Kymmenet suomalaislääkärit vastustavat koronarokotusten laajentamista 12-15 vuotiaisiin

Anonyymi

Pelastetaan Lapset -lääkäriryhmä on Suomen sosiaali- ja terveysministeriön pyynnöstä antanut lausunnon 12–15-vuotiaiden koronarokotuksista. Samalla lääkäriryhmä haastaa Fimean ja THL:n asiantuntijat julkiseen keskusteluun aiheesta.

Lääkäriryhmän lausunto koronarokotusten laajentamisesta 12-15 vuotiaisiin on kielteinen ja sen taustalla ovat Covid-19-taudin vaarattomuus lapsille, jo olemassa olevat turvalliset lääkkeet sekä tieteellisen näytön puute geeniteknologisten injektioiden turvallisuudesta.

Lisäksi lääkäriryhmä haastaa Fimean ja THL:n asiantuntijat julkiseen tieteelliseen keskusteluun aiheesta, selviää tänään 2.8.2021 julkaistusta lehdistötiedotteesta.

Sosiaali- ja terveysministeriö pyysi lausuntoja siitä, pitäisikö Valtioneuvoston asetusta muuttaa Covid-19-rokotusten laajentamiseksi 12–15-vuotiaisiin. Pelastetaan Lapset -kampanjan lääkäriryhmä vastasi lausuntopyyntöön 29.7.2021 päätyen selkeään kielteiseen arvioon.

Lausunnon on allekirjoittanut yli 20 eri erikoisalan lääkäriä, joiden joukossa on korkeamman akateemisen tutkinnon suorittaneita tohtoreita ja dosentteja.
Lukuisia perusteita nuorten koronarokotuskiellolle

Käytettävissä olevan tiedon perusteella geeniteknologiaan perustuvien, ehdollisen myyntiluvan saaneiden injektioiden – joita nimitetään harhaanjohtavasti ”rokotteiksi” – haitat ovat niiden hyötyjä suuremmat.

Terveiden lasten ja nuorten riski sairastua vakavaan SARS-CoV-2-viruksen aiheuttamaan infektioon on vähäinen, ja kuolleisuus COVID-19-tautiin on väestötasolla osoittautunut meillä Suomessa ja muualla maailmassa erittäin pieneksi.

Koronarokotteista viranomaisille raportoidut määriltään ennätysmäiset vakavat haittailmoitukset ja kuolemaan johtaneet tapaukset kertovat kiireellä kyhättyjen injektioiden vakavista riskeistä.

COVID-19 taudin ennaltaehkäisyyn ja hoitoon on lisäksi olemassa jo tehokkaita ja turvallisia vaihtoehtoja, kuten vuosikymmeniä käytössä olleet ivermektiini, hydroksiklorokiini, C-vitamiini ja D-vitamiini. Senkään vuoksi ”rokotteille” ei olisi saanut antaa ehdollista myyntilupaa.
Lääkäriryhmä julistaa julkisen tiedekeskustelun

STM:n lausunnon tueksi lääkäriryhmä on tehnyt laajan kysymyskirjeen Fimealle ja THL:lle (katso alla liitteenä). Kirje sisältää tieteellisten tutkimusten lisäksi lukuisia vaikeita ja tähän asti sivuutettuja kysymyksiä koronaan ja rokotteisiin liittyen.

Lääkärit odottavat saavansa viranomaisilta tieteellisesti perustellut vastaukset, jotka on sitten luvattu julkaista www.pelastetaanlapset.fi -sivustolla. Julkisuudessa on kerrottu lasten koronarokotusten laajasta kannatuksesta, mutta lääkärit muistuttavat, että tiede ei ole demokratiaa ja vain faktat ratkaisevat.

Pelastetaan Lapset -lääkäriryhmä on päättänyt haastaa kaikki geeniteknologisia injektioita puoltavat asiantuntijat julkiseen keskusteluun aiheesta. Suomessa tarvitaan tiedepohjaista debattia, jossa molemmat näkökulmat pääsevät esille.
Lääketieteen etiikkaa rikotaan rajusti

Pelastetaan lapset -kampanjan lääkärit ja asiantuntijat haluavat muistuttaa kaikkia Suomen kansalaisia tällä esiintulollaan vahvan tieteellisen näytön merkityksestä.

