Kysyin tutulta automyyjältä kannattaako ostaa sähköauto ja onko se tulevaisuuden moottori, tuttu automyyjä sanoi olevan pelkkä välivaihe joka on jo selleesti hiipumassa. Paljon tullut id kolmosia ja nelosia, sekä Tesloja vaihdossa Toyotan täyshypridiin, hyvityshinnat on piniä kun ei ole käytetyillä sähkiksillä jälkimarkkinaa. Toyotan täyshypridi on ratkaisu nyt ja tulevaisuudessa ja myyntiluvut Toyotan hurjasta kasvusta kertoo samaa tarinaa. Täyshyprideillä mennään siihen asti kunnes Toyotan kehittämä vetyauto lyö kunnolla läpi. Älkää ostako sähköautoja, ne jää käteen ja ei pääse eroon.
Sähköauto on pelkkä välivaihe
Anonyymi
2051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Setä näkee unta . Bensiinillä ei kannata tuottaa sähköä autoiluun . Yhteiskunta pitää siitä huolen .
Tojohönön+tuska+on+käsin+kosketeltavaa.+Tolloloota+on+jämähtänyt+90-luvulle.+Ei+vaihtoehtoisia+polttoaineita,+ei+kunnon+sähköautoja.+USA:ssa+sai+juuri+sakot,+koska+tollolootan+tuotteiden+polttoainetalous+on+markkinoiden+pohjasakkaa+ja+päästöt+niin+hirmuiset,+että+ne+ovat+kääntäneet+koko+USA:n+liikenteen+päästöt+uudelleen+kasvuun!
https://www.nytimes.com/2021/01/14/climate/toyota-emissions-fine.html
Tolloloota+vaan+yrittää+edelleen+sätkytellä+vaparimopokoneilla+ja+90-luvulla+kehitetyillä+itsesaastuttavilla+hybrideillä+ja+painii+edelleen+ruosteongelmien+kanssa.+Tojohönöt+edelleen+kehuu,+miten+itsesaastuttava+vie+paperilla+3,5,+vaikka+oikeassa+elämässä+fossiiliauto+hörppii+30-50+%+enemmän+eli+4,5-5,5+l/100+km,+kun+muilla+merkeillä+löytyy+jo+1-2+la+kulutuksia.+Eikä+vain+paperilla+-+olen+itse+ajellut+2+vuotta+alle+2+l/100+keskarilla.
Vetyautojakin++on+yritetty+myydä+ja+saatu+7+vuoden+aikana+jopa+muutama+tuhat+kaupaksi+;-D+todellinen+maailmanvalloitus+;-D
Pelkästään+Suomessa+on+enemmän+metaanikäyttöisiä+autoja+kuin+koko+maailmassa+vertyautoja.+Oi+teron+tuskaa.+Teknavin+koeajoassa+paljastui,+miten+tojohönöjen+kehuma+700+km+toimintamatka+oikeasti+menee.+1000+matkalla+auto+tankattiin+2+kertaa.+Olisi+pitänyt+tankata+3+kertaa,+mutta+viimeisin+jäi+tekemättä,+kun+tankkausasema+oi+rikki.+Matka+jatkui+hinausautokyydillä.
https://teknavi.fi/ilmio/tuhat-kilometria-tanskasta-suomeen-vetyautolla-tatako-on-tulevaisuus/
500-600+km+voi+vetypommiautolla+enimmillään+päästä+ja+sekin+edellyttää,+että+pitää+peesata+rekkoja+ja+antaa+vauhdin+puutua+ylämäessä.+Toki+moinen+sujuu+tojoppapoilta+luonnostaan,+kun+ovat+totutelleet+ajamaan+laiskoilla+vaparimopoillaan.
Toyotan johtajat asenteineen ajavat sen vielä perikatoon
- Toyota väittää harhaanjohtavasti, että hybridit ja polttokennot pysyvät kilpailukykyisinä sähköautojen kanssa seuraavan 30 vuoden ajan
- Toyota joutui jo muuttamaan asennettaan ilmasto- ja sähköautoja vastaan sijoittajien painostuksen jälkeen. Toyotan vihreä pesu johti ennätykselliseen 180 miljoonan dollarin sakkoon päästövalheista
- Toyota lobbaa Yhdysvaltain hallitusta yhä harhaanjohtavammassa pyrkimyksessään hidastaa sähköajoneuvojen käyttöä
- Toyotan toimitusjohtaja osoittaa näkemyksen puutetta, levittää sähköautoihin liittyvää väärää tietoa ja voi vielä aiheuttaa lopun koko autonvalmistajalle
Vetyauto on mainio vaihtoehto akkusähköautolle.
Vetyauton tankkaa 3-4 minuutissa ja sillä ajaa noin 700 km. Toyota Mirailla on päästy säästeliäästi ajettuna jopa yli 1000 km yhdellä tankkauksella ja Hyundai Nexolla lähes 900 km.
