Melkoista kysymyksiä jotka mietityttää!

Anonyymi

Hei olen 12-vuotias tyttö, joka haluaisi tietää kysymyksiini vastaukset!

1. Minulla on huomenna 7.8 ratsastus tunti ja menkkani alkoivat pari päivää sitten. Olen paljon lukenut että paksut siteet eivät pysy paikoillaan ja hiertävät. Tamppoonia en uskalla käyttää. (Voisitko vasta jos ratsastat!)

2. Keskiviikkona 11.8 alkaa koulut ja en tiedä ovatko menkkani vielä loppuneet silloin. Jos eivät tarviiko sidettä vaihtaa koulussa/kauan samaa sidettä voi pitää. Esim herään klo 7 ja silloin vaihdan siteen, jos minulta loppuu klo 14 se on lähemmäs kolme kun olen kotona vaihtamassa sitä. Voiko sitä pitää noin kauan?

3. Mitä tehdä koulussa jos menkat alkavat kesken tunnin? Koska alussa ne ovat epäsäännölliset niin en tiedä milloin ne alkavat. Enkä voi pitää joka koulupäivä sidettä jos ei tule mitään. Entä jos opettaja ei päästä vessaan kesken tunnin ja menkat alkavat?

4. Entä miten kerron äidilleni että minulla alkoi menkat? Ja entä koulu uinneissa jos minulla olisi menkat koska en uskalla käsittää tamppoonia?

Ps. Kiitos jos luit kokonaan ja vastasit<3

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyydä äitiä ostamaan ohuita siteitä, niitä on ihan hyviä! Uimaan ei tarvitse mennä. Usein ennen alkamista tulee jotain tuntemuksia alavatsaan ja siten voi ainakin vähän ennakoida.

      • Anonyymi

        Menkat eivät ole mikään este uimisille


    • Anonyymi

      Kannattaa opetella käyttämään tampooni. Helpottaa muutenkin menkkoja. Ei tarvii pelätä yllättävää vuotoo/läpitulemista ku laitat alku päivinä side+tampooni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6708
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4018
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3445
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1837
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1428
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      28
      1367
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1141
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1016
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      909
    Aihe