Telian liittymä ei toimi

Anonyymi

Telia 50mbps liittymä, Turun lähellä maaseudulla, toimii n.70% ajasta ihan ok, on lisäantenni ja suunnattu suunnilleen kohti mastoa, mitään rakennuksia tai vastaavia ei ole edessä. Parhaimpina päivinä saattaa päästä sinne 16 ping, 40download, 10 upload, normaalisti 20-30 down, 10up ja sitten nää loput 30% ajasta jotain 50-200ping, download jotain 2-5mbps, up jotain 5-7. Ei pysty oikein pelaamaan sellaisella yhteydellä ja videoita ei pysty pätkimättä katsomaan. Mikä tämänkin voi aiheuttaa? Modeemin mukaan nyt 2/5 palkkia, normaalisti vaihtelee 3-4 välillä. SINR yms arvot muutenkin aika huonot mutta 30% ajasta todella huonot, ei ole tiettyä aikaa milloin tapahtuu, välillä kesto pari tuntia välillä useita päiviä.
RSRQ: -14dB
RSRP: -96dBm
RSSI: -63dBm
SINR: -1dB
En tiedä kohta enään että mitä tekee, pitääkö vaihtaa liittymää tai jotain kun ei tää Telia tunnu toimivan

8

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täysin normaalia kaikille mobiiliyhteyksille..

    • Telian myyjä ilkkui minulle, että sinullahan on liittymä, joka on 0-50 megaa! Kun edes vähän toimii, niin Telialle se on sääntöjen mukaista! "Se on niin halpakin..."

      Yhteys on todellisuudessa on vain 1-2 megaa. (Ei siinä videot, youtube tai tv edes toimi!)

      Rajoittavat tarkoituksella yhteyksiä. Miksi?

      Vaihdoin operaattoria, joka toimii! Heti kilpailijalla toimi 50 megaa.

      Telia elää vanhaa Telen aikaa, joka jäi päälle 1980-luvulta? Asiakasmyönteisyydestä viis! Jäi ikävä TeleFinlad -aikoja, jolla oli edes yritystä palvella...

      • Anonyymi

        Kaikilla operaattoreilla on samaa ongelmaa koska langaton tuhansille yhtäaikaa jaettu yhteys ei voi olla teorissakaan aina luvatun nopeuksinen.


      • Anonyymi

        Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on liittymän ja laitteen summa. Vaikka olisi kuinka hyvä liittymä tai puhelin ja liittymä tai puhelin on huono, niin game over.

        Ei se siitä johdu vaan käyttäjämääristä..


    • Anonyymi

      Koeta toista operaattoria. Vaikka dna:ta. Osta kokeeksi prepaid liittymä 5 eurolla ja kokeile toimiiko paremmin.

    • Kyllähän Turuus... 😂
      Mutta ei toimi keskisuomen pikku taajamissa tai kaupungeissa edes keskustoissa. Priorisoidaan palvelut sinne missä on väkeä.

      Myydään kyllä koko maahan samoilla puheilla!

    • Anonyymi

      Minulla on Telia 5g ja 5g puhelin. Olen vajaan 10km päässä alueelta jossa 5g toimii. 5g alueella luvattu 300 nopeus on hyvinkin 350 ja omalla 4g alueella saan helposti 170-190 nopeuden mikä riittää todella hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      129
      3165
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2513
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      53
      2368
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      88
      2297
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      2056
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      25
      1577
    7. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1330
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1317
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1138
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1127
    Aihe