Vetysähköauton yksi hyvä puoli on myös se ettei sisätilojen lämmitys lyhennä talvella toimintamatkaa.
Myöskään toimintamatka ei iän myötä lyhene kuten käy akkusähköautoille.
Vetyauto jopa puhdistaa ilmaa ajon aikana.
Suomi on Euroopan ainut maa jossa ei ole vielä vetytankkausasemia.
Sähköstä+sähköksi+30%+hyötysuhteella.
> Vetyauto on mainio vaihtoehto akkusähköautolle.
Vetypommiautoista haikailtiin, kun sähköautoissa käytettiin useimmiten lyijyakkuja. Nyt täyssähköautot tekevät jo aikalailla sen, mitä vetyautojen rooliksi suunniteltiin 20 vuotta sitten. Lisäksi sähköautot ovat jo paljon halvempia ja vetyautoille on ilmaantunut tällä välin toinenkin kilpailija - kaasunautot. Niitä on pelkästään Suomessa 14 000 eli enemmän kuin vetyautoja koko maailmassa. Tankkausasemiakin on 60, joista hlöauton voi tankata noin 50 asemalla. Ja lisää on tulossa. Vedyn tankkausasemia oli taannoin 2, nyt niitä on 2 vähemmän. Eikä lisää ole tulossa vuoteen 2045 ulottuvan "liikenteen tiekartta" suunnitelman mukaan.
> vetyauton tankkaa 3-4 minuutiss
...mutta edellisen tankkaajan jäljiltä pitää odotella 20 min, jotta tankkausasema saa pumputeltua paineet ylös
https://www.reuters.com/article/us-autos-hydrogen-southkorea-insight-idUSKBN1W936A
On myös syytä mainita, että Saksassa vety maksaa 9,50 €/kg. Biokaasu maksaa Suomessa 1,44 €/kg ja vaikka biokaasua kuluu enemmän, sen käyttö on silti kolmanneksen halvempaa.
Eikä unohdeta sitä, että Teknavin arvion mukaan vetypommiautot maksaisivat Suomeessa 100 000 €. Saksassa niitä on myyty 70-80 k€ hinnalla. Kaasuautoja saa 30 tonnilla ja kunnollisia täyssähköautoja 45-50 tonnilla.
> ajaa noin 700 km.
Teknavin testissä tollolootan Mirai kammotuksella piti ajaa 1000 km ja tämä matka edellytti kolmea tankkausta. Autolla päästiin vain 800 km, koska Tukholman tankkausasema oli rikki.
https://teknavi.fi/ilmio/tuhat-kilometria-tanskasta-suomeen-vetyautolla-tatako-on-tulevaisuus/
Nurkka-ajossa Mirain kulutus lauhassa kesäkelissä (ei tarvetta ilmastointiin eikä lämmitykseen) 1,0-1,5 kg/100 km. Talvella kulutus taatusti suurempi, joten toimintamatka voi supistua vähän reilu 200 kilometriin. Ei mitään eroa uusimpiin isolla (70-100 kWh) akulla varustettuihin täyssähköautoihin. Paitsi että vetypommiauto on paljon kalliimpi ostaa ja käyttää.
Alle 1 kg/100 km kulutukseen Teknavin testissä päästin vain pistämällä ilmastointi pois päältä ja peesaamalla moottoritielläkin rekkoja ja antamalla vauhdin puutua ylämäissä (tuttua puuhaa vaparimopotojoilla ajaville ;-). Ja silloinkin lukema 0,8 kg/100, mikä riittää vain niukasti yli 600 km ajomatkaan. Silti tojohomot koko ajan valehtelee 700-800-1000 km tankillisella.
Vetypommiautoa ei voi tankata tien poskessa eikä kodin/kesämökin pihassa, joten kaasun loppuessa matka jatkuun hinausauton lavalla tai peräkärryssä, kuten Teknavin koeajossa.
Sähköauton voi tankata vaikka mökin pihalla, joten ei ole akun tarpeenkaan riittää edestakaiseen matkaan. Kaasuautolla taas matka jatkuu kaasun loppuessa varapolttoaineella = bensalla, jota saa 1800 asemalta ympäri maata.
Vetypommiaseman hinta on vähintään 2 M€. Sillä rakentaisi puolen tusinaa sähköautojen suurteholaturia tai 4 kaasuautojen tankkausasemaa. Joilla ei tarvitse odotella 20 min edellisen tankkaajan jäljiltä....
BTW Kaliforniassa Miraita on myyty 50 000 dollarilla ja nyt 3-vuotiaista käytetyistä pyydetään 9-19 tonnia. Arvosta sulanut 3/4 osaa pois 3 vuodessa - suunnilleen tonni kuukaudessa.
Liekö syynä se, ettei autoilla pääse yhtään minnekään, koska melkein joka ainoa USAn 50 tankkausasemasta sijaitsee Kalifroniassa?
Ja tosiaan niitä asemia on 50 eikä 500 tai 5000 kuten vetyuskovilla on ollut tapana valehdella.
