Ihmisläheinen orava

Anonyymi

Tosiaan, löydettiin tänään yksinäinen oravanpoikanen kaverin kanssa. Ei koskettu tai mitään, mutta lähti omatoimisesti seuraamaan meitä. Siinä sitten seuraili ja alkoi pureskella ruohoa. Todella ihmisläheiseltä vaikuttaa. Ollaan vähän puhdistettu sitä ja annettu ruokaa. Viihtyy ihmisten läheisyydessä ja pysyy lähellä eikä lähde pois luotamme. Olisiko minkäänlaisia vinkkejä? Se on suunnilleen 1kuukauden ikäinen ( silmät jo auenneet kokonaan yms. ) Tulee käsille ja alkaa nukkumaan siinä ihan rauhassa ( käsineet ollaan pidetty käsissä ). Päästää välillä pieniä ääniä esim. Vingahduksia yms.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle kävi pari vuotta sitten sama juttu, mutta yksin. Asun yksin ja orava on päivittäin sisällä ja illalla päästän vapaaksi. Aamulla hän on palannut pesäänsä jonka olen tehnyt hänelle. Itse en ole katunut sitä että aloin hoitamaan oravaa. Ostan hänelle maitoa ja rusinoita.

      • Anonyymi

        Kaveri asui kerrostalossa. Orava tuli avoimen ikkunan kautta sisälle, tonki leipälaatikkoa ja meni kenkään nukkumaan. Siellä se nukkui kun kaveri palasi kaupasta.


    • Annoin pihalla olevalle oravalle pähkinöitä. Kun poistuin, näin lasioven läpi oravan kiipeävän oven kahvalle. Sitten se alkoi painollaan rynkyttämään sitä.
      Yritin häätää lasin läpi oravaa pois, mutta ei auttanut, se vaan tuijotti mua hiljaa ja alkoi taas rynkyttämään.

      Pelkäsin, että pian se muuttaa talon rakenteisiin ja menin pihalle huitomaan sitä kauemmas. Ei se lähtenyt, jäi käden kantaman ulkopuolelle katselemaan lentääkö munsta pähkinöitä.

      Sitten luovutin, menin sisään, annoin sen metelöidä parikymmentä minuuttia, jonka jälkeen se katosi puiden latvoihin.

    • Anonyymi

      orava on puurotta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      217
      1582
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1571
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1164
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      46
      858
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      720
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe