Mikä kaliiperi?

Tosiaan osaisiko joku sanoa mikä on hyvä kaliiperi pienriistan ja pienpetojen metsästykseen. .223, .222 on kai aika hyviä mutta voisiko esim. .308:lla metsästää jänistä. .308 kiväärit kun näyttäisi olevan halvempia.

Tai jos on halpoja .222/.223 kiväärejä niin kertokaa ihmeessä. Kiitos :)
5546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä ihan perinteinen pullonkorkin heittäminen on paras. Kun oppii sneppaamaan sen oikealla tavalla ja kierteellä, on kaverit kateellisia.

Äänestä

Itselläni on ja suosin 222 kaliiberia. Mutta mikäli ja todennäköisesti kun lyijypropakanda menee läpi pohjoismaisia kivääri metsästäjiä kuulematta suosittelen 308. Kaikissa hirvilaillisissa myös korvaava luotimateriaali toimii. 5.7 kaliiberit muuttuu käytännössä romuraudaksi.
Mutta tämä on osa Eu.n metsästys ja asevastaista tulevaisuuden suunnittelua. Kun edelleen hyviä toimivia osin jopa halpoja korvaavia löytyy, niin haulikoihin kuin isompiin kivääreihin alkaa seuraavaksi niiden asteittainen rajoittaminen.

Äänestä

.308 on mielestäni paras yleiskaliiperi. Edulliset patruunat ja niiden hyvä saatavuus.
Laaja patruunavalikoima ja itselatausmahdollisuus...

Äänestä
  • No, ei se kyllä paras yleiscal ole. Moni cal itsekin ladattuna valikoima laaja. 6,5x55. Kaupanpaukut tosin hieman halvempia 308:ssa.

    Äänestä

Ellei ole tarkoitus hirvimetsälle lähteä, niin 6,5 creedmoor. Jos tarkoitus on joskus lähteä myös hirvimetsälle, niin osta .308, sillä ampuu kaikki linnuista hirveen. 6,5 creedmoor:een verrattuna creenmoor:ssa on hieman suorempi lentorata. Tällä ei normaaleille ampumamatkoille ole suurta merkitystä. Creedmoor:luoti on noin 1,2 mm halkaisijaltaan pienempi kuin .308:n. Näiden .222/.223 kaliiberien luodin halkaisija on käytännössä sama kuin pienoiskiväärissä, tai jos oikein tarkkoja ollaan, niin hiuksen hienosti pienempi.

Pieneen riistaan osuessa .308 kupariluoti menee läpi ja hirvessä sienettyy ja tekee suuremman haavakanavan. Kauriistakin .308 kupariluoti menee vielä pääsääntöisesti läpi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tosiaan osaisiko joku sanoa mikä on hyvä kaliiperi pienriistan ja pienpetojen metsästykseen. .223, .222 on kai aika hyviä mutta voisiko esim. .308:lla metsästää jänistä. .308 kiväärit kun näyttäisi olevan halvempia.

Tai jos on halpoja .222/.223 kiväärejä niin kertokaa ihmeessä. Kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu