Ei kukaan suojaa silmiä, ainoastaan suun ja nenän.
Eikä silmien suojaamisesta ole kukaan puhunut mitään, eivät ainakaan asiantuntijat.
Suojaamattomien silmien kautta on avoin reitti koronalle päästä elimstöön.
Eikö korona tartu silmien kautta?
10
108
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän lörönä tartu kaikin mahdollisin tavoin mitä kuvitella voi. Kaikkia tapoja ei vaan ole vielä ehditty meille kertoa.
- Anonyymi
Kerrotaan varmaan siinä vaiheessa, kun valtion salaisessa silmäsuojatehtaassa on saatu riittävästi silmäsuojia valmistettua, että voidaan kertoa, että silmät pitää suojata ja ihmiset lähtevät ostamaan silmäsuojia, kun niitä saadaan kauppaan myyntiin.
Kansanedustajilla on varmaan silmäsuoja osakkeita, että tienaavat silmäsuojista saaduilla voitoilla.
- Anonyymi
Kyllä lääkäri Pekka Reinikainen puhui tuosta jo kevällä 2020.
https://www.youtube.com/watch?v=nc347MCNnRs - Anonyymi
Teoriassa kyllä, käytännössä tuskin
Silmät erittävät kyynelnetettä. Ei teillä siitepölykään kyynelkanavia pitkin - toivottavasti ainakaan - nieluun pääse- Anonyymi
Ainakin silmätippoja laittaessa tuntuu ja maistuu nenässä ja suussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin silmätippoja laittaessa tuntuu ja maistuu nenässä ja suussa.
Taudeissa on kyse siitä, kuinka herkästi ne tarttuvat ja kuinka suuren mikrobilastin joku limakalvoillesi aivastaa, puhuu ja muuten sylkee. Ihmiset ovat jatkuvasti erilaisten mikrobien hyökkäyksen kohteena ja elimistö työntää epäpuhtauksia ulos minkä pystyy.
Jos esimerkiksi yksittäinen tai pieni ryhmä covid-viruksia kykenisi sairastuttamaan henkilön, tauti olisi jo jokaisella, eikä mistään kokovartalon peittävää kumipukua vähempi suojamenetelmä auttaisi. Käytännössä taudit eivät niin helposti tartu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin silmätippoja laittaessa tuntuu ja maistuu nenässä ja suussa.
Kyllä ja lisäksi vielä korvien kautta. Korvat ovat suorassa yhteydessä nenänieluun. Tuskin haittaa, jos laittaa edes pumpulitupot korviin, jos teitää joutuvansa voimkkaaseen altistukseen, esim tiheän väkijoukon keskelle .
- Anonyymi
Eikös kyynelkanavilla ja nenällä ole yhteys?
https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00290 - Anonyymi
Tarttuu myös suuseksissä
- Anonyymi
On tämäkin paikka kysyä tuollaista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913155
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662882- 2032260
- 741906
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91741- 1081595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191186- 811140
- 951099