Mustikanpoimijat

Ilmoituksia tulee, että myydään mustikkaa jonku ok-talon pihassa.
Niin nämä ulkomaalaiset poimijat myyvät marjaa, niinkuin edellisinä vuosina.
Ihmettelen, että miten uskalletaan mennä ostamaan marjaa paikassa jossa ulkomaalaisia on.
En minä edes ilmaiseksi hakisi poimijoilta, jotka ovat tuoneet tartuntoja runsain määrin Kainuuseen. Onhan lehdissä julkisesti ilmoitettu, että he poimivat marjoja oman vointinsa mukaan, siis vaikka millainen virusmuoto heillä on niin metsään vaan ja tottakai marjat myydään niin hyvällä hinnalla kuin mahdollista.

Herättelen miettimän, että marjat menevät oman terveyden ja kaikkien terveyden edelle, en ymmärrä, muttei varmaan tarvikaan.
201021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Erikoista on Kainuun soten tiedotteessa mainittu:

"Vi­rus ei voi le­vi­tä poi­mit­tu­jen mar­jo­jen mu­ka­na."

https://sote.kainuu.fi/uutiset/kymmenia-koronatartuntoja-ulkomaalaisten-marjanpoimijoiden-keskuudessa

Ruokavirasto kehottaa keittämään ulkomaiset marjat noroviruksen varalta.

https://www.ruokavirasto.fi/henkiloasiakkaat/tietoa-elintarvikkeista/elintarvikkeiden-turvallisen-kayton-ohjeet/turvallisen-kayton-ohjeet/ulkomaiset-pakastemarjat/

Pakastaminen ei tuhoa bakteereja, viruksia ja muita potentiaalisia taudinaiheuttajia, vaan se säilöö ne.
Koronaviruksen sanotaan tarttuvan myös pintoilta, mitä marjoissakin on, niin mikä on kotimaisissa marjoissa se tekijä, joka Kainuun soten mukaan desinfioi ne itsessään?

Äänestä
  • Mä en syö muitten poimimia marjoja; hyi hitto! Kaivetaan nokkaa ja nyt vielä korona kaupan päälle. Yäääääk.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mä en syö muitten poimimia marjoja; hyi hitto! Kaivetaan nokkaa ja nyt vielä korona kaupan päälle. Yäääääk.

    Tuoretta delta-super -varianttia tarjolla edullisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mä en syö muitten poimimia marjoja; hyi hitto! Kaivetaan nokkaa ja nyt vielä korona kaupan päälle. Yäääääk.

    Suomalainen poimija kaivoi takapuoltaan

    Äänestä

Muutamalla kympillä ostetaan vielä puolukat, kätevästi ne voi myös käydä hakemassa, ostakaa hyvät ihmiset vielä napurillekin. Luetaan netistä, miten virus leviää, ne tyhmät ravintoloissa kävijät tietysti levittää tautia. Kuka sieltä peilistä katsoo, enhän minä baareissa käy, ainoastaan ruokakaupassa ja töissä, eikä ajatella mistä meidän pakastimessa olevat marjat on tulleet

Äänestä

Thaimaalaisilla todettu tartuntoja. Mökintien poimijat eri maasta ☝️

Äänestä

Jokaviikko 2000 henkilöä katsomassa pesistä ja viikonloput kauppoissa kiertelettä ja sitten hysteria päälle marjasankosta... Oikeasti? Minne on hävinnyt ihmisten suhteellisuuden taju.?

Ja vielä kun tunnutte pelkäävän tätä korollaa niin , tunteeko kukaan vieläkään yhtään perustervettä kuollutta taudin aihettamana!?

Äänestä

Lopettakaa tämä jurnuttaminen koronasta ei se jurnuttamalla parane

Äänestä
  • Lopettakaa korollasta välittäminen ja alkakaa elää normaalia elämää. Ainut lääke on lopettaa television ja radion korolla uutisten seuraaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lopettakaa korollasta välittäminen ja alkakaa elää normaalia elämää. Ainut lääke on lopettaa television ja radion korolla uutisten seuraaminen.

    Mä voin ostaa sulta sen korollan halvalla? täällä puhutaan koronasta ei korollasta.

    Äänestä

83 koronatapausta thaimaalaisista marjanpoimijoista rovaniemellä. joka kolmanneksella testatuista korona. Kainuusssakin se 44 on vasta alkua siitä se pompsahtaa. Ei ne marjanpoimijat missään kuplassa ole eikä ihmiset käytä maskeja kaupoissa eikä turvavälejä. Venäläisten junioreitten kanssa vaan järjestetään vuokatissa jääkiekkopelejä. Ei järjen häivää taas tässä touhussa.

Äänestä

Onko jäänyt levy päälle !!!!!

Äänestä

Melkoiset lukemat tulee olemaan Kainuussa ensi viikolla, on odotettavissa myös perusterveitten ja entistä nuorempien tartunnat variantin levitessä entistä herkemmin. Mitä jokainen meistä voi tehdä, olla tietoisia maamme tilanteesta, seurata uutisointia ja omalta osaltaan toimia ohjeistuksen mukaisesti. Aivan liikaa näkee katukuvassa juuri näitä Hällä Väliä Henkilöitä joka päivä

Äänestä

Halvemmalla saa kaupasta valmiiksi puhdistettu pussitettu ja pakastettu kotimaista on

Äänestä

Niin, miten se olikaan se marjojen osto ulkomaalaisilta?
Vieläkö tekee mieli mennä ostamaan puolukoita, mustikat taitaa olla jo huonolaatusia?

Voihan perkele sitä yhtä ainutta aivosolua joka siellä päänupissa pyörii ja sen myötä hehkutettiin, että eihän heillä mitään tauteja ole?

Lie se kylmä rinki olla persesilmän seutuvilla niillä onnellisilla, jotka kävi kauniisti kiitellen ostamassa pakastimeen ens talveksi marjat.

Äänestä

Muniaan kaivelivat makkosenmäellä mökintien risteyksessä äskettäin. Näytästi kyytiä odottelevat porukka siinä.... Eikö nämä ollut karanteenissa... Vai marjaanko olivat lähdössä???

Äänestä

Kuinkahan käy, Kainuun ilmaaantuvuus luku jo yli 170

Äänestä

Lidlissä olivat eilen nämä marjastajat kaljan ostossa! Että semmoinen karanteeni heillä!

Äänestä
  • Justiisa kylläpä näkyy liilenteess olevan. Ilmanko se täällä nyt leviää

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Justiisa kylläpä näkyy liilenteess olevan. Ilmanko se täällä nyt leviää

    Jospa se rauhottuu pian, eikö nämä kohta taas kotia lennä. Jos koronalta kotiin enää pääsevät

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ilmoituksia tulee, että myydään mustikkaa jonku ok-talon pihassa.
Niin nämä ulkomaalaiset poimijat myyvät marjaa, niinkuin edellisinä vuosina.
Ihmettelen, että miten uskalletaan mennä ostamaan marjaa paikassa jossa ulkomaalaisia on.
En minä edes ilmaiseksi hakisi poimijoilta, jotka ovat tuoneet tartuntoja runsain määrin Kainuuseen. Onhan lehdissä julkisesti ilmoitettu, että he poimivat marjoja oman vointinsa mukaan, siis vaikka millainen virusmuoto heillä on niin metsään vaan ja tottakai marjat myydään niin hyvällä hinnalla kuin mahdollista.

Herättelen miettimän, että marjat menevät oman terveyden ja kaikkien terveyden edelle, en ymmärrä, muttei varmaan tarvikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu