vaikuttaako kahvi niin paljon?

miten paljon kahvia pitäisi juoda että se vaikuttaa oleellisesti jännitysoireisiin? vaikuttaako jo yksi kuppi päivässä? onko kellään hyväksi todettuja stressinpoistovinkkejä tai rentoutumisvinkkejä?
31407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kofeiini aiheuttaa voimakasta stressiä, niille
jotka ovat psyykkisesti herkkiä, eli stressi
aiheuttaa pelkoja ym., pelot aiheuttavat stressiä. Eli kierre on valmis. Ihminen joka vähentää kahvin minimiin pärjää paljon pienemmällä lääkityksellä, kuin jos joisi kuppi tolkulla kahvia. Psyykkinen sairaus pitää käsittää samoin, kuin se olisi diabetes, eli siihen täytyy olla jatkuva lääkitys, sopiva sellainen.
Eli ylläpitolääkitys, että pystyy normaaliin
elämään. Jos vaikeat oireet jatkuvat enemmän kuin kuukauden kannattaa hakea apua, sillä ei
se geneettinen herkkyys mikä on puhjennut itsekseen lähde pois. Eri asia saako aivan oikeat lääkkeet heti, koska alkavat psyykkiset
oireet voivat olla alkavaa skitsofreniaa esim.
Sehän alkaa pikkuhiljaa, ja yhtäkkiä ihminen
onkin psykoosissa. Mutta ei kannata heittäytyä
epätoivoon, koska siihen on keksitty hyvät lääkkeet. Ja kannattaa vähentää kahvin juonti minimiin tai siirtyy vallan juomaan teetä. Sekä
käyttää B3 vitamiinia, niasiinia, eikä mitään
sellaisia aineita, jotka pahentavat oireita.
Naisilla vaan jotkin ehkäisypillerit pahentavat
pelkojen aiheuttamaa masennusta, etenkin ennen
kuukautisia. Mutta tosiaan siihen pitäisi päästä, että pärjää ja voi nauttia elämästä pienellä sopivalla lääkityksellä, ihan kuten diabetestä pitää hoitaa jatkuvasti. Paranoidinen skitsofrenia helpottuu mitä vanhemmaksi ihminen tulee, (eli luontokin tulee apuun), sehän se pahin pelkojen aiheuttaja on. Mikä alkaa vaikeilla psykosomaattisilla oireilla, joiden
takia kärsitään, ne kun ovat samalla elimillisiä,
mutta johtuvat vain siitä, kun hermosto on herkistynyt stressille, eli aivojen kemia on muuttunut ja oikea välittäjäaine ym. puuttuu,
mikä saisi ihmisen olon normaalin tasapainoiseksi, eihän ihminen silloin ole herkkä
peloille, masennukselle ja jännitykselle

Äänestä
  • elä selitä puppua.

    Äänestä

  • lääkäri.. kirjoitti:

    elä selitä puppua.

    Eihän kofeiini, niille mitään vaikuta, kuin piristävästi, jotka eivät kärsi peloista, jännityksestä ja masennuksesta.
    Olen muuten pannut merkille, että sellaiset jotka asiasta eivät mitään tiedä antavat neuvojaan, ne vasta puppua on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kupittelija kirjoitti:

miten paljon kahvia pitäisi juoda että se vaikuttaa oleellisesti jännitysoireisiin? vaikuttaako jo yksi kuppi päivässä? onko kellään hyväksi todettuja stressinpoistovinkkejä tai rentoutumisvinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu