Kopiointinopeus USB-tikulle???

Anonyymi

Kopiointi Windows 10 PC:llä USB-tikulle tuntuu olevan epänormaalin hidas. Nopeus 2-7 mb/s. Mitä kaikkea mahdollisuuksia tässä voi olla ongelmana?

- USB-tikku on USB 3.0 portissa (kokeiltu myö 2.0 portissa)
- uusi tikku, oikein alustettu
- ei ole virransäästöjä yms. päällä
- Ryzen 3800X prosessori
- MSI MPG X570 emo
- 1000W virtalähde
- kaikki ajurit tuoreita

Ideoita ja ehdotuksia, mistä voisi etsiä ongelmaa?

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tiedostot ovat pientä silppua, siirto hidastuu.

    • Anonyymi

      Mihin Sul on noin kova kiire? Kysy mummoltas kuin monta bittii siirty per sek.
      ku hän väänsi puuroo Sulle.

    • Anonyymi

      Kaikilla tikuille kirjoittaminen vain ei onnistu nopeasti; ne eivät ole mitään SSD -asemia, vaan käyttävät halvempia ja hitaampia muistipiirejä, siksi.

    • Anonyymi

      kokeile toisella käyttiksellä.

    • Anonyymi

      Nettinopeus on surkea.

    • Anonyymi

      Huono tikku, minulla on yksi maxwell yhtä hidas.

      • Anonyymi

        Eikun Maxell, Maxwell taitaa olla kahvi.


    • Mikä tikku? Monet USB-tikut ovat tosiaan noin hitaita.

    • Anonyymi

      Sanon suoraan että ongelmaa voi etsiä vain oman lompakon pohjalta; Piirisarja on X570, niin siitä ei ole pullonkaulaa niin missään nimessä, eikä windows ole tähän suoraan syyllinen.

      Itse olen ostanut vain Kingstonin usb-tikkuja, koska ne ovat HALPOJA, vaikka olen aivan täysin tietoinen siitä että kirjottaminen niille kestää ikuisuuden.

      Minulla on myös digikameroihin tarkoitettuja mopeita (ja hintavia) SD -kortteja, joihin kopioin tietoja silloin kun on kiire, niin näiden kanssa se on vain yksi hujaus.


      Yksi tapa nopeuttaa asiaa on, että jos on useita tiedostoja jotka pitää kopioida (hitaalle) usb-tikulle, niin pakkaa ne ensin yhdeksi .zip -tiedostoksi, ja sitten kopioi sen .zip -tieston (hitaalle) usb -tikulle, niin kopiointi tapahtuu nopeamin näin.

      Syy edelliseen on, että jokaista kopioitavaa tiedostoa kohden pitää ensin tehdä tilavaraus muistitikulle, (tiedostojärjestelmään) jonka jälkeen vasta tiedoston voi kopioida; eli siis 1 tiedosto = 1 tilanvaraustoiminne, 100 tiedostoa = 100 tilanvaraustoiminnetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      169
      2094
    2. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      14
      2092
    3. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      77
      961
    4. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      827
    5. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      35
      766
    6. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      763
    7. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      156
      762
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      30
      736
    9. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      704
    10. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      50
      674
    Aihe