Usko on lujempi, kuin Toyota!

Naapurin Teron Avensis jäi taas korjaamolle asumaan, mutta Tero luottaa autoonsa edelleen. Viime huollossa uusittiin laturi ja syyläri, mutta nyt meni puola.
2270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

19+%+kesäkuu,+miten+heinäkuu?

Äänestä
  • Uskosi+tojotaasi+kesäkuussa+19%+ja+heinäkuussa+heikkenee+varmaan.

    Äänestä

Uskoisin että saman vuoden Volkswagen DSG-kuskilla menee vielä huonommin : )

Äänestä
  • Voi kun heikkoja on omapojan peitot ja selitykset. Kasetti taitaa taas jumttaa?

    Äänestä

  • Eipä nyt yhtyisi tuohon kommenttiin, kun on molemmista merkeistä omakohtaista kokemusta.
    Toyotan moottorista petti lohko ja manuaalivaihteiston laakerointi tuli myös tiensä päähän, alle 200 tkm:ssä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä nyt yhtyisi tuohon kommenttiin, kun on molemmista merkeistä omakohtaista kokemusta.
    Toyotan moottorista petti lohko ja manuaalivaihteiston laakerointi tuli myös tiensä päähän, alle 200 tkm:ssä.

    Yllättävän pitkään kesti Tojotasi.

    Äänestä

Kerrrotko omasta 18 vuotta vanhasta autostasi, mitä siitä on mennyt rikki näinä vuosina. Sinä kerroit Toytan ensimmäiset viat.

Äänestä

Folkswagen Golf normaali kustannus omistajien mukaan on 0 euroa per 600 tkm.
Tarkoittaen niitä osia, joita eivät kulu käytön mukaan. Tästä ymmärtää VW tyhmän huolen, kun auto ei tarvitse Toyotan kaltaista moninkertaista huoltoa ja korjausta.
Toyotaa on tähän mennessä korjattu keskimäärin 20 000 euron arvosta. Toyota on näin maailman kallein ylläpidettävä.

OmassaToyotassani on mennyt 20 000 euroa viime vuosina korjauksiin. Seuraavaksi minä osta Renaultin, jossa en ole koskaan kuullut olevan vikaa. Kenties käytän vielä suraavat 10 000 eurao ennen merkin vaihtmaista. Auton arvo on tällä hetkellä meilkein sama kuin muutamia vuosia sitten eli 2500 euroa.

Äänestä

Teron viimeinen toive on tulla haudatuksi tojotassaan.

Äänestä

Vanhaa Toyotaa ei viedä korjaamolle ikinä. Netistä kysellään mahdollisia vikoja ja osia vaihdellaan randomina.

Äänestä

Teron eläke menee Tojon korjaukseen, mutta luottomyyjä saa selityksillään uskossa pysymään. Onneksi sentään takaisinkutsut ovat ilmaisia...

Äänestä
  • Paitsi kulku sinne kutsuille maksaa maksaa.

    Äänestä

Juu, mutta usko ei horju!

Äänestä

Tero on ihan raivona aina, myös liikenteessä. Valoja vilkutellaan ohitteleville saksalasvalmisteisille.

Äänestä

Taitaa olla sähkövikaa, todennäköisesti maadotus ongelmaa, joka johtuu Tojojen ohkaisista johdoista ja huonoista eristeistä.

Äänestä

Naapurin hönölle uusittiin männät tsii-koneeseen, maksoi vain 3000 € koska käyttäjän virhe.

Äänestä
  • Halpaa ku saippua vag-piireissä. Siinä sitä goodwilliä on huulesta vedetyille.

    Äänestä

Meillä on rahaa uusia vaikka koko auto, toisin kuin teillä kaikesta kitisevillä Tojotisteilla.
Onneksi takaisinkutsut ovat teille ilmaisia ja samalla luottomyyjän piikkiin kuppi kahvia maahantuojan piikkiin.

Äänestä
  • Ota sääkin rauhoittavia kun Toyotan menestys noin karsii mieltä.

    Äänestä

Menetys se teille Tojotisteille on, kun ette pääse elämässänne kokemaan mitään mukavaa.
Me menestyvät, emme kiduta itseämme missään meluisassa riisikupissa.
Meillä on kaikilla oma elämämme ja voimme käyttää sen miten parhaaksi katsomme.

Meidänkin naapurissa elää Corolla-papoa ankeaa elämää ja hänellä käsittääkseni olisi varaa mukavampaankin arkeen, mutta säästää pitää kaikessa. Narisee jatkuvasti meidän rahankäytöstä, vaikka se ei hänelle millään tavoin kuulu.
Onneksi papalla on tytär, joka elää täysillä ja pistää aikanaan säästyneet rahat kiertoon, kun isästä aika jättää.

Äänestä
  • On mukava että joku Kelan asiakaskin menestyy. Parikymppiä extraa kuussa on sinulle varmaan mannaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Naapurin Teron Avensis jäi taas korjaamolle asumaan, mutta Tero luottaa autoonsa edelleen. Viime huollossa uusittiin laturi ja syyläri, mutta nyt meni puola.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu