Matkustaminen kahdesti rokotettuna

Anonyymi

Kovasti tekisi mieli Kreikkaan syysmatkalle, kun on täysi rokotesarja kunnossa. Onkohan Kreikassa (varsinkin saaret Rodos ja Kreeta) maahantultaessa satunnaisia koronatestauksia myös rokotepassin haltijalle, vai onko tuo 2 rokotusta varmuus siihen, että ilman testauksia voi siellä kohteessa elellä? (olen tietoinen kyllä muista maahantulon vaatimuksista, tämä testausasia vaan mietityttää)
Matkakuume alkaa käydä jo tosi kovaksi, ja mietinkin josko matkaan uskaltaisi lähteä niin että elelesi Kreikassa mahdollisimman terveysturvallisesti kuten Suomessakin... (ei biletyksiä ja massatapahtumia, lähinnä omatoimista ajelua pitkin poikin, rantapäiviä ja mahdollisesti välillä ulkoilmassa ravintolaruokailua)

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole varmuus - maahantulopisteessä saattaa olla satunnaisia tarkastuksia. Tai oikeastaan testit eivät ole täysin satunnaisia, Kreikassa hyödynnetään EVA-systeemiä testattavien valinnassa.

      Positiivisen testituloksen perusteella matkailija joutuu max 10 päivän karanteeniin.

    • Anonyymi

      Moi! Ei mitään ongelmaa! Täytät vaan kreikan maahantulolomakkeen ja ouzo pöytään! Nyt Kreetalla 40c ja sama meininki kuin 2 v sitten. Muistat sitten vastuullisesti Suomeen. Eka testi Seutulasta ja sitten karanteeni 3 pv, ja testi. No problem.
      Niin ja täällä kaikki turret testattu - ei pääse maahan muuten. Paikalliset arvoitus.. hyvää lomaa

      • Anonyymi

        Mikäli ei ole rokotettu niin pääseekö ravintoloihin sisälle?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäli ei ole rokotettu niin pääseekö ravintoloihin sisälle?

        Teoriassa ei, ellei ole todistusta sairastuneesta taudista (kopio TUIn verkkosivuilta):

        Ravintolat, kahvilat ja baarit:
        Avoinna tietyin rajoituksin. Kasvomaskin käyttö on pakollista pöytää odottaessa ja suositeltavaa mahdollisuuksien mukaan myös pöydässä istuessa. Ravintolassa saa olla pöytää kohden korkeintaan 10 asiakasta. Ravintoloiden ja kahviloiden sisätiloissa sekä yökerhojen, diskojen, pubien ja muiden myöhään avoinna olevien illanviettopaikkojen ulko- ja sisätiloissa asiakkaan on esitettävä koronatodistus täydestä rokotussarjasta tai Covid-19 taudista toipumisesta.

        En tiedä miten tarkkaan tuota eri kohteissa noudatetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe