Kaupunginhallitus kokoontuu taas vahvistamaan lautakuntien jäsenet.
Käykö jälleen niin, että lautakuntiin valitaan lohdutukseksi jäseniä, joille ei vaaleissa löytynyt äänestäjiltä mandaattia, eli tarpeeksi ääniä, hoitaa yhteisiä asioita?
On jokseenkin surkuhupaisaa, kun lautakunnissa merkittäviä päätöksiä tehdään ilman riittävää kannatusta.
Mielenkiintoista nähdä, löytyykö taas lohdutuspalkintoja vaaleissa rannalle jääneille.
Käykö jälleen niin, että lautakuntiin valitaan lohdutukseksi jäseniä, joille ei vaaleissa löytynyt äänestäjiltä mandaattia, eli tarpeeksi ääniä, hoitaa yhteisiä asioita?
On jokseenkin surkuhupaisaa, kun lautakunnissa merkittäviä päätöksiä tehdään ilman riittävää kannatusta.
Mielenkiintoista nähdä, löytyykö taas lohdutuspalkintoja vaaleissa rannalle jääneille.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aloittajaa käkeää Heinolassa kaikki - ei vähiten eläkeläiset, kuten huomattu - nyt täytyy puuttua tuleviin lautakuntien kokoonpanoihin. Sinua ei valita tai kutsuta, se aika on onnellisesti ohi! Mistä sinä tiedät kelpoisuudet!
Aina saat eläkeläiset, sotkettua joka asiaan..
Kaupunginhallitus ei valitse henkilöitä lautakuntiin vaan valinnan tekee valtuusto.
Tiedoksi pölhökustaalle.
Ja noin se menee kaikkialla.
Lautakunnat, yritysten hallitukset ja edustajisto (esim. Koulutuskeskus salpaus, phks jne. ) valitaan ehdolla olleista ja ei läpi päässeitä.
Valtuusto siunaa ja tarvittaessa kunnan hallituksen kautta ohjaa näitä ei läpi päässeitä.
Eihän kenelläkään valtuusto ihmisellä ole aikaa sadoissa yritysten, lautakuntien yms. Kokouksissa viikoittain olla.
Nämähän opetetaan jo yläkoulussa yhteiskuntaopissa.
Kannattaisi vähän yleissivistystä hankkia.
https://vaalit.yle.fi/kv2021/fi/regions/6/municipalities/111
Pitäisikö kuntavaalin tulos huomioida?
Saako someaktiivi, Heinolan kaikkitietävä besserwisser, lautakuntapaikan lohdutukseksi?
On se kyllä väärin, koska kaupunkilaiset eivät halunneet häntä päättämään asioista! Eikö hän itse ymmärrä tätä, vaan hakeutuu päättämään ilman minkäänlaista kannatusta?
Onko tämä someaktiivi se Heinola-syöjä? Siis tämä yksi anonyymi, joka jatkuvasti kirjoittelee.
Siis se, jota huolettavat eläkeläiset ja Heinolan kaupungin kaikki asiat. Ym. 100 asiaa. sekä aidan seipäät ja "näyt".
Hänen ansiostaan Heinolan väkiluku on enää 18 tuhatta. Työpaikat on menneet ja keskustan näyteikkunat tyhjentyneet.
Voisitko selvittää hänen yhteystiedot? Olisi sanottavana pari asiaa..
Ei, kyseessä ei ole Heinolan syöjä 😂
Heinolan syöjähän on tämän yhden vainoharhaisen ex-poliitikon mielenterveysongelmista syntynyt mielikuvitusolento, jota hän täällä jahtaa,ja syyttää meitä kaikkia täksi henkilöksi.
Tämä someaktiivi taas on ihan oikea ihminen.
Hän tietää somessa kaiken ja opastaa muita somen käytössä ja käytössäännöissä, mutta itse voi toki toimia hyvien tapojen vastaisesti.
Hänen kaikkitietävyytensä ei kuitenkaan kaupunkilaisia vakuuta, eikä juuri kukaan häntä hakua päättäjäksi. Pahoin pelkään, että joku säälipaikka lautakunnasta ehkä löytyy. Hän ei ilmeisesti tajua, että muut eivät pidä hänestä.
Kiitos kun valaisit 😂
Röyh!