Onko todella kalliiden aseiden hankinnassa mitään järkeä jos muutaman kymmenen henkilön ryhmä voi talvella lamaannuttaa meidän polttoaine-, ja sähkönjakelun, sekä puhelinyhteydet viikoiksi esimerkiksi kylmimpänä pakkasaikana.? Autot eivät kulje eikä asunnot lämpiä ja avun soittaminenkaan ei onnistu. Kaiken kukkuraksi tällainen koulutettu terroristiryhmä voi vapaasti tulla mistä ilmansuunnasta tahansa.
Onko aseistuksella merkitystä
8
630
Vastaukset
- Anonyymi
No kyllä niillä lamautttajillakin tulee olemaan täällä vaikeaa. Sissisota on paras silloin, nopeat iskut pienillä ryhmillä ja iskujen jälkeen hävitään kuin tuhka tuuleen.
- Anonyymi
Miksi Venäjä kehittää uusia aseita, jos maan voi lamauttaa yhden kaukopartion voimin?
- Anonyymi
Näillä näkymin Venäjän ois todellakin paree tulla ja äkkiä Suomeen pelastaman Euroopan älykkäin kansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näillä näkymin Venäjän ois todellakin paree tulla ja äkkiä Suomeen pelastaman Euroopan älykkäin kansa.
Venäläisten tulosta olisi ainakin yksi positiivinen seikka tuloksena, pääsisimme vihdoin eroon pakkoruotsista, ehkä jopa ruotsinkielisten etuoikeuksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläisten tulosta olisi ainakin yksi positiivinen seikka tuloksena, pääsisimme vihdoin eroon pakkoruotsista, ehkä jopa ruotsinkielisten etuoikeuksista.
Onpa vanhoillinen näkemys. Kyllä on pienet piirit. Et taida Hesas asua.
- Anonyymi
Venäjä pystyy lamauttamaan todella suuren alueen nopeasti ja kokonaan,kuten kerran Norjassa näytti.Ei lennä yksikään kone,sähköt ei toimi jne, jne,aika pelottavaa?
- Anonyymi
Aseistuksista julkaistut tiedot ovat virallisia, eivät epävirallisia. Ja nyt jo on tullut tietoa, että kokonainen armeija saatiin pakenemaan Intiassa tappiotta. Kiinalaisten ei tarvinnut tappaa ketään, eli aseista, jotka eivät rapa, tulee olemaan suuri hyöty, jolloin saadaan A luokan yksilöt eroon muista, ja mahdollisesti liitettyä omaan armeijaan.
Toisekseen maa, joka ei satsaa droneihin, voi sanoa hyvästit kaikille maanpuolustuksen yrityksille.
En tiedä kuka näillä palstoilla hihhuloiva häirikkötrolli on, joka nuoleksii valtiota ja natoa aivan krpänä, mutta sillä ei näyttäisi olevan käsitystä siitä, missä mennään. Ainoa, mitä se osaa hokea, on "Venäjän trolli..." Kyllä sekin varmaan saadaan selville kenen palkkalistoilla on ja keitä on takana. Ja keitä onkin, ne on niitä pahoja tyyppejä.- Anonyymi
Pitäisikö täällä antaa Venäläistrollien antaa yksin hihhuloida venäläisten propakandalla. Se on hyvä, että Suomi varustautuu ja on siten valmis liittymään Naton armeijaan. Ei se yksin Venäjä ainoastaan pysty noitten sähköjen ym:n kanssa tekemään hallaa meille. Kyllä varmaan pystyy Nato ja Euroopan yhdistetty armeija tekemään Venäjälle samanlaista kiusaa.
Ei kai se yksin Venäjän mahdollisuus ole. Venäjä on häirikkö ja kaveeraa toisen hullun häirikön kanssa, Lukasenkan. Ei tuota juuri pysty arvostamaan tuollaisen toiminnan takana olevaa valtion päämiestä. Suomi on sentään
Eikä sellaista tilannetta tule, että toivoisin Putinin valtaavan maamme. Kurjuutta se tietäisi. Suomi on sentään hyvin hoidettu maa, ei voi verrata tuohon sotaisaan naapuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074