Hyvä maalausjälki

Anonyymi

Moi,

Minkälainen on riittävän hyvä maalausjälki, jos palkkaa yrityksen tekemään? Eli mietin mistä laaduntasosta voi reklamoida? Onko tähän jotain säännöstöä?

Ja jos palkkasin yrityksen maalaamaan mutta en erikseen tajunnut sopia et tasottavat/hiovat pari pienehköä kohtaa ni eikö niitä tosiaan kuuluu tehdä? Eli maalareilla ei sen vertaa kunniahimoa et jos jälkiä seinässä niin kysyisi sitten vaikka et haluutko et paikkaan/ hion eikä vaan maalais kun sitä pyydetty tekemään?

Itellä on hieman erilainen tapa tehdä omia hommia mut en tosiaan tiedä miten kuuluu nämä maalaukset hoitaa.

3

227

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On säännöstä, rakennus RYL eli Rakentamisen Yleiset Laatuvaatimukset. on SisäRYL, MaalausRYS, RunkoRYL, TalotekniikkaRYL jne. Sisämaalausteen suhteen laatuvaatimus on jossakin välttävän ja hyvän välillä näin kouluarvosanoin. Parempaa halutessa on sovittava erikseen ja maksettava enemmän.

    • Anonyymi

      No, lähtökohtaisesesti seinä maalataan samalla sävyllä kun muukin seinä, mikäli väri eroaa, niin ainakin maalataan sitten tarkasti reunoiltaan rajatulle neliön muotoiselle alueelle.

      Mutta J, nyt järki käteen!

      Et osaa siivota, tai edes pitämään keraamista liesitasoa puhtaana, no se maksaa, mutta oma vika.

      Nyt pyydän sinua viemään asiaa eteenpäin, muuten en saa sinun loppuelämää kokonaan murskattua!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      78
      976
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      842
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      533
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      160
      507
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      27
      507
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      133
      490
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      475
    Aihe