vaan vastuuttomasti.

Äänestä
  • Juu ja jos yksikin ropelli syttyy Helle kautena sitten vasta kusessa ollaan, palavia heitteitä kilometrin säteellä ja sammuttamaan et pysty menemään.

    Äänestä

  • Tuulivoima nauttii nyt Suomessa diplomaattista koskemattomuutta. Tilanne muuttuu vasta sitten, kun tuulivoimarakentamisesta koituvat haitat ovat kohonneet katadtrofaalisiin mittasuhteisiin.

    Äänestä

  • Ei kai sitä kaavaa tarvitse pelastaa. Eikö se riitä että jokainen voimala tarvitsee pelastussuunnitelman? Ja kyllä tuo sun kirjoitus ois piisannut x1

    Äänestä

Mikä se metsäpalon syy nyt sitten on?

Äänestä
  • Tutkintaa ollaan aloittamassa. Aivan ensiksi tulisi keskustella jokaisen tuulivoima-alueella työskentelevän kanssa.

    Äänestä

  • Kyllä tietoa on mutta sitä ei uskalla ääneen kukaan sanoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tietoa on mutta sitä ei uskalla ääneen kukaan sanoa.

    Kalajoella on myös korruptiota, mutta siitä ei saa puhua kun tulee paha mieli eikä ole kivaa ja positiivista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kalajoella on myös korruptiota, mutta siitä ei saa puhua kun tulee paha mieli eikä ole kivaa ja positiivista.

    vahinkoja sattuu,vak,onneksi on kunnossa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vahinkoja sattuu,vak,onneksi on kunnossa

    Varsinkin jos tuulivoima rakentsjsn iho on vähä paahtuneempi jo kotimaasta tullessa,niin hys hys tai laars leeviä niin hys hys hys

    Äänestä

Sitema Oy on ollut valvontavastuussa, näin asiasta on kerrottu. Tietoa vaan salaillaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

joko On saateltu kannukseen? Hoitakoon he omanosuutensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu