Tämä kesä on ollut erityisen kuiva, jos keväällä olisi istuttanut puuntaimia, niin on uhkana taimien kuivuminen.
Onko kukaan kastellut taimia istutuksen jälkeen?
Urakka olisi mahdoton, jos taimia on useampi tuhat ja lähin vesistö jossakin kilometrin päässä, tosin kova urakka olisi vettä kuskata pöntöissäkään metsäpailstalle, josta sitten kastelukannua täyttämään, eikä yksi 10 litran kastelukannullinen vettä riitä, kuin 20 taimelle, jos 0,5 litraa joka taimelle, joka on pieni vesimäärä, kun varmaan litran vettä yksi taimi tarvitsee.
Jos on 1000 tainta, niin 100 kertaa joutuisi kastelukannun täyttämään ja kilometritolkulla kävelemään ja muistamaan mitkä taimet on vettä jo saaneet, ettei samoja taimia turhaan kastele monta kertaa.
Kuiva kesä taimille
Anonyymi
1
97
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä kesä on tosiaan ollut taimi katastrofaalinen. Ensi kesänä täydennyksiä paljon tiedossa.
Ne jotka istutti taimensa kesäkuussa kokevat varmasti vitutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742982
- 682857
- 681832
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171689- 241657
- 261622
- 201610
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91269