Haluan suojella muita kun rokottaudun

Anonyymi

Tätähän sai monia viikkoja lukea joka paikassa. Rokotuksen ottavat ovat niiiiin hyviä ihmisiä että ottamalla sen piikin, haluavat suojella muita.

Hetkinen! Öö, nyt he haluavat etteivät rokottamattomat tule lähelle? Kunnon takinkääntäjiä, mutta tämähän tiedettiin jo heti kun ensimmäisen ko. kommentin bongasi.

Kyllä se on niin, että tämä maailma on 99,9% minäminämaailmaa.

Työntäkää se passinne sinne minne aurinko ei paista. En jää kaipaamaan kun en enää käy muualla kuin kaupassa tai kävelyllä. Ai niin, minulla kun ei ole älypuhelintakaan, niin ei sen niin väliä!

Ja jos ei sinne kauppaankaan enää pääse, käyn sitten kolkuttelemassa ihmisten ovilla TV-kameran kanssa.

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on sellainen käsitys, että se rokotus suojaa pääasiassa rokotettua itseään.
      Eli rokotettukin voi kantaa virusta, vaikka itse sairastumatta kenties lainkaan, mutta saattaa tartuttaa muita.

      Itse olen käyttänyt maskeja julkisilla paikoilla, kaupoissa, julkisessa liikenteessä, etupäässä ajatuksella, etten tartuttaisi/kuljettaisi virusta keneenkään.

      Rokotteen kohdalla olen ehkä jopa itsekäskin, koska en taida ottaa sitä, nimenomaan itseni takia.
      Saatanhan jollekin viruksen tartuttaa, olisinko rokotettu tai en.

      Jotenkin vaikuttaa, että ammatti-ihmisetkään eivät ole satavarmoja rokotteen tehoista, paitsi että se taitaa tosiaan suojata vakavalta tautimuodolta.
      Mutta estääkö/estäisikö se oikeasti kantamasta ja tartuttamasta virusta ?

      • Anonyymi

        Suomalaiset lääkärit ja terveydenhuollon asiantuntijat ovat tehneet adressin.

        Suomalaisten lääkäreiden perustama Pelastetaan Lapset -kampanja tarjoaa mahdollisuuden suojella lapsia ja nuoria kokeellisilta geeniteknologisilta injektioilta.

        Lisätietoja www.PelastetaanLapset.fi
        https://www.adressit.com/vetoomus_lasten_ja_nuorten_koronarokotusten_estamiseksi

        Koronassa vedotaan usein lääkäreihin ja lääketieteeseen, joten luotammeko me kansalaiset Suomen lääkäreihin ja lääketieteeseen?


    • Anonyymi

      Tuokin asia, ettei rokotetta haluttaisi antaa lapsille, taitaa kertoa siitä, ettei rokote ole välttämättä kovin turvallinen.

      Mutta mitäs aikuisista, ainakin huonompikuntoisista ja sairaista päästään nopeammin eroon. ( siis jos rokote olisikin haitallinen ).

      Ainahan sanotaankin, että lapset ja nuoret ovat tulevaisuus. Tässä nyt onkin sitten oiva tilaisuus, jos tai kun heidät säästetään, niin ovat tekemässä asioita tulevaisuudessa.
      Toisaalta, kuinka heihin on sitten korona jättänyt psyykkiset jälkensä rajoituksineen, etäkouluineen jne.

      Minkälainen on tulevaisuus, mielenkiinnolla jäämme odottamaan ja katsomaan.....

      • Anonyymi

        Lasten ja nuorten rokottaminen on sulaa hulluutta. Ensinnäkin siksi, että lapsen ja nuoren mahdollisuus kuolla koronaan on n. 0,0002% luokkaa. Toiseksi siksi, että rokote on terveysriski. Kolmanneksi siksi, että rokottaminen ei estä virusten leviämistä.

        Ei siis mene järkeen, että lapset ja nuoret, joille tauti on lähes olematon riski, rokotetaan aineella, joka johtaa todelliseen terveysriskiin.


    • Anonyymi

      Lapset eivät sairasta koronaa. Aikuisillekaan koronavirustauti ei ole läheskään niin vaarallinen tauti kuin millainen mielikuva siitä on mediassa luotu. Siitä selviää 99,98%, eli vain kaksi 10 000:sta kuolee koronaan. He ovat lähes kaikki yli 80-vuotiaita ja jos sitä nuorempia niin ylipainoisia (Suomessa 87% tehohoidossa olleista koronapotilaista on ylipainoisia) tai heillä on yksi tai useampi perussairaus. Perusterveelle ihmiselle koronatauti on edelleen vaaraton ja useimmiten lievä. Myös nuorten long covid, josta media nyt rakentaa kauhukertomusta, jää useimmilla muutaman päivän kuumeiluksi.

      Jäitä hattuun vaan.

      Enemmän huolta pitäisi kantaa siitä miten yhteiskuntamme voi tämän kauhukertomuksen riistäessä meiltä järkemme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17140
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe