Eli tämmönen kuulapää kuten videolla:
https://www.youtube.com/watch?v=3WzA_H6cvLc
Tuon pisaranmallisen säätimen pitäisi lukita pallero, ja sitten sen vastapuolella olevan pyöreän säätimen pitäisi säätää jotain sellaista kuin "drag speed".
Nyt omalla kuulapäälläni pisaranmallinen ei lukitse mitään, vaan vain se pyöreä lukitsee. Lukitsee sekä palleron valittuun asentoon että estää pään vaakasuuntaisen pyörittämisen. Näin aivan riippumatta tuon pisaranmallisen säätimen asennosta.
Teenkö jotain väärin vai mikä tässä mättää? Jalusta ja kuulapää on melko uuden oloisia. Ostin kirpputorilta kun halvalla sai.
Benro N1 kuulapää
4
1647
Vastaukset
- Anonyymi
Lisätäänpä vielä, että itse jalusta on Benro A350F. Ihan tukeva ja asiallisen oloinen kokoonpano muuten.
- Anonyymi
Sellainen pikku ongelma tässä vielä on, että jos haluaa vaihtaa jalustan kuulapään johonkin toisenlaiseen päähän, kuulapään irrottaminen näyttäisi olevan vaikeaa.
Ei kertakaikkiaan ole sellaista paikkaa mistä kuulapäässä pitää kiinni, kun olisi halu kiertää keskitappi siitä irti.
Pitääkö tässä nyt rautasaha otta käyttöön? - Anonyymi
Saattaapi olla, että edellinen käyttäjä on vääntänyt lukitusvivun (pisaran muotoinen) rikki. Oletko katsonut, ettei vipu ole irti akselistaan, eli pyöri tyhjää?
Toinen säädin on yleensä, joko esitiukkuutta, tai panoraamaa varten.
Joissakin kuulissa on kolme säädintä.
Tiukkuussäädin on usein vain pieni nuppi, tai mensselinkolo, jolla kuula saadaan niin jäykäksi, ettei se heti lerpahda, kun lukitusta höllentää.
Jos kuula yleensä on irrotettavissa niin ainut keino on kiristää se mahdollisimman tiukkaan ja sitten yrittää ruuvata irti. Samalla tavalla kuula on kiinnitetty, kuin se irrotetaankin. Jokin pultinirrotu oljy voi myös auttaa.
En tunne tuota mallia, mutta minulla on monta erikokoista kuulaa ja kaikki toimii samoin.
Itse asiassa vihaan kuulia, koska ne lerpahtaa joka suuntaan, heti, kun lukituksen avaa, ellei esitiukkuus ole tarpeeksi jäykkä.- Anonyymi
Vehkeessä ei ole mitään ulospäin näkyvää vikaa eikä mikään pyöri tyhjää. Säätimiä kuulapäässä on vain ja tasan kaksi: se pyöreä ja pisaramallinen.
Käyttöohjeen mukaankaan ei ole enempiä säätimiä ja sen mukaan kuulapää on irroitettavissa, mutta erityisiä irrotusohjeita se ei tarjoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2942983Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1181784
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661337
- 651337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223