Kuinka olette ratkaisseet uuden scenicin tavaratilan ongelman (siis niin minä näen sen) eli ostoskassit pyörivät tavaratilassa ja sitten tavaroita poimitaan penkkienkin alta...
Onko joku tilannut/laittanut tavaraverkon, kuinka toimii? vai onko jotain "talonpoikaisjärkiviritelmiä", mitä nyt vielä meille ei ole tullut mieleen (auto kun on ollut vasta viikon ajossa)???
Jokaisesta vinkistä kaunis kiitos etukäteen.
Onko joku tilannut/laittanut tavaraverkon, kuinka toimii? vai onko jotain "talonpoikaisjärkiviritelmiä", mitä nyt vielä meille ei ole tullut mieleen (auto kun on ollut vasta viikon ajossa)???
Jokaisesta vinkistä kaunis kiitos etukäteen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Me käytämme uudessa, niinkuin vanhassakin Scenicissä, tavallisia kantolävistyksillä varustettuja muovilaatikoita. Laatikot ovat kooltaan n. 40x55 cm! Meillä on tavaratilassa aina kaksi tyhjää laatikkoa. Sinne on mukava ja helppo lastata ostoskärrystä ostokset, eikä tarvitse ostaa kaupasta muovipusseja. Laatikot on myös helppo kantaa ostoksineen kotiin. Ainakin silloin kun ei ole pitkä matka pysäköintialueelta kotiin!
Laatikkoissa voi kuljettaa myös sottaisempaa tavaraa tavaratilan sotkeutumatta, esim. likaisia kumisaappaita.
Taisi kuullostaa Niksi-Pirkan kirjoitukselta. Hmmm... taidanpa kirjoittaa sinnekin.
Minulla on sellainen kasaan taittuva muovilaatikko. Idean sain kun koeajoin Citroen Xsara Picassoa, jossa oli vastaavanlainen laatikko. Mielestäni tuo laatikko toimii erittäin hyvin ja kun se on vielä kokoontaittuva niin tarvittaessa se ei vie ollenkaan ylimääräistä tilaa.
Kiitti vinkistä. Mistä laatikon olet ostanut? En ihan heti muista nähneeni missään, tosin ei ole ollut tarvettakaan aiemmin.
Ja vielä - olisikohan jollakin kokemusta tuosta scenicin tavaraverkosta.
Noita taitettavia laatikoita on aika monessa kaupassa myynnissä, esimerkiksi Prismassa oli. Ostin itsekin sellaisen, mutta se ei ollut kovin laadukas ja hajosi muutaman kuukauden jälkeen. Ei se tosin kalliskaan ollut, ehkä 4 euroa.
Löysin kuitenkin Keravan muovista ja lelusta (sieltä saa muuten ihan mitä vaan) taitettavan laatikon, joka on paljon paksumpaa muovia ja muutenkin laadukkaamman oloinen kuin tuo Prisman laatikko oli. Hintaa olikin sitten 13 euroa.
Tuollainen laatikko on kyllä todella hyvä mielestäni. Parempi kuin koukut.
Tässä linkissä näkyy tuo Picasson laatikko. Neljäs kuva. http://www.citroen.fi/?Path=1;1486;1487;1525
kun pitää takimmaiset penkit pystyssä, niin taakse jää juuri sopivasti tilaa ostoskasseille