En keksi millä lailla aihetta, mistä tekisin gradun
en keksi aihetta...
ongelmissa,
54948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
...ihmeessä sun gradu-ohjaajalta neuvoa!! Mulle itelleni aihe oli harmaan peitossa ja ohjaaja oli suureksi avuksi tässä kohtaa. Kannattaa ensin miettiä, mitkä aihepiirit olisivat sellaisia, joista kiinnostaisi tehdä ja myös ne aiheet, jotka eivät kiinnosta pätkääkään (siis ihan noin laajassa merkityksessä, ei mitään sen yksityiskohtaisempia aiheita). Sitten on jo aika pitkällä ja voi piipahtaa siel ohjaajan juttusilla. Eikä tarvi pelätä, ei se aihe useimmiten kellekään muullekaan ole mikään itsestään selvä asia!! :)
hyvästä ja ystävällisestä neuvosta!:)
Vilkaisepa alla olevasta linkistä, josko sieltä löytyisi sopivia aiheita.
http://graduttaja.joensuu.fi/index.php?page=http://graduttaja.joensuu.fi/page.php?id=10544
Kyllä se mieleinen aihe vielä löytyy - tsemppiä! Ja kokemuksesta voin sanoa, että alunperin ei-niin-kiinnostavalta tuntunut aihekin alkaa kiinnostaa, kun siihen tarkemmin perehtyy; siksi aihevalintaan ei kannata juuttua liian pitkäksi aikaa. Voit myös kysellä kiinnostavilta yrityksiltä/organisaatioilta/projekteilta, josko heillä olisi tarvetta gradun kokoiselle tutkimukselle.
MIKÄ VITUN GRADU?!?! :D
Samoja ongelmia minullakin oli. Otin kuitenkin selvää laitoksemme henkilökunnan tekemisistä, ja löysin sitä kautta yhden projektin, josta pyysin ja sain haluamani aineiston. Kannattaa pitää silmät ja korvat auki, ja toisaalta mennä vain rohkeasti laitokselle juttelemaan asiasta. Kyllä se aihe jostain löytyy.