Alkuun: toivon mielipiteitä siitä, mitä itse tekisit samassa tilanteessa. Lopussa lyhyt yhteenveto, jos et jaksa lukea koko sepostusta.
Harkitsen siis laserleikkausta. Mulla on ollu silmälasit alakoulusta asti, ja näkö on noin -7 molemmissa silmissä. Piilareita oon käyttäny 15-vuotiaasta lähes päivittäin. Näkö pysyny noissa miinuksissa jo muutamia vuosia (nyt 29v.) eli ei enää huonone ainakaan nopsaan. Silmälaseja oon aina inhonnu. Ne tekee olon väsyneeksi, tuhruseksi jotenki - en oo koskaan oppinu tykkäämään silmälaseista enkä käytä niitä muualla ku kotona, vaikka nyt onkin ihan ok tollottimet kierroksessa.
Suurin kysymys laserleikkaukseen menemiseen liittyy rahaan. Oon säästäny todella sinnikkäästi pienistä tuloistani ja saanu säästöön sen verran, että laserleikkaus ois mahdollinen ja säästöönkin vielä vähän jäisi.
Säästöt on alunperin ajateltu käytettävän lähivuosina asunnon ostoon. Asunnon ostaminen siirtyis potentiaalisesti vuosia eteenpäin, jos nyt menisin leikkaukseen. Puoliso vois yksinään ostaa meille asunnon, mutta luonne ei anna myöten ajatukseen siitä, että asustelisin "toisen nurkissa".
Syy mun pienille tuloille on vaikeus löytää kokoaikatyötä (mulle oikealla) alalla, jossa vaaditaan aika paljo työkokemusta saadakseen pysyvän kokoaikatyön. Työkokemusta siis vielä kerryttelen ja etsin koko ajan parempaa työtä, joka voi tulla eteen nopeastikin. Oon korkeakoulutettu eikä lisäkouluttautumiselle oo tarvetta. Reilu parikymppisenä oli vaikeita vuosia ja siksi en oo ehtiny olemaan työelämässä vielä kovin kauan, vaikka jo 29-vuotias oonkin.
Laserleikkausta oon miettiny vuosia, ja tähän saakka oon viivästyttäny sitä juuri taloussyistä. Piilari- ja rilliräpellykseen oon tietty tottunu, mutta kyllä sitä jo haluais noista eroon, kun se on teoriassa täysin mahdollista.
Summa summarum: 29-vuotias huononäköinen, pienituloinen henkilö punnitsee, kannattaako tässä vaiheessa elämää a) käyttää huomattavaa summaa vaivoin kerrytetyistä säästöistä laserleikkaukseen, vai b) odotella asunnon ostoa ja säästää sen jälkeen leikkausrahat erikseen.
Kumman valitsisit ja miksi?
Harkitsen laserleikkausta, mutta...
6
759
Vastaukset
- Anonyymi
Kun noin harkitset, käyttäisin laserleikkaukseen ja loput siihen pyytäisin mieheltä.
Sitten asustaisin vaikka loppuelämän miehen asunnossa.
Jos rakastaa, kyllä sairauskulut ja tavallinen ruoka on yhteisiä menoja. Ja se maksaa jolla on varaa ja se tekee kodin töitä joka osaa ja jaksaa ja ehtii.
(leikkauksesta kokemusta kun 18-20 v lasten leikattiin 20 v takaperin tampereella. Oli sellaiset -5 -6. Kaikki on ollut hyvin eikä laseja tarvitse. Maksoi jotain 18000 MK.- Anonyymi
Muuten, muista syödä porkkanaa.
- Anonyymi
Likinäköisyys ei ole sairaus ainakaan noilla lukemilla.
- Anonyymi
Mulla on ollut vuosia noin -9 linssit molemmissa silmissä. Ei ole juolahtanut mieleenkään leikkauttaa silmiä. Rahasta se ei ole kiinni. Sangalliset silmälasit ovat osa minua, ovat olleet 12-vuotiaasta lähtien. Laseja minulla on useat. Kerran olen kokeillut piilolaseja, tuntui oudolta.
Olet sen ikäinen, että noin 10 vuoden kuluttua tarvitset joka tapauksessa silmälasit, vaikka nyt leikkauttaisit silmäsi. Olisiko sittenkin viisainta säästää rahat omaan asuntoon? - Anonyymi
Ei missään tapauksessa! Kun leikkaus epäonnistuu on koko elämä pilalla myös rahat eivät pienituloisella riitä paikkaamaan kaikkia näitä kalliita hoitoja. Saat uusia lasit useita kertoja vuodessa etkä siltikään näe niilläkään koska silmäsi sarveiskalvo on pilattu. Mitkään lääkkeet ei vie pois jokapäiväisiä kipuja ja haamukuvia, yöllä ei voi enää ajaa etkä tunnista ihmisiä. Älä mene teurastajalle! Minun silmät on pilattu, olin hölmö.
Päivitys: laserleikkaukseen en ole mennyt ja asunnon osto on pian edessä. Tulin lopulta siihen tulokseen, etten ole valmis maksamaan leikkauksesta. Tottumuksen tuomin turvin jatkan piilareiden ja rillien käyttöä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849