Kunniamurhat

Anonyymi

Saksassa on raportoitu 60 kunniamurhaa. vuoden sisllä.
Onko nämä muslimien tekemiä murhia ja miksi ?

22

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähde Pertti Rönkkö havaintoja saksanmaslta..

    • Kunniamurhia tekevät, valitettavasti, sekä muslimit että muut.

      Miksi niitä ylipäätään kukaan tekee, kuka näkisi kunniamurhaajan pään sisään, pitäisi kai olla joku sosiologi tai psykologi, että tietäisi. Siinä lie ajatus siitä, että tämä uhri on tehnyt jotain väärää. Joka tapauksessa islamissa ei ole omankädenoikeutta. Vain viranomaiset tässä elämässä sekä Allah Tuonpuoleisessa voivat määrätä rangaistuksia.

      Mitä islaminoppineet sanovat tästä kunniamurhista?

      Sheikki `Atiyyah Saqr, Al-Azhar Fatwa Committeen entinen johtaja sanoo:
      "Kuten kaikki muutkin uskonnot, islam kieltää tiukasti murhan ja tappamisen ilman laillista oikeutusta. Allah, Kaikkein Korkein, sanoo: 'Mutta sen palkka, joka tahallisesti surmaa uskovaisen, on iankaikkisesta oleva Helvetti, sillä Jumala on vihastunut häneen, kironnut hänet ja valmistanut hänelle peloittavan rangaistuksen.' (4:93)
      Niin kutsuttu 'kunniatappaminen' perustuu tietämättömyyteen ja moraalien ja lakien epäarvostukseen, eikä sitä voi lakkauttaa kuin kurinpidollisilla rangaistuksilla.

      On sanomattakin selvää, että ihmiset eivät saa ottaa lakia omiin käsiinsä, vaan on muslimivaltion ja siihen kuuluvien elinten velvollisuus ylläpitää rauhaa, turvallisuutta, jne., ja estää kaaosta ja epäjärjestystä hiipimästä muslimiyhteiskuntaan."

      • Mutta eihän Saksa ole muslimivaltio eikä -yhteiskunta.


      • Anonyymi

        Kunniamurhia tehdään, jotta saadaan palautettua perheen ja suvun siveys- ja moraalikunnia muun yhteisön silmissä.

        Suvun kunnia siis riippuu naisen siveellisestä käytöksestä (ja harvemmin miehen käytöksestä, koska heille on väljemmät säännöt). Siveettömyyteen voi johtaa pukeutuminen, käytös tms. Kulttuurisesta ja uskonnollisesta vaikutuksesta johtuu, kuinka pientä asiaa pidetään kunniattomana käytöksenä. Islamistisessa valtiossa jo pelkkä hiusten näkyminen voi olla sellainen seikka.

        Kyseessähän on alun perin Lähi-Idän ja sen lähialueiden kulttuuripiirre, joka on peräisin Mesopotanian alueelta eli siis monituhatvuotinen perinne. Se on omaksuttu mukaan myös alueiden uskontoihin. Esim. muslimien huivin käyttöhän tulee myös Mesopotamiasta ja sen merkitys on nimenomaan osoittamaan siveyttä ja naisten lajittelussa siveettömiin ja siveellisiin. Se sopi hyvin myös islamin arvoihin ja otettiin siksi osaksi islamia.

        Mesopotamiassa keksittiin, että siveellinen nainen peittää hiuksensa, kun taas siveetön ei saa käyttää huivia. Näin nähdään selkästi ketkä ovat prostituoituja tai orjia. Sehän voisi olla myös ihan päinvastoinkin eli että siveetön joutuu peittämään hiuksensa, mutta se nyt meni noinpäin sill kertaa. Samaisesta syystä monet islamilaisesta kulttuurista tullee miehet suhtautuvat länsimaalaisiin naisiin "prostituoituina", koska näillä ei ole huivia. Samasta syystä herää raivo, jos musliminainen lopettaa huivin käyttö.


    • Sheikki Ahmad Kutty, islaminoppinut Toronton Islamilaisesta Instituutiosta, sanoo:
      "Islamissa ei ole sellaista käsitettä kuin 'kunniatappaminen'. Islam pitää jokaista sielua korkeassa arvossa, eikä hyväksy mitään rikosta siinä. Se ei salli ihmisten ottaa lakia omiin käsiinsä ja johtaa oikeutta, koska sellainen johtaisi kaaokseen ja laittomuuteen. Näin ollen, tähän perustuen, islam ei hyväksy sellaisia tappoja."

