Hei. Olen tyttö, mulla tulossa selkäleikkaus. Aloin miettimään, että laitetaanko minulle katetri. Onko siis kellään tietoa laitetaanko ja miten laitetaan?
Katetrointi
4
290
Vastaukset
- Anonyymi
Katetrin laitto saattaa riippua leikkauksen kestosta, sekä myös siitä, missä kunnossa on leikkauksen jälkeen, eli onko sitten mahdollista pissata muuten, vaikka alusastiaan.
Katetrin laitto ei oikeastaan satu, se kyllä tuntuu aika epämukavalta.
Naisille se on helpompaa kuin miehille, eli miehillä tuntuu ilmeisesti myös jonkin verran kipua.
Jos katetri laitetaan leikkauksen yhteydessä, ne saattavat laittaa sen vasta siinä vaiheessa, kun potilas on jo nukutettu, eli silloin siitä ei tiedä mitään.
Katetrin pois ottaminen on myös helppo ja nopea toimenpide, se ei tunnu juuri miltään.
Ennen leikkausta on turha pelätä sitä katetrin laittoa, ei se ole niin kamalaa kuin ehkä moni kuvittelee.- Anonyymi
Kiitos avusta!😌
- Anonyymi
Minulla on naisena suorastaan vaikeaa tehdä mitääs asioita alusastiaan vuoteessa maatessa. Siksi virtsakatetri oli jopa helpotus kun ei tavinnut murehtia pissaamista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on naisena suorastaan vaikeaa tehdä mitääs asioita alusastiaan vuoteessa maatessa. Siksi virtsakatetri oli jopa helpotus kun ei tavinnut murehtia pissaamista.
Minulla ihan sama juttu.
Selällään maatessa tuntuu lähes mahdottomalta pissata, on epäluonnollinen asento.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115067Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493312Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853069Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382248- 811797
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411540450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211464Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191149- 161109
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah431067