Telia 50mbps liittymä, Turun lähellä maaseudulla, toimii n.70% ajasta ihan ok, on lisäantenni ja suunnattu suunnilleen kohti mastoa, mitään rakennuksia tai vastaavia ei ole edessä. Parhaimpina päivinä saattaa päästä sinne 16 ping, 40download, 10 upload, normaalisti 20-30 down, 10up ja sitten nää loput 30% ajasta jotain 50-200ping, download jotain 2-5mbps, up jotain 5-7. Ei pysty oikein pelaamaan sellaisella yhteydellä ja videoita ei pysty pätkimättä katsomaan. Mikä tämänkin voi aiheuttaa? Modeemin mukaan nyt 2/5 palkkia, normaalisti vaihtelee 3-4 välillä. SINR yms arvot muutenkin aika huonot mutta 30% ajasta todella huonot, ei ole tiettyä aikaa milloin tapahtuu, välillä kesto pari tuntia välillä useita päiviä.
RSRQ: -14dB
RSRP: -96dBm
RSSI: -63dBm
SINR: -1dB
En tiedä kohta enään että mitä tekee, pitääkö vaihtaa liittymää tai jotain kun ei tää Telia tunnu toimivan
Telian liittymä ei toimi
8
393
Vastaukset
- Anonyymi
Täysin normaalia kaikille mobiiliyhteyksille..
Telian myyjä ilkkui minulle, että sinullahan on liittymä, joka on 0-50 megaa! Kun edes vähän toimii, niin Telialle se on sääntöjen mukaista! "Se on niin halpakin..."
Yhteys on todellisuudessa on vain 1-2 megaa. (Ei siinä videot, youtube tai tv edes toimi!)
Rajoittavat tarkoituksella yhteyksiä. Miksi?
Vaihdoin operaattoria, joka toimii! Heti kilpailijalla toimi 50 megaa.
Telia elää vanhaa Telen aikaa, joka jäi päälle 1980-luvulta? Asiakasmyönteisyydestä viis! Jäi ikävä TeleFinlad -aikoja, jolla oli edes yritystä palvella...- Anonyymi
Kaikilla operaattoreilla on samaa ongelmaa koska langaton tuhansille yhtäaikaa jaettu yhteys ei voi olla teorissakaan aina luvatun nopeuksinen.
- Anonyymi
Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.
Ei se siitä johdu vaan käyttäjämääristä..
- Anonyymi
Koeta toista operaattoria. Vaikka dna:ta. Osta kokeeksi prepaid liittymä 5 eurolla ja kokeile toimiiko paremmin.
Kyllähän Turuus... 😂
Mutta ei toimi keskisuomen pikku taajamissa tai kaupungeissa edes keskustoissa. Priorisoidaan palvelut sinne missä on väkeä.
Myydään kyllä koko maahan samoilla puheilla!- Anonyymi
Minulla on Telia 5g ja 5g puhelin. Olen vajaan 10km päässä alueelta jossa 5g toimii. 5g alueella luvattu 300 nopeus on hyvinkin 350 ja omalla 4g alueella saan helposti 170-190 nopeuden mikä riittää todella hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31427501
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482324- 2021681
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien411622Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1561586- 341351
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.441083- 1221038
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30942Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex97920