Vai ovatko syynä olleet katkot polttoaineen saannissa? Siellähän räjähti 2 vetyä tuottanutta eletrolyysilaitosta, minkä vuoksi monelta tankkausasemilta loppui myytävä.
Norjassakin oli muutaman viikon kaikki vetypommiautot parkissa, kun yksi tankkausasema räjähti ja loput pistettiin sen seuraksena kiinni.
Kovasti jaksat keksiä satuja ja tarinoita.
Olet vaan niin turha Toyotan omapoika.
Nimen omaan Toyotan ladattava täyshybridi on parasvalinta seuraavat 10 vuotta. Piste.
Olisihan se ollut varsin kummallista jo tojomyyjä olisi suositellut sähköautoa, mitähän Toyotan mallia olisi siihen tarjonnut? Eiköhän tojomyyjät lobbaa vaareille ja yksinkertaisille itsetyydyttävää niin pitkään, kun höynäytettävillä rahaa riittää.
Voi sitä takinkääntämisen määrää ja ripeyttä kun tojo saa sähköauton kauppoihin.
Sen jälkeen hehkutetaan tojon sähköautoa ja kerrotaan että Toyota toi Suomeen ensimmäiset kaikille sopivat sähköautot.
Vaikka se nyt sattuukin olemaan yli 50.000 euron ylihintainen ja teknisesti jälkeenjäänyt.
Vielä kummallisempaa olisi ollut jos tojomyyjä olisi suositellut vetyautoa, mistä sellaisen voisi ostaa ja missähän sitä voisi tankata?
Okei. Voimia sulle.
Itse laitoin Teslan tilaukseen. Dieseli lähtee nyt
Onnea! Pistän itse kohta toisen Teslan tilaukseen, Model Y LR AWD, kun tarvitaan lisää sisätiloja lapsien vuoksi.
Autohullut Extra
https://www.permanto.fi/fi/player/vod?assetId=115380753
Sähköauto testataan kunnolla, jotta kokonaiskulutus, hukka mukaan luettuna saadaan laskettua. Lisäksi tutkitaan vaihtoehtoisia polttoaineita.
Mersun uusi EQS 780 km kantama, vaikka nyt uusi ja kallis malli, tekniikka olemassa joka tulee halvempiinkiin autoihin. Kantama jo täysin kilpailukykyinen polttomoottoriautolle, kyllä Toyotan tilanne on surkea.
Et viitsisi huijata ihmisiä. Ei ole sähköautoa millä pääsisi yli 200 km yhdellä latauksella ja sitten monen tunnin lataus päälle eikä voi vetää peräkättyä, taitaa Nissan Leaf olla tekniikassa pisimmällä 230 km kantamalla. Toyota itselataava menee yhdellä tankilla toistatuhatta kilometria reilulla kolmella litralla satakilometria ja voi vetää kärriä
Hauska aloitus. Vai oikein luottomyyjä noin kertoi, mistähän se yyjä tietää tulevaisuuden, vai halisiko vai saada myytyä sinulle auton jota sattuu edustamaan?
mustapekka
Välillä tuntuu, että näissä keskusteluissa se olennaisin unohtuu?
Ei kai näitä "uusia" energian käyttömuotoja kasvavalla vauhdilla yritettäisi markkinoille, ellei olisi huoli siitä, millainen pallo jää "tojohönöjen ja johtojuusojen ja akku-uunojen jälkikasvulle?
Akkutekniikka kulkuvälineissä tällä hetkellä on valtavirtaa, auton valmistajille on nopeampaa vuolla tuohta! Suurimmalle osalle valmistajista rahan teko vaikka 5-10 vuoden aikavälillä on tärkeämpää kuin globaalit ilmastotalkoot!
Kummasta tekniikasta lopulta jää isompi ilmastojälki, vety vai akkumulaattoritekniikasta?
Minä en sitä tiedä, mutta ehkä tällä palstalla vierailevat luonnontieteiden sun muiden alojen rohvessorit voivat valaista asiaa?
Ahistaako johtojuusoja alitajuntaisesti asia, että vetytalous kaikkinensa tulee vääjäämättä?
Se pitää sisällään suuren osan kaikesta, mitä tulee infrastruktuuriin, joka pitää sisällään energian käytön kulkuvälineistä lämmitykseen, teollisuuteen jne.
Mitä kaikkea ackumulaattoritekniikalla voi ratkaista nyky ja tulevaisuuden yhteiskunnassa?
Onko nyt ajateltavissa niin, että vety tulevaisuudessa on olennainen osa yhteiskunnan toimintoja, mutta vetysähköautoille ei ole juuri mitään sijaa tässä kehityksessä?
Ackumulaattori-Muskillahan on visio, jossa pattereita käytetään energian varastointiin, ja vähän kaikkeen muuhunkin, missä vedyllä on iso rooli.
Tiedä sitten, miten asperger- ukon ennustukset käyvät toteen?
.