Kaarinan lähimetsän hakkuu kuohuttaa

Anonyymi

TS kirjoittaa että omistaja tekee omistamalleen metsälleen piispanristissä puistohakkuuta. Nyt alueen asukkaat kiimoissaan kauhistuneet sairaanloisesti.

Hei asukkaat siellä, se ei ole teidän metsä. Ihan sama mitä uikutatte, miksi te vingutte mitä toinen tekee omaisuudelleen, ei kuulu teille tippaakaan.

12

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Totta kommentoit


      • Anonyymi

        karsimisesta voi olla luonnolle hyötyäkin. Ahtaassa metsässä puut tuppaavat jäämään kitukasvuisiksi. Ryteikkö tuskin edistää lunnon monimuotoisuutta.


    • Anonyymi

      Nyt Turun Sanomien kommentteissa joku vinkuu joista kaivoksista.

      Maanomista on tehnyt yhdessä viranomaisten kanssa hyväksytyn suunnitelman miten puita hakataan. > Puistosuunitelma.

      Ja nyt joku vinkuu Turun Sanomien uutisessa jotain intiaaneista ja afrikkalaisista ettei kukaan saisi omistaa karjaa ja maata.

      Ei ole ihme että tämä maa on sillassa. Valtio pitää huolen siitä että metsän- ja maanomistaja on lainsuojaton. Osayleiskaavan tulkinnan mukana metsänomistaja ei ole oiketettu korvauksiin, jos hänen maitaan säädellään lailla, ettei voi hakata ja jalostaa metsäänsä optimaalisesti.

      Kaikenkarvaiset TS kommentoijien mielestä metsänomistajan maat kuuluvat heille kuten intiaanit joiden mukaan kukaan ei voi omistaa maata.

      Tämän maan syöpä on ylimitoitettu byrokratia ja kateelliset ihmiset.

      • Anonyymi

        totta kommentoit. luin TS kommenttit kanssa, ja tässä maassa on paljon mätää.


    • Anonyymi

      No voisi sentään ne risut ja kannot viedä sieltä helvettiin !!!

      • Anonyymi

        Kyllä risut on kyseiseltä työmaalta ajettu pois. Tiedän koska olen itse ollut siellä ajamassa!


      • Anonyymi

        Ei kuulu sinulle mitä metsänomistaja metsälleen tekee, tai kerääkö risuja. Mitä menet sinne mieltäs pahottamaan, toisen tiluksille vinkumaan?

        Kaarinassa on luontopolkuja, joissa voit kulkea, etkä kompuroi vieraan omistamissa risuissa.

        Metsään on hakkuiden jälkeen hyvä jättää risut. Ne lahoaa, ja metsäpohja saa niistä ravintoa.

        Metsä on Uusiutuva Luonnonvara!

        Jokainen Voi ostaa itselleen oman metsän, ja hoitaa halujensa mukaan, tai olla halutessaan hoitamatta.
        Metsäkaupoille siis, ettei tarvii toisia karehtia😄


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä risut on kyseiseltä työmaalta ajettu pois. Tiedän koska olen itse ollut siellä ajamassa!

        Kaipa ne haketettiin tienreunassa?
        Nykyään on näppärää, kun hakeauto hakettaa risukasat suoraan lavoille.
        Niin meillä, kun metsää kaadetaan hehtaarittain aukoiksi. Risuja jää kyllä metsäänkin paljon, ne on hyväksi metsäpohjalle. Ja suojaavat pikkutaimia tallojilta.


    • Anonyymi

      Ohhoh. Ovat omineet toisten metsät. Mukulat varmaan katkoo eläviä puita majoihin, ja nyt ne o ihan kujalla ku metsä on muuttunu.

    • Anonyymi

      Metsä on uusiutuva luonnonvara.
      Metsän kun kaataa, tulee uusi tilalle. Tulee, vaikkei yhtään taimea istutettas. Siemenet odottaa maassa vuoroaan, ja uusi metsä kasvaa kaadetun tilalle.

    • Anonyymi

      Avohakkuut eivät ole metsänhoitoa! Luulisi metsänomistajilla olevan kuitenkin jotain moraalia miten metsiään raiskaa.Ahneus on perisynti ja luonnonmonimuotoisuus tuhoutuu, mitä pelkästään rahalla miettivät eivät vaan tajua ja näille raha on itseisarvo elämässä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      110
      7402
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4315
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3792
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      2000
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      71
      1513
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      180
      1146
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1118
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe