Lautakuntapaikat taas lohdutuspalkinnoksi?

Kaupunginhallitus kokoontuu taas vahvistamaan lautakuntien jäsenet.

Käykö jälleen niin, että lautakuntiin valitaan lohdutukseksi jäseniä, joille ei vaaleissa löytynyt äänestäjiltä mandaattia, eli tarpeeksi ääniä, hoitaa yhteisiä asioita?

On jokseenkin surkuhupaisaa, kun lautakunnissa merkittäviä päätöksiä tehdään ilman riittävää kannatusta.
Mielenkiintoista nähdä, löytyykö taas lohdutuspalkintoja vaaleissa rannalle jääneille.
1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aloittajaa käkeää Heinolassa kaikki - ei vähiten eläkeläiset, kuten huomattu - nyt täytyy puuttua tuleviin lautakuntien kokoonpanoihin. Sinua ei valita tai kutsuta, se aika on onnellisesti ohi! Mistä sinä tiedät kelpoisuudet!

Äänestä
  • Aina saat eläkeläiset, sotkettua joka asiaan..

    Äänestä

Kaupunginhallitus ei valitse henkilöitä lautakuntiin vaan valinnan tekee valtuusto.
Tiedoksi pölhökustaalle.

Äänestä

Ja noin se menee kaikkialla.
Lautakunnat, yritysten hallitukset ja edustajisto (esim. Koulutuskeskus salpaus, phks jne. ) valitaan ehdolla olleista ja ei läpi päässeitä.
Valtuusto siunaa ja tarvittaessa kunnan hallituksen kautta ohjaa näitä ei läpi päässeitä.
Eihän kenelläkään valtuusto ihmisellä ole aikaa sadoissa yritysten, lautakuntien yms. Kokouksissa viikoittain olla.

Nämähän opetetaan jo yläkoulussa yhteiskuntaopissa.
Kannattaisi vähän yleissivistystä hankkia.

Äänestä

Saako someaktiivi, Heinolan kaikkitietävä besserwisser, lautakuntapaikan lohdutukseksi?
On se kyllä väärin, koska kaupunkilaiset eivät halunneet häntä päättämään asioista! Eikö hän itse ymmärrä tätä, vaan hakeutuu päättämään ilman minkäänlaista kannatusta?

Äänestä
  • Onko tämä someaktiivi se Heinola-syöjä? Siis tämä yksi anonyymi, joka jatkuvasti kirjoittelee.

    Äänestä

Siis se, jota huolettavat eläkeläiset ja Heinolan kaupungin kaikki asiat. Ym. 100 asiaa. sekä aidan seipäät ja "näyt".

Äänestä
  • Hänen ansiostaan Heinolan väkiluku on enää 18 tuhatta. Työpaikat on menneet ja keskustan näyteikkunat tyhjentyneet.

    Voisitko selvittää hänen yhteystiedot? Olisi sanottavana pari asiaa..

    Äänestä

Ei, kyseessä ei ole Heinolan syöjä 😂
Heinolan syöjähän on tämän yhden vainoharhaisen ex-poliitikon mielenterveysongelmista syntynyt mielikuvitusolento, jota hän täällä jahtaa,ja syyttää meitä kaikkia täksi henkilöksi.

Tämä someaktiivi taas on ihan oikea ihminen.
Hän tietää somessa kaiken ja opastaa muita somen käytössä ja käytössäännöissä, mutta itse voi toki toimia hyvien tapojen vastaisesti.
Hänen kaikkitietävyytensä ei kuitenkaan kaupunkilaisia vakuuta, eikä juuri kukaan häntä hakua päättäjäksi. Pahoin pelkään, että joku säälipaikka lautakunnasta ehkä löytyy. Hän ei ilmeisesti tajua, että muut eivät pidä hänestä.

Äänestä
  • Kiitos kun valaisit 😂

    Röyh!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kaupunginhallitus kokoontuu taas vahvistamaan lautakuntien jäsenet.

Käykö jälleen niin, että lautakuntiin valitaan lohdutukseksi jäseniä, joille ei vaaleissa löytynyt äänestäjiltä mandaattia, eli tarpeeksi ääniä, hoitaa yhteisiä asioita?

On jokseenkin surkuhupaisaa, kun lautakunnissa merkittäviä päätöksiä tehdään ilman riittävää kannatusta.
Mielenkiintoista nähdä, löytyykö taas lohdutuspalkintoja vaaleissa rannalle jääneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu