Kovasti tekisi mieli Kreikkaan syysmatkalle, kun on täysi rokotesarja kunnossa. Onkohan Kreikassa (varsinkin saaret Rodos ja Kreeta) maahantultaessa satunnaisia koronatestauksia myös rokotepassin haltijalle, vai onko tuo 2 rokotusta varmuus siihen, että ilman testauksia voi siellä kohteessa elellä? (olen tietoinen kyllä muista maahantulon vaatimuksista, tämä testausasia vaan mietityttää)
Matkakuume alkaa käydä jo tosi kovaksi, ja mietinkin josko matkaan uskaltaisi lähteä niin että elelesi Kreikassa mahdollisimman terveysturvallisesti kuten Suomessakin... (ei biletyksiä ja massatapahtumia, lähinnä omatoimista ajelua pitkin poikin, rantapäiviä ja mahdollisesti välillä ulkoilmassa ravintolaruokailua)
Matkustaminen kahdesti rokotettuna
4
1008
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole varmuus - maahantulopisteessä saattaa olla satunnaisia tarkastuksia. Tai oikeastaan testit eivät ole täysin satunnaisia, Kreikassa hyödynnetään EVA-systeemiä testattavien valinnassa.
Positiivisen testituloksen perusteella matkailija joutuu max 10 päivän karanteeniin. - Anonyymi
Moi! Ei mitään ongelmaa! Täytät vaan kreikan maahantulolomakkeen ja ouzo pöytään! Nyt Kreetalla 40c ja sama meininki kuin 2 v sitten. Muistat sitten vastuullisesti Suomeen. Eka testi Seutulasta ja sitten karanteeni 3 pv, ja testi. No problem.
Niin ja täällä kaikki turret testattu - ei pääse maahan muuten. Paikalliset arvoitus.. hyvää lomaa- Anonyymi
Mikäli ei ole rokotettu niin pääseekö ravintoloihin sisälle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäli ei ole rokotettu niin pääseekö ravintoloihin sisälle?
Teoriassa ei, ellei ole todistusta sairastuneesta taudista (kopio TUIn verkkosivuilta):
Ravintolat, kahvilat ja baarit:
Avoinna tietyin rajoituksin. Kasvomaskin käyttö on pakollista pöytää odottaessa ja suositeltavaa mahdollisuuksien mukaan myös pöydässä istuessa. Ravintolassa saa olla pöytää kohden korkeintaan 10 asiakasta. Ravintoloiden ja kahviloiden sisätiloissa sekä yökerhojen, diskojen, pubien ja muiden myöhään avoinna olevien illanviettopaikkojen ulko- ja sisätiloissa asiakkaan on esitettävä koronatodistus täydestä rokotussarjasta tai Covid-19 taudista toipumisesta.
En tiedä miten tarkkaan tuota eri kohteissa noudatetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742057
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851489Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821414Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121182Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401066Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101003- 42918
- 96854
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49785