Seurakunta petti haudatut

Anonyymi

Rahat alkaa vissiin olla aikas loppu leipäpappien virkoihin, kun hautuumaalle hyökkivät nämä ahneet kirkonmiehet. Huomasitte varmaan, että Pylkönmäen vanha hautausmaa saa kylmää kyytiä ev.lut.seurakunan päättäjiltä. Kolmasosa vanhoista haudoista aiotaan hävittää ja ne hautakivet murskata jätteeksi.

Pienen kylän historia tuhotaan aivan häikäilemättömästi. Siellä hautuumaallahan ne vanhat elämän sankarit lepäävät. Pienen kyläpahasen tulevat kuolleet eivät edes pysty täyttämään puoltakaan noista tuhon alueista. Mitä jää tuleville polville pällisteltäviksi? Pari ristiä ja muutama hautakivi? Vanhoista suvuista ja haudatuista ei jälkeäkään.
Seurakunnalta aikamoista toimintaa! Jumalan sanako siellä todella puhuu?

16

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saarijärveläinen tästä ensin uutisoi.

    • Anonyymi

      Eipä ne luukasat mitään tuumaa sellaset haudat joutaa hävittää jos ei niitä hoideta jotta uutta mahtuu tilalle

    • Anonyymi

      Kirkko on kallis organisaatio

      • Anonyymi

        Niin on. Ja vielä saa valtion rahaa kaiken muun lisäksi. Veroista kerättyä, mistäs muualta.
        Johtopäätös on se, ettei enää kannata hankia vainajale hautakiveä. Ei se ole halpa, puhutaan tuhansista ja käsityöläisen erityisosaamisesta (eli sekin ammattitaito halutaan ajaa alas), olen muutamia paaseja elämäni aikana kustantanut.
        Tuhkatulle hautapaikan saa mistä vain muualta, ilmaiseksi. Ev.lut.seurakunta ampuu itseään polveen näillä toimillaan. Erotkaa kirkosta hyvät ihmiset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin on. Ja vielä saa valtion rahaa kaiken muun lisäksi. Veroista kerättyä, mistäs muualta.
        Johtopäätös on se, ettei enää kannata hankia vainajale hautakiveä. Ei se ole halpa, puhutaan tuhansista ja käsityöläisen erityisosaamisesta (eli sekin ammattitaito halutaan ajaa alas), olen muutamia paaseja elämäni aikana kustantanut.
        Tuhkatulle hautapaikan saa mistä vain muualta, ilmaiseksi. Ev.lut.seurakunta ampuu itseään polveen näillä toimillaan. Erotkaa kirkosta hyvät ihmiset.

        Mikään hautapaikka ei ole ilmainen oli tuhkana tai arkussa..
        Pulitat 150 - 350.e.paikasta riippuen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikään hautapaikka ei ole ilmainen oli tuhkana tai arkussa..
        Pulitat 150 - 350.e.paikasta riippuen

        Tuhkat saa sirottaa ilmaiseksi niille osoitetulle paikalle. Ovat julkisia ja puistoja, merikin on mahdollinen. Omalle tontilleenkin voit niin tehdä, heittää ilmaan tai kaivaa kuoppaan.


    • Anonyymi

      Säästän 400Per vuosi kertaa 40 vuotta on 16 000 e kun en ole kirkossa. Kyllä sillä rahalla pitäisi hautapaikka saada jos on kirkossa.

      • Anonyymi

        Niinpä.
        Ja on aika tylyä hävittää vanhat hautapaikat ja -kivet. Niin vanhanaikaista. Uurnahautaus yleistyy, sen pitäisi olla ensimmäinen ja suositeltavin, silloin ei maata edes tarvita arkkuhautaamiseen. Kohta ei ole enää muualla asuvilla mitään syytä ajella kotikonnuille, koska edes mummin hautaa ei ole säästetty. Seurakunta kasvattaa vain omaa mahaansa ja toimii kuin fariseus rahan kiilto silmissä Raamutun oppeja vastaan. Hyh.
        Mikä on enää kirkon tehtävä jos vainajatkin häpäistään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä.
        Ja on aika tylyä hävittää vanhat hautapaikat ja -kivet. Niin vanhanaikaista. Uurnahautaus yleistyy, sen pitäisi olla ensimmäinen ja suositeltavin, silloin ei maata edes tarvita arkkuhautaamiseen. Kohta ei ole enää muualla asuvilla mitään syytä ajella kotikonnuille, koska edes mummin hautaa ei ole säästetty. Seurakunta kasvattaa vain omaa mahaansa ja toimii kuin fariseus rahan kiilto silmissä Raamutun oppeja vastaan. Hyh.
        Mikä on enää kirkon tehtävä jos vainajatkin häpäistään?

        Se on tuhkana tuuleen kun henki lähtee


      • Anonyymi

        Pitäisi, mutta ei saa. Hautapaikat paikkakunnan kaikille asukkaille oltava lainmukaan samanhintaisia.