”Viranomaiset, lääkärit ja muut terveydenhuollon ammattilaiset toimivat vastoin lääketieteellisestä tutkimuksesta säädettyä lakia ja Maailman Lääkäriliiton hyväksymiä Helsingin julistuksen mukaisia eettisiä ohjeita suositellessaan koronarokotteita kaikille lapsille ja nuorille ilman vankkoja tieteellisiä perusteita.

He eivät myöskään noudata Toisen maailmansodan jälkeen vuonna 1947 vahvistettuja Nürnbergin säännöstössä annettuja normeja, joiden tarkoituksena on estää, etteivät Natsi-Saksan aikaiset ihmiskokeet enää koskaan uusiutuisi”, lääkäriryhmä sanoo.

Lähde: Pelastetaan lapset, lehdistötiedote, 2.8.2021

11

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erittäin hyvä juttu, että nuo rokotusta vastustavien nimet ovat nyt julkisesti nähtävillä. Siellä on mm. lähihoitajia ja muita hoitotyötä tekeviä. Juuri on uutisoitu, että moni hoitotyötä tekevä on jättänyt koronarokotuksen ottamatta, kun ei pidä sitä "tarpeellisena". Hoitsut ovat silti olleet mukana vanhusten ja muiden riskiryhmäläisten hoitotyössä, enkä yhtään ihmettele, vaikka tuossa listassa olisi juuri heitä. Työnantaja ei kuitenkaan saa työntekijältä kysyä, onko tällä rokotus.

      Onpahan lista valmiina henkilöistä, joiden soveltuvuutta hoitoalalle on syytä vakavasti epäillä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Olen itse välttänyt Antti Heikkilän ohjeillä diabeteslääkityksen ja n. 15 kiloa. Sokeriarvot olleet nyt vuosia normaalit. Resepti oli jo lääkäriltä diabeteslääkkeille kun päätin miettiä muita vaihtoehtoja, tuolloin tutustuin Heikkilän ja Tolosen näkemyksiin. Oletko oikeasti kokeillut hiilihydraattien vähentämistä tai seurannut tällä tavoin parantuneita jos itse vielä olet terve? Täytyypä katsoakin mitä Heikkilä infoaa koronasta...


    • Anonyymi

      mikähän on esim. tapion tuvan omistajien kanta näihin rokotus asioihin luulen sen kiinnostavaa kalajoki yhteisiöä mutta mitän ei ole kuuluntu!

      • Anonyymi

        Tuore maito suojaa koronalta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuore maito suojaa koronalta!

        onko jossain lista jotka ei suosittele rokotusta.tai eivät ota,ja täyttävät sairaalat,ja sairaittenpaikat


    • Anonyymi

      Suomessa saa levittää ilman rangaistuksen pelkoa mitä tahansa huuhaaoppeja. Vielä pahempi, jos sellaiseen ryhtyy henkilö, joka koulutuksen ja työnsä vuoksi nauttii kunnioitusta. Esimerkiksi lääkäri.

      Kyllä maassa pitää olla parempi järjestys.

    • Anonyymi

      Listan on siis allekirjoittanut yli 20 lääkäriä.
      Onneksi Suomessa on aika paljon enemmän lääkäreitä, yli 21000. Suurimmalta osalta jäänyt siis nimmari tuonne laittamatta.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Selvitetään kaikessa rauhassa, mitä tietoja noista henkilöistä löytyy.


    • Anonyymi

      Koronapassi tarvitaan - askeleena entiseen elämään. Mutta koska paskaiset koronahorisijat eivät suostu rokotuksiin, tarvitaan jyrympiä toimia. Siksi passi, että Suomea ei tarvitse sulkea enää uudelleen.

      Koronapassilla tulee olemaan tärkeä paikka yhteiskunnan etuuksien saamisessa, Nyt niitä jaetaan sumussa, mutta hommaan on saatava selektiivisyyttä, että oikeat henkilöt ovat kohteita.
      Eli KELA katkaisee turhat maksusuoritukset, jos yhteiskunnan pelisäännöt ei maita henkilöllä. Joskus on pakko toimia vahv asti!nnnn

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      80
      3422
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1384
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1181
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1106
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      820
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      45
      798
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      754
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      749
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      713
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      697
    Aihe