      • >Se ei salli ihmisten ottaa lakia omiin käsiinsä ja johtaa oikeutta, koska sellainen johtaisi kaaokseen ja laittomuuteen.

        Eli ihmishengellä ei ole luovuttamatonta arvoa itsessään, vaan tärkeämpi arvo on muslimivaltion yhteiskuntarauha?


    • Anonyymi

      Vanhan vitsin möläytit taas, niinkuin teille tyypillistä on, sekä muutkin
      - kuniassanne han te kokoajan kieritte ja jotkut menevät sit murhaakin pitemälle

      • Anonyymi

        Uskontonne vaatii kuniakuuttta se pitää käytöstään yllä ja lopuksi tämä vaatii kuniakkaita tekoja joista palkioitakin on luvassa ja muitten huokailuja koska se edistää päämääriänne ja kohottaa suvun kuniakuutta


    • Anonyymi

      En minä islamia syyttänyt vaan kyselin että onko
      murhaajat on muslimeita? Kuuluuko teidän kulttuuriin kunniamurhat?

      • Anonyymi

        Mitäs sitä tietämättömyyttään paljastaisi, kun kaikki on nykyisin tarjolla tietoa ja luettavissa
        - tietysti ite pitää sitä samalla siivilöijä

        NYT EIVÄT PYSTY MITÄÄN ENÄÄN SALASSA TOUHAAMAAN nakertamaan


      • Anonyymi

        Noiten huihaita ei tarvii ees lukea tarkemmin kun heti tulee ne heijastumat mitä pitävät etuoikeuksinaan, ei noiten kansa pysty elämään tasavertaisuuksis koskaan suomalainen


      • En tunne noita Saksan tapauksia, mutta voinemme otaksua, että murhaajista useampi on muslimi.

        Osa muslimeista on kotoisin maista, joiden kulttuureissa kunniaväkivaltaa tapahtuu enemmän.


      • Yusraaa kirjoitti:

        En tunne noita Saksan tapauksia, mutta voinemme otaksua, että murhaajista useampi on muslimi.

        Osa muslimeista on kotoisin maista, joiden kulttuureissa kunniaväkivaltaa tapahtuu enemmän.

        Islam on vaikuttanut noissa maissa jopa yli tuhat vuotta, ja silti ”kulttuurin” mukaan vain mennään?

        On melko mahdotonta, ettei uskonnostakin löytyisi tukea kunniamurhille, kun vain oikein luetaan. Ja niinhän luettu on.


    • Anonyymi

      Euroopa rupeaa käsitämään karun tutuuden nykyisistä rajanylitäjistä
      - ootellaan kunnon palon alkua

      • Anonyymi

        Kuniamurjaisut on näille jokapäiväisyyttä eivätkä siis näe näissä mitään outoa
        - elikkä nämä sit puhuvat niistä - jottei niitä olisikkaan


    • Anonyymi

      Totuuden sanomaa pelleilystä haes tuolla

      ->> mitä on islam - asiantuntija kertoo. youtube

      • Anonyymi

        Hyvin peilaa nuo selvitykset Yasraaa puheita, miten joo tuumikaas ite


    • Anonyymi

      Noiten ujutautumiset on jokapäiväistä hävitystä

      IS Liettuassa: Suomea puhuva Saif jäi jumiin liettualaiselle telttaleirille: ”Täällä ei ole hyvä, haluan Suomeen”
      Yli kolme vuotta Suomessa asunut irakilainen Saif pyrkii nyt takaisin Suomeen Valko-Venäjän ja Liettuan kautta. Hänen mukaansa olot liettualaisella telttaleirillä ovat ankeat, sillä kaikkia vaivaa nälkä, kylmyys ja kosteus.

    • Anonyymi

      Afgaanit Saksassa syytettyinä sisaren julmasta murhasta – länsimainen elämäntapa loukkasi miesten kunniaa

      Jokainen voipi tuon katella ja lukea, siinä meni lapsilta äiti
      - mitäs pirruja nämä ovat tavoiltan

      • Anonyymi

        Siis täysin käsitämätöntä porukkaa, hellästi vain vielä meinaavat tästäkin, kun on näitten kultuuria


    • Anonyymi

      Suomi on nyt täysin lapsmielisten politiikojen kynsis, herääs suomalainen turvaamaan kotiasi

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      142
      2795
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2127
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      51
      1953
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      198
      1912
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1700
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1525
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      81
      1443
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1168
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      311
      1014
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      885
    Aihe