    • Anonyymi

      Ainoat tyytyväiset " asiakkaat" , jotka eivät valita. Mones paikkaa on sama juttu ,et oikein vanhat hoitamattomat haudat tavallaan " poistetaan. Niin se vain on. Ehkä jopa parempi, kuin rehottavat monenlaista rikkaruohoa, jos kunta ,tai yhteiskunta ei hoida.

    • Anonyymi

      Valtion tuki hautausmaille pitäisi lopettaa. Kayttäjän tulisi maksaa eli kuolinpesän.

      • Anonyymi

        Jäteasemalle jos ei rahaa löydy kuoppajaisiin


      • Anonyymi

        Entäpä jos kuolinpesä on varaton? Kenelle mielestäsi hautaaminen ja sen kontrollointi kuuluu? Pitäisikö kuntien tai valtion ottaa hautaaminen ja hautausmaat hoitaakseen? Pitäisikö omalle tontille hautaaminen sallia?


    • Anonyymi

      Hautaustoimea ohjaa hautaustoimilaki. Saarijärven seurakunta saa valtiolta hautaustoimen järjestämiseksi, museaalisten rakennusten ja muistomerkkien hoitamisesta ja kirkonkirjojen (väestökirjanpito) ylläpidosta avustusta n. 210 000 euroa. Nämä ovat julkisyhteisölle määrättyjä tehtäviä. (myös monet sodan/katastrofien aikaiset tehtävät esim. koronan aikaiset varautumiset ruumishuoneilla tukemaan sairaalan tarpeita)

      Seurakunnalle olisi edullista, jos sen ei tarvitsisi näitä tehtäviä hoitaa, sillä kulut ovat avustusta suuremmat. Hautapaikkamaksuilla ja hautahoitomaksuilla tätä erotusta saadaan kavennettua. Seurakunnan 7 hautausmaata rakennuksineen vaatii runsaasti hoitoa ja myös kallista konetyötä.

      Kirkollisverolla ei ole (ei pitäisi olla) tässä hautausmaa-asiassa mitään roolia. Kirkollisveron maksaja ei maksa verollaan itselleen hautapaikkaa. Saarijärvellä vain on niin, että valtion avustus ja hautausmaamaksut eivät riitä. Näin hyväsydämiset seurakunnan jäsenet joutuvat maksamaan kirkollisveroillaan tätä erotusta eli hautausmaiden ylläpitoa.

      Kirkollisvero on tarkoitettu seurakunnan toimintaan, ei hautausmaiden ylläpitoon. Hautaustoimilaki määrää, että kaikilla Saarijärven alueella asuvilla on oikeus tulla haudatuksi Saarijärvelle ja samalla hinnalla, kuuluu sitten kirkkoon tai ei. Ulkopaikkakuntalaisilta voi periä korkeamman hautapaikkamaksun, kuten seurakunta tekeekin. Veteraanien hautapaikka ja sankarihautapaikat ovat ilmaisia, siis seurakunta maksaa.

      Mitä tulee hautakiviin, niin seurakunta ei omista niitä. Koska seurakunta ei niitä omista, niitä ei hävitetä tai murskata, vaan seurakunta yrittää löytää hautapaikan haltijan ja tarjota mahdollisuutta jatkaa umpeutunutta hauta-aikaa. Jos omistajaa/haltijaa ei löydy, hauta voidaan ottaa uusiokäyttöön. Tätä ei kuitenkaan tehdä, jos hautapaikkoja on riittävästi vapaana ja odottamatta monia vuosia edellisen haltijan yhteydenottoa. Hautakivet säilytetään asianmukaisesti, vaikka ne eivät seurakunnan omaisuutta olekaan. Turvallisuusriskin aiheuttavat "hylätyt"kivet siirretään tietenkin pois.

      Minä en ainakaan oleta, että omistamani hauta kivineen olisi jonkun toisen kontolla satoja vuosia. Ellei hautaani hoideta eikä siitä kukaan suvustani suostu maksamaan, niin ei sitä Saarijärven seurakunnankaan pidä tehdä. Tällä "hyökkäyksellä hautausmaille" ei tavoitella voittoa, vaan mieluumminkin tappioiden minimointia ja hautausmaiden turvallisuutta, arvokasta, yhdenveroista ja tasalaatuista hoitoa sekä hautapaikkojen riittävyyttä sadoiksi vuosiksi eteenpäin.

      Historiaa, esimerkiksi Pylkönmäen hautausmaalla tulee kyllä säilymään. Hautapaikkatietojen päivittäminen ja digitointi on yksi tässä yhteydessä tapahtuva historiallista tietoa säilyttävä teko.

      Annan tukeni Saarijärven seurakunnan viranhaltijoille, jotka tätä tunteisiin menevää asiaa pieteetillä hoitavat ja jaksavat ymmärtämättömille selvittää.

      T.J.

      • Anonyymi

        Kaikki hoitamattomat haudat uudelleen käyttöön


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe