Telia 50mbps liittymä, Turun lähellä maaseudulla, toimii n.70% ajasta ihan ok, on lisäantenni ja suunnattu suunnilleen kohti mastoa, mitään rakennuksia tai vastaavia ei ole edessä. Parhaimpina päivinä saattaa päästä sinne 16 ping, 40download, 10 upload, normaalisti 20-30 down, 10up ja sitten nää loput 30% ajasta jotain 50-200ping, download jotain 2-5mbps, up jotain 5-7. Ei pysty oikein pelaamaan sellaisella yhteydellä ja videoita ei pysty pätkimättä katsomaan. Mikä tämänkin voi aiheuttaa? Modeemin mukaan nyt 2/5 palkkia, normaalisti vaihtelee 3-4 välillä. SINR yms arvot muutenkin aika huonot mutta 30% ajasta todella huonot, ei ole tiettyä aikaa milloin tapahtuu, välillä kesto pari tuntia välillä useita päiviä.
RSRQ: -14dB
RSRP: -96dBm
RSSI: -63dBm
SINR: -1dB
En tiedä kohta enään että mitä tekee, pitääkö vaihtaa liittymää tai jotain kun ei tää Telia tunnu toimivan
Telian liittymä ei toimi
8
384
Vastaukset
- Anonyymi
Täysin normaalia kaikille mobiiliyhteyksille..
Telian myyjä ilkkui minulle, että sinullahan on liittymä, joka on 0-50 megaa! Kun edes vähän toimii, niin Telialle se on sääntöjen mukaista! "Se on niin halpakin..."
Yhteys on todellisuudessa on vain 1-2 megaa. (Ei siinä videot, youtube tai tv edes toimi!)
Rajoittavat tarkoituksella yhteyksiä. Miksi?
Vaihdoin operaattoria, joka toimii! Heti kilpailijalla toimi 50 megaa.
Telia elää vanhaa Telen aikaa, joka jäi päälle 1980-luvulta? Asiakasmyönteisyydestä viis! Jäi ikävä TeleFinlad -aikoja, jolla oli edes yritystä palvella...- Anonyymi
Kaikilla operaattoreilla on samaa ongelmaa koska langaton tuhansille yhtäaikaa jaettu yhteys ei voi olla teorissakaan aina luvatun nopeuksinen.
- Anonyymi
Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.
Ei se siitä johdu vaan käyttäjämääristä..
- Anonyymi
Koeta toista operaattoria. Vaikka dna:ta. Osta kokeeksi prepaid liittymä 5 eurolla ja kokeile toimiiko paremmin.
Kyllähän Turuus... 😂
Mutta ei toimi keskisuomen pikku taajamissa tai kaupungeissa edes keskustoissa. Priorisoidaan palvelut sinne missä on väkeä.
Myydään kyllä koko maahan samoilla puheilla!- Anonyymi
Minulla on Telia 5g ja 5g puhelin. Olen vajaan 10km päässä alueelta jossa 5g toimii. 5g alueella luvattu 300 nopeus on hyvinkin 350 ja omalla 4g alueella saan helposti 170-190 nopeuden mikä riittää todella hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230