Koira 5 kk pissailee sängyt ja sohvan

Anonyymi

5 kk narttu koira pissailee sohvalle ja sänkyihin. Ei joudu olemaan pitkiä aikoja käymättä ulkona, joten rakon hallinnasta tuskin on kyse. Lisäksi on ollut jo lähes sisäsiisti. Mikä neuvoksi?

10

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kokeile juoksuhousuja sisllä ollessa, ja pilkunviilalljille, juoksuhousut tarkoittavat nartuilla kiima-aikana käytettyjä housuja.

    • Anonyymi

      Ihana hauveli, toivottavaasti vääntää myös tortut ja ripulipaskat :D

    • Anonyymi

      Olisiko vielä vinkkejä? Mielellään niin, että oppisi sitten olemaan pissailematta.

      • Anonyymi

        Kyllä se oppii kun et anna juotavaa, nuijanukutus toinen hyvä keino!


    • Anonyymi

      yöpissailua pystyy hallitsemaan myös siten, että kytkee koiran metrin narulla sängyn viereen, tai sulkee sopivankokiiseen hkkiin sängyn viereen, niin että kuulee, kun koira alkaa kovin levottomaksi. Koira ei yleensä omaa petiään sotke, ja ne joukusousut on todella toimiva ratkaisu. Housuhin saa lisäsuojaksi myös pikkuhousunsuojat

      • Anonyymi

        240V virtaa kun alusta kastuu, toimii varmasti.


    • Anonyymi

      Hyvä että aloittaja on oikeilla jäljillä. Kannattaa opettaa koira jo pennusta alkaen sisäsiistiksi ts. virtsaaminen ja ulostaminen suoritetaan muualle kuin omaan asuntoon. Jos asuu maaseudulla ei ole ongelmia vaan koira voi olla kopissa jos on mahdollisuus sellaisen. Siinä koira oppii itsestään. Jos on taas kaupunki tai vaikkapa kerrostalo voi sen viedä naapurin tai viereisen taloyhtiön tiloihin tai pihalle tarpeelleen. Hätätilanteessa kerrrostalossa jossa on hissi rapussa voi hissiä käyttää koiravessana, (tämä näin meidän koiranomistajien kesken). Erilaiset koirayhdistykset ja seurat antavat neuvoja ja apua sitä tarvitsevalle.

    • Anonyymi

      Tuo että vain virtsaa paikat on positiivista. Jos koira vielä paskoisi ympäriinsä asuntoa se olisi todella ikävää. Kyllä siihen koiran ja kissankin kusen tottuu. Muutaman kuukauden jälkeen hajua ei edes huomaa. Jos menee huoneistoon joka ei haise tuntuu oudolta ja ehkä jonkinlaista oireilua. Tietenkin jos koira oppii viertsaamaan muualle kuin asuntoon on loistavaa. Tulee pienemmät korjauskustannuksetkin.

    • Anonyymi

      Voisiko olla eroahdistuksen oire? Joskus koiran eroahdistus oireilee nimenomaan noin. Jos koira esim. aavistaa, että kohta emäntä/isäntä lähtee, se kuseskelu alkaa. Tai sitten yksinolon aikana pissaillaan. Lue lisää eroahdistuksesta ja kouluta koira siitä pois välittömästi. Aikuisena eroahdistuksesta kärsivä koira on kodinvaihtokierteessä ja päätyy lopulta piikille jos ei satu sellaista tuuria olemaan, että löytää asiaan perehtyneen kodin.

      • Anonyymi

        Turpeen alle tai hyötykäyttöön kaukolämmöksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 80
      5028
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4859
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4258
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3048
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2689
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2586
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      50
      2237
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2211
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1840
    Aihe