Hei olen 12-vuotias tyttö, joka haluaisi tietää kysymyksiini vastaukset!
1. Minulla on huomenna 7.8 ratsastus tunti ja menkkani alkoivat pari päivää sitten. Olen paljon lukenut että paksut siteet eivät pysy paikoillaan ja hiertävät. Tamppoonia en uskalla käyttää. (Voisitko vasta jos ratsastat!)
2. Keskiviikkona 11.8 alkaa koulut ja en tiedä ovatko menkkani vielä loppuneet silloin. Jos eivät tarviiko sidettä vaihtaa koulussa/kauan samaa sidettä voi pitää. Esim herään klo 7 ja silloin vaihdan siteen, jos minulta loppuu klo 14 se on lähemmäs kolme kun olen kotona vaihtamassa sitä. Voiko sitä pitää noin kauan?
3. Mitä tehdä koulussa jos menkat alkavat kesken tunnin? Koska alussa ne ovat epäsäännölliset niin en tiedä milloin ne alkavat. Enkä voi pitää joka koulupäivä sidettä jos ei tule mitään. Entä jos opettaja ei päästä vessaan kesken tunnin ja menkat alkavat?
4. Entä miten kerron äidilleni että minulla alkoi menkat? Ja entä koulu uinneissa jos minulla olisi menkat koska en uskalla käsittää tamppoonia?
Ps. Kiitos jos luit kokonaan ja vastasit<3
Melkoista kysymyksiä jotka mietityttää!
Anonyymi
3
269
Vastaukset
- Anonyymi
Pyydä äitiä ostamaan ohuita siteitä, niitä on ihan hyviä! Uimaan ei tarvitse mennä. Usein ennen alkamista tulee jotain tuntemuksia alavatsaan ja siten voi ainakin vähän ennakoida.
- Anonyymi
Menkat eivät ole mikään este uimisille
- Anonyymi
Kannattaa opetella käyttämään tampooni. Helpottaa muutenkin menkkoja. Ei tarvii pelätä yllättävää vuotoo/läpitulemista ku laitat alku päivinä side+tampooni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1116589Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243697- 1852448
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2552310Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1911973Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001740Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91605Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1281219- 691194
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.241190