https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/21ac0b79-08d7-49a1-a76b-c9879e8053fd
"Miksi korona ei ryöpsähdä Afrikassa? Viisi koronamysteeriä, jotka ovat vailla vastauksia.
Osa brittiasiantuntijoista ennusti, että helposti tarttuva deltavariantti nostaisi maan tartuntaluvut jopa 200 000 tartuntaan vuorokaudessa.
Sen sijaan tartuntamäärät ovat olleet jyrkässä laskussa sen jälkeen, kun maa poisti lähes kaikki koronarajoituksensa heinäkuun lopussa.
Nykyistä deltavarianttia edeltänyt alfavariantti aiheutti maalis–huhtikuun aikana tautiryppäitä Yhdysvaltojen Keskilännessä ja Kanadassa.
Taudin odotettiin leviävän vauhdilla myös muualle Pohjois-Amerikkaan, mutta näin ei kuitenkaan käynyt."
Taitaa olla liioiteltu se, että korona Delta leviää yhtä helposti, kuin ebola.
Afrikassa on ollut monta ebola epidemiaa ja tartunnan on saanut koko kylä, johon ebola on iskenyt.
Jos Delta leviäisi, kuten ebola, niin suomessa tartuntaluvut olisivat yli 10 000/päivä.
Ebolalta ei suojaa mikään kangasmaski tai kirurginmaski, ei edes FFP2 maski, vaan vaaditaan vähintään FFP3 maskia, jollaisia käyttää vain muutama prosentti suomen väestöstä kaupassa ja julkisislla paikoilla.
Myös koko maailman tartunnat ylittäisivät miljoona tartuntaa/päivä, jos Delta tarttuisi yhtä helposti, kuin ebola, vesirokko tai isorokko.
Puhuttaisiin aivan eri tartuntaluvuista silloin.
Ei korona tartu yhtä helposti, kuin ebola, vesirokko tai isorokko
Anonyymi
1
111
Vastaukset
- Anonyymi
Jos CoVid tarttuisi kuin Ebola, ei Suomessa olisi pandemiaa. Ebolaa voi torjua kuten suolistotautia. Se ei tartu ilmateitse eikä yskimällä juuri lainkaan, joten maskin laadulla ei ole mitään väliä sitä vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561450Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli541185Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva172950Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50948Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76924Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36865- 56788
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy199772Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali151755Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42746