Onko aseistuksella merkitystä

Anonyymi

Onko todella kalliiden aseiden hankinnassa mitään järkeä jos muutaman kymmenen henkilön ryhmä voi talvella lamaannuttaa meidän polttoaine-, ja sähkönjakelun, sekä puhelinyhteydet viikoiksi esimerkiksi kylmimpänä pakkasaikana.? Autot eivät kulje eikä asunnot lämpiä ja avun soittaminenkaan ei onnistu. Kaiken kukkuraksi tällainen koulutettu terroristiryhmä voi vapaasti tulla mistä ilmansuunnasta tahansa.

8

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No kyllä niillä lamautttajillakin tulee olemaan täällä vaikeaa. Sissisota on paras silloin, nopeat iskut pienillä ryhmillä ja iskujen jälkeen hävitään kuin tuhka tuuleen.

    • Anonyymi

      Miksi Venäjä kehittää uusia aseita, jos maan voi lamauttaa yhden kaukopartion voimin?

      • Anonyymi

        Näillä näkymin Venäjän ois todellakin paree tulla ja äkkiä Suomeen pelastaman Euroopan älykkäin kansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näillä näkymin Venäjän ois todellakin paree tulla ja äkkiä Suomeen pelastaman Euroopan älykkäin kansa.

        Venäläisten tulosta olisi ainakin yksi positiivinen seikka tuloksena, pääsisimme vihdoin eroon pakkoruotsista, ehkä jopa ruotsinkielisten etuoikeuksista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäläisten tulosta olisi ainakin yksi positiivinen seikka tuloksena, pääsisimme vihdoin eroon pakkoruotsista, ehkä jopa ruotsinkielisten etuoikeuksista.

        Onpa vanhoillinen näkemys. Kyllä on pienet piirit. Et taida Hesas asua.


    • Anonyymi

      Venäjä pystyy lamauttamaan todella suuren alueen nopeasti ja kokonaan,kuten kerran Norjassa näytti.Ei lennä yksikään kone,sähköt ei toimi jne, jne,aika pelottavaa?

    • Anonyymi

      Aseistuksista julkaistut tiedot ovat virallisia, eivät epävirallisia. Ja nyt jo on tullut tietoa, että kokonainen armeija saatiin pakenemaan Intiassa tappiotta. Kiinalaisten ei tarvinnut tappaa ketään, eli aseista, jotka eivät rapa, tulee olemaan suuri hyöty, jolloin saadaan A luokan yksilöt eroon muista, ja mahdollisesti liitettyä omaan armeijaan.
      Toisekseen maa, joka ei satsaa droneihin, voi sanoa hyvästit kaikille maanpuolustuksen yrityksille.
      En tiedä kuka näillä palstoilla hihhuloiva häirikkötrolli on, joka nuoleksii valtiota ja natoa aivan krpänä, mutta sillä ei näyttäisi olevan käsitystä siitä, missä mennään. Ainoa, mitä se osaa hokea, on "Venäjän trolli..." Kyllä sekin varmaan saadaan selville kenen palkkalistoilla on ja keitä on takana. Ja keitä onkin, ne on niitä pahoja tyyppejä.

      • Anonyymi

        Pitäisikö täällä antaa Venäläistrollien antaa yksin hihhuloida venäläisten propakandalla. Se on hyvä, että Suomi varustautuu ja on siten valmis liittymään Naton armeijaan. Ei se yksin Venäjä ainoastaan pysty noitten sähköjen ym:n kanssa tekemään hallaa meille. Kyllä varmaan pystyy Nato ja Euroopan yhdistetty armeija tekemään Venäjälle samanlaista kiusaa.

        Ei kai se yksin Venäjän mahdollisuus ole. Venäjä on häirikkö ja kaveeraa toisen hullun häirikön kanssa, Lukasenkan. Ei tuota juuri pysty arvostamaan tuollaisen toiminnan takana olevaa valtion päämiestä. Suomi on sentään

        Eikä sellaista tilannetta tule, että toivoisin Putinin valtaavan maamme. Kurjuutta se tietäisi. Suomi on sentään hyvin hoidettu maa, ei voi verrata tuohon sotaisaan naapuriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      99
      2218
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1955
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1543
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1486
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1466
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1364
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1294
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      109
      1095
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1074
    Aihe