Onko Sysmän koulukiusaaminen laajentunut myös

Anonyymi

tänne s24 palstalle? Toisiaan kaukkuva ja nimiä heittelevä hiekkalaatikkoporukka näyttää täälläkin rellestävän .... no, mitä isot edellä, sitä pienet perässä :/

10

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten täällä tapahtuva kiusaaminen mielletään koulukiusaamiseksi? Koulut ovat tietääkseni lomalla. Voiko kaiken kiusaamisen laittaa otsikolla koulukiusaaminen?

    • Anonyymi

      Minun käy sääliksi nämä toisia vieläkin kiusaavat henkilöt. Ajatelkaa miten huono olo itsellä pitää olla, että se on jatkunut hiekkalaatikolta aikuisikään. Olisi kiva vielä kuulla viha-kirjoittelijoiden elämäntarinat, voi olla kovia kolhuja! Nämä toisten sättimiset olen jo lukenut, ei mitään uutta. Mielenkiintoinen tämä suomi24, hyvä kun löysin sen.
      t. teistä vihaisistakin tykkäävä

    • Anonyymi

      Kiusaaminen on vaikea ja vaarallinen sana. Mikä on kiusaamista? Mitä tarkoittaa nollatoleranssi kiusaamiselle? Jos vaikkapa koulussa hakataan lasta, se voidaan nykyään tulkita helposti kiusaamiseksi. Aikaisemmin se oli aivan normaalia toimintaa. Nykyään ei saa edes puhua toiselle väärään sävyyn jos haluaa välttyä leimautumasta kiusaajaksi. Jossain tilanteessa pelkkä puhumattomuus, naurahtaminen jollekin asialle tai väärin tulkittu katse ovat kiusaamista.

      Kun otetaan pelkkä kirjoitettu viestintä sekalaisilla tyyleillä, on todella vaikea tulla ymmärretyksi oikein. Vastapuoli lukee asian haluamallaan esim. sarkastisella äänensävyllä ja tulkitsee asian kiusaamiseksi.

      Mitä tulee näiden keskustelujen aiheisiin, tämähän on sitä nykypäivän juoruamista. Sellaista on ollut aina ja sellaista tulee aina olemaankin. Tällä on se hyvä puoli että se toimii jonkinlaisena pelotteena vallan väärinkäyttäjille.

      • Anonyymi

        Onhan se ihmeellistä, että toisen hakkaaminen on kiusaamista. Sehän on pahoinpitelyä. Mutta missä se on ollut normaalia toimintaa? Konnunsuolla vai Kakolassa?


      • Anonyymi

        Oi, nytkö löytyi se vihainen. Oletko itse kiusaaja, kerro itsestäsi. Pidän sinusta jo nyt!


      • Anonyymi

        Ei kiusaamista voi puolustella. Nyt on varmaan ollut kyse siitä, että täällä mainitaan tahallaan nimiä, joilla ei ole mitään tekemistä asiayhteyden kanssa. Lisäksi uhkaillaan. Se ei ole juoruamista vaan nettikiusaamista. Aina pitäisi ajatella, että miltä tästä viattomasta osapuolesta tuntuu, mutta kun kaikki eivät kykene siihen, varsinkaan lapset, eivätkä valitettavasti kaikki aikuisetkaan. Onneksi anonyymien oikeat nimet paljastuvat, kun tehdään rikosilmoitus nettikiusaamisesta ja uhkailusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan se ihmeellistä, että toisen hakkaaminen on kiusaamista. Sehän on pahoinpitelyä. Mutta missä se on ollut normaalia toimintaa? Konnunsuolla vai Kakolassa?

