Suosittu räppäri Iso-H antaa hyvää, suoraselkäistä esimerkkiä nuorisolle ryhtymällä totaaliksi. Tämä on oire siitä että takavuosien isänmaallisuusbuumi on ohi, ja armeijan edustamat arvot ovat vastatuulessa. Veikkaan, että yleinen asevelvollisuus alkaa olla tiensä päässä.
Iso-H
Esimerkkinä nuorisolle!
81660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kylläpä iso-H:n arvostus tipahti eilisten tyttömäisten puheiden jälkeen..on siinäkin mies!
Meikäläisellä taas nous kyseisen miehen arvostus noin potenssiin kymmenellä. Rohkea teko! Osoittaa luonteen jämäkkyyttä, toisin kuin armeijan käyminen, mihin itsekin olen ikävä kyllä syyllistynyt. Jälkeenpäin voin sanoa, että mitään hyötyä ei ollut siitä paikasta.
Jaa mitäs se on menny sanoon?
Kundi on lukenut markkinointikirjansa.
Sarasvuon sanoin:
"Se järjestelmä, jota vastustaessaan hän on valmis menemään vankilaan, loppupelissä mahdollistaa hänen vapauden sanoa mielipiteensä ja toimia niiden mukaan."
Minä esimerkiksi tein valintani sukupuolten ja uskontojen tasa-arvon vuoksi, en kapinoidakseni mitään armeijaa vastaan.
Ja katso: 10 vuotta ja olin oikeassa.
Nykyään jopa naiset käyvät armeijan, mutta uskomuksiensa ja uskontojensa kanssa päänsä ja asiansa sekoittaneet hihhulit eivät.
"Suosittu räppäri Iso-H antaa hyvää, suoraselkäistä esimerkkiä nuorisolle ryhtymällä totaaliksi. Tämä on oire siitä että takavuosien isänmaallisuusbuumi on ohi, ja armeijan edustamat arvot ovat vastatuulessa. Veikkaan, että yleinen asevelvollisuus alkaa olla tiensä päässä."
-Mutta miksi alkaa totaaliksi.
Mitä minä olen kuullut hänen perustelujaan, niin siksi, että hänen mielestään kaikilla pitäisi olla vapaus tehdä mitä haluaa.
Mitenhän pitkällee Iso-H menee vakaumuksessaan. Jättääkö hän verotkin maksamatta. Minusta se on aivan samalla viivalla tuon kieltäytymisen kanssa.
Samoin opiskeluvelvollisuus. Esittääkö hän pojilleen, että heidän tulee saada valita meneekö kouluun vai ei.
Vapaus tehdä mitä haluaa. Itse koen että minulla on vapaus tehdä mitä minä haluan, täällä Suomessa.
Minun mielestä armeija ja veronmaksu ym. velvollisuudet eivät edes ole mitään velvollisuuksia. Minun mielestä. Minun mielestä ne ovat kansalaisten, ei nyt ilmeisesti kaikkien kuitenkaan, tapaa vaalia yhteisiä asioita.
Vaikka koinkin armeijan velvollisuutena, en mennyt sinne pakosta. Velvollisuuden tunne tuli sisältä päin, ei ulkoa.
Jos sisältä päin ei velvollisuuden tuntoa (armeija asiat) tule, täytyy tehdä sitten jotain muuta.
Iso-H on sanonut, että hän puolustaisi perhettään, vaikka aseellisesti. Samat periaatteet on minullakin.
Minun mielestä Iso-H heitti hyvän keskustelun aiheen kehiin.
Valtio ei ole vihollinen. Itse ajattelen, mitä minä voin antaa valtiolle, se on sen valtion kansalaisille, eli myös itselleni.
Monet ajattelee, että valtio on vihollinen. Itse en kuitenkaan näitä ihmisiä tuomitsisi mihinkään. Inhimillisyys rajana. Jos ei tee suoranaista pahaa minulle. Armeijan käymättömyys ei tähän kuulu, joka ei käy armeijaa, en katso että hän tekee pahaa minulle. Verojen maksamattomuuskaan ei minusta kuulu tähän, se ei ole minulta mitään pois. Jos joku ei opiskelisi, sekään ei olisi minulta mitään pois. Rikollinen toiminta erikseen.
Suurin osa ihmisistä maksaa verot, suurin osa miehistä käy armeijan.
Mutta pieni osa tietää miksi.