Mitä pienempi summa rahaa, sitä suurempi juttu. Jos osakas jättää vastikkeensa maksamatta, isännöintitoimisto lähettää maksumuistutuksen. Siinä on yleensä huomautuskulu esim. 5 euroa. Erityisesti viime aikoina tämä 5 euron massiivinen huomautuskulu tuntuu olevan kuin kivi kengässä.
"Jätin vahingossa vastikkeen maksamatta, en tarkoitukselle. En maksa huomautuskulua" on tyypillinen 10 minuutin puhelinkeskustelun aihe, kun osakkaat vetävät oman töppinsä jälkeen herneen nenään 5 euron huomautuskulusta.
Onko sinulle 5 euroa niin suuri raha, että kehtaat soittaa isännöintitoimistoon, että "en maksa huomautuskulua, vaikka vastikkeeni onkin ollut maksamatta"? Eikö voi vaan hyväksyä sitä, että sinulla oli vastike maksamatta ja siitä sakotetaan 5 euroa, kun sinulle lähetetään maksumuistutus? Mikä siinä vitosessa on niin iso juttu, hyvät ihmiset?
Uusin valituksen aihe: maksumuistutuksen kulu
4
98
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä pääkaupunkiseudulla ei ole tällaista. 5 euron huomautuskuluun liittyvät laajamittaiset selvittelytoimet viittaavat pikkupaikkakuntaan. Tuskin kukaan on Helsingissä niin hullu, että ajelee kaupungin toiselta laidalta isännöintitoimistolle juttelemaan isännöitsijän kanssa puoleksi tunniksi, miksi hänen ei omasta mielestään tarvitse maksaa 5 euron huomautuskulua. Näinkin on käynyt. Herran ajoi kaupungin laidalta isännöintitoimistolle keskustelemaan 5 euron huomautuskulusta. Hänellä meni bensoihin enemmän rahaa, mutta tämä 5 euroa onkin periaatekysymys! Jos jättää "vahingossa" maksamatta vastikkeen, se useimpien ihmisten logiikalla vapauttaa huomautuskulun maksamisesta.
Vähän sama, jos ajat oikeasti epähuomiossa ylinopeutta. Ei poliisi siitä voi sakottaa, kun ei ollut tahallinen ylinopeus, vai mitä? Tai virheellinen pysäköinti. Ei siitäkään voi pysäköintivirhemaksua kirjoittaa, jos vahingossa pysäköi väärin. Vain silloin voi sakottaa, kun teko on ollut tahallinen, kertovat osakkaat isännöitsijälle, kun vastikkeet jäivät maksamatta! - Anonyymi
Kyllä vitonen on niin iso juttu että sillä voi tämän palstan aktivoida !
- Anonyymi
Mietin tosiaan, kuka kehtaisi soittaa vaikkapa asianajotoimistoon ja valittaa laskulla olevasta 5 euron laskutuslisästä? Tai kuka valittaa lääkäriaseman kassalla, kun toimistomaksu 18 euroa lisätään lääkärikäynnin hintaan?
Mutta kun isännöintitoimisto laskuttaa rästiin jääneestä vastikkeesta taloyhtiölle (eli osin osakkaalle itselleen) 5 euroa myöhästymismaksua, niin siitä valitetaan! Eivätkö osakkaat tajua, että 5 euron muistutuskulu ei tule isännöintitoimistolle, vaan taloyhtiön tilille? - Anonyymi
5 euroa on tosi iso juttu niiden puheluiden perusteella, joita saan säännöllisesti. Siitähän tämä ketju lähti: kuka osakas soittaa 15 minuutin puhelun isännöintitoimistoon ja vinkuu 5 euron alennuksen maksumuistutuskulusta, joka on hänelle itselleen tulevaa rahaa? Onhan hän yksi taloyhtiön osakkeenomistajista.
Kuka osakas ajelee kaupungin toiselta laidalta isännöintitoimistolle palaveriin, voidaanko 5 euroa poistaa hänen maksumuistutuksestaan? Kuten hän itse sanoi, "tämä on periaatekysymys!" Hän olisi ollut valmis käyttämään vaikka tuhat euroa, jotta 5 euron muistutusmaksu otetaan pois häneltä.
Ihmiset ovat hulluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753567
- 622684
- 812587
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2452019- 421893
- 441749
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151461EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408