        On ollut aika jolloin nyrkkitappelu oli kunniakas tapahtuma. Jos tappelijoilla oli selkeä tasoero ja vahvempi oli ollut aloitteellinen, asia tulkittiin kiusaamiseksi.
        Henkinen kiusaaminen on kauaskantoisempaa kuin fyysinen joka hiipuu siinä suhteessa kuin mustelmatkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kiusaamista voi puolustella. Nyt on varmaan ollut kyse siitä, että täällä mainitaan tahallaan nimiä, joilla ei ole mitään tekemistä asiayhteyden kanssa. Lisäksi uhkaillaan. Se ei ole juoruamista vaan nettikiusaamista. Aina pitäisi ajatella, että miltä tästä viattomasta osapuolesta tuntuu, mutta kun kaikki eivät kykene siihen, varsinkaan lapset, eivätkä valitettavasti kaikki aikuisetkaan. Onneksi anonyymien oikeat nimet paljastuvat, kun tehdään rikosilmoitus nettikiusaamisesta ja uhkailusta.

        Varmasti ikävää mutta missä se raja menee? Sitten kun asiaa puututaan ja saadaan jotain aikaiseksi, keksitään joku uusi tavoite. Aina on olemassa ammattiloukkaantujia - juuri niitä jotka saivat kouluvuosinaan sätkyn jo vääränlaisesta katseesta.


    • Anonyymi

      On kyllä todella syvältä nämä täällä toisiaan kilpaa nimeävät, ehkä täysin ilman todenperää, pelkässä kiusausmielessä jo lomalla luodaan pohjaa syksyn jatkumolle koulussa :/

    • Anonyymi

      Kyllä on ihmiselle annettu huonot eväät jos täällä somessa tarvitsee joitain oikein nimillä nimitellä :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vakava rikosepäily Seinäjoella

      Ilkka ei taaskaan tiedä mitään mutta hesalaiset kertoo: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010959325.html
      Seinäjoki
      43
      3030
    2. Mies pakko olla rehellinen

      Kiinnostuin koska olet tosi komea ja sulla on ihana puheääni. Olen aika pinnallinen sitten kai... 😓 kyllä olet tosi rau
      Ikävä
      26
      2999
    3. Olet saanut kyllä tunnisteita

      Itsestäsi ja meistä. Mutta mikä siinä on, ettet kirjoita etkä anna itsestäsi merkkejä. Ellei ole kysymys siitä, mikä ens
      Ikävä
      34
      2876
    4. Mitä on woketus?

      Täälläkin hoetaan usein sanaa "woketus". Mitä se tarkalleen ottaen tarkoittaa? Ilmeisesti sen käyttäjät ymmärtävät sen k
      Maailman menoa
      443
      2567
    5. Ikääntyvien tilanne Suomessa on järkyttävä - Hoivakotiin ei pääse, vaan joutuu selviytymään yksin

      Ikääntyvien tilanne Suomessa on järkyttävä… Hoivakoteihin sijoittamista vältellään, koska hoito on kallista ja hyvinvoin
      Maailman menoa
      156
      1880
    6. Oletko jo luovuttanut?

      Joko olet luovuttanut kaivatun suhteen ja hyväksynyt, että mitään ei tule?
      Ikävä
      143
      1838
    7. Kristo Salminen, 52, riisuutui - Paljasti Iso-Börjen tatuoinnit - Somekansan tuomio yksimielinen

      Iso-Börje, tuo iso, tatuoitu, yltiöromanttinen ja aika kuuma rikollispomo - vai mitä mieltä sinä olet? Lue lisää ja kat
      Tv-sarjat
      25
      1435
    8. Hirvenmaitojuusto

      Olin Prisman juustohyllyllä kun vierestä alkoi kuulua kamala paapatus. Siinä oli vanha muori, joka räyhäsi raivokkaasti,
      Ruoka ja juoma
      5
      1241
    9. Romillt veressä

      Miten pystyy ajamaan 4 romillen humalassa
      Suomussalmi
      31
      1187
    10. Vanhentunut runsaasti.

      Ei hyvä juttu. Mieheltä pötkylänaiselle.
      Ikävä
      74
      1149
    Aihe