jämsänkosken tehtaalla vieraili iso pamppu , joka oli myös vieraillut kaipolan tehtaalla ennen tehtaan lopetus päätöstä!
pahin pelkoko jämsässä nyt tapahtuu?
tehtaan tulevaisuus!
22
2588
Vastaukset
- Anonyymi
Tehtaan tulevaisuus ei näytä kovinkaan kaksiselta, mutta toivotaan nyt ettei visiitti meinaa käyntiä kummempaa.
- Anonyymi
Iso pamppu oli tyytyväinen näkemäänsä. Ei mitään pelkoa tehtaan lopettamisesta sanoi viimeisiksi sanoikseen.
- Anonyymi
Pamppujen viimeisiä sanoja ei kannata koskaan ottaa tosissaan, he kun osaavat kääntää takin käden käänteessä!
- Anonyymi
Tuli luomaan pelkoa kun tes-loppuu vuoden lopussa ja sitten mennään kyykkyyn-ylös ja keppiä nilkoille. Ei ole umppi haluttu työpaikka sen jälkeen.
- Anonyymi
Sopivasti taas noin puoli vuotta ennen vuoden vaihdetta. Päätös lopettamisesta ennen vuoden vaihdetta saattaa tulla hyvinkin pian.
- Anonyymi
Moni "tehtaan alasajaja" tulee pettymään.
- Anonyymi
Max 5 vuotta ni loppuu toiminta ja padot puretaan niin pääse lohi nousemaan latvavesiin kutemaan ja kalastusmatkailu tulee paperihötön tilalle kun loppuu niitten myrkkyjen (lurauttelu) koska eihän sinne koskaan ole suuria määriä lurahtanut jos tehtaalta kysytään!! Ja loppuu se kirrin onginta kun luvat maksaa mansikoita jokeen tulevaisuudessa!!
- Anonyymi
Lähtisi äkkiä tuo luontoa syövä ja saastuttava tehdas. Joki kauniiksi ja vapaaksi, varrelle kunnon matkailua, leirintäaluetta, ravintoloita, kahviloita, kävelytietä päästä päähän. Muualla tämmöinen osataan miksei meilläkin.
- Anonyymi
Kummasti on Päijänteen vesi kirkastunut. Kävi mielessä onko Kaipolan tehtaan lopetuksella jotakin yhteyttä asiaan.
- Anonyymi
No on. Vähän jos lurahtaa, niin se on aina haaste - keneltä kysyy. Paljonko on paljon ja missä on sen Vähäisen raja..
Ns. Veteen piirretty viiva.
LM
- Anonyymi
Tuskin alkava työseisaus vaikuttaa mihkään, on se jännä että muut alat ei anakoita tuohon lakkohommaa.
- Anonyymi
Toivotaan et loppuu.
Onhan siel kusipäitä riittävästi..
Toisilla on lippis.. Alemilla muovikypärä.
Tasa arvo palautus kylillä. 🤔- Anonyymi
Toi on totta... Kun haiku loppuu.
Purkufima hommissa..
Katotaan kellä on Kypärän hihna kii. 🤔😜
- Anonyymi
Mitkä on tuoreimmat juorut? Joko tulee koskelle tänä vuonna "joululahja" nallelta ja Pesoselta?
- Anonyymi
Hevosmiesten tietotoimiston uutisia, "kuoleman enkeli" kuulemma tulossa vierailulle koskelle, koskaan ei mitään hyvää ole seurannut vierailusta,,,,
- Anonyymi
Kilpailukykyä seurataan jokapäivä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kilpailukykyä seurataan jokapäivä.
Tais käydä kyselemässä myös sitä miksi suuri määrä henkilökuntaa on itse ottanut lopputilin ja vaihtanut muihin yrityksiin.Siinäpä kysymys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tais käydä kyselemässä myös sitä miksi suuri määrä henkilökuntaa on itse ottanut lopputilin ja vaihtanut muihin yrityksiin.Siinäpä kysymys.
Onko ruoho vihreämpää aidan toisella puolen vai eikö palkka olekaan kaikille enää kaikki kaikessa? Siinäpä mietittävää.
- Anonyymi
Kaipolan alasajoon ja purkuun tilattu sähkökattila on mitoitettu jämsänkosken kapasiteetin mukaan. Samoin monella lämmön ja jätevesien kautta jämsänkosken tehtaaseen yhteydessä olevalla kiinteistöllä on aloitettu lämmitys- ja viemärijärjestelmän ratkaisujen arviointi, kuinka hoidetaan tulevaisuudessa.
Siitä voi jokainen arvailla. Kohta kannattaa olla ostohousut jalassa, tippuu asuntojen ja tonttien hinnat rytinällä.- Anonyymi
Kuka niitä taloja ja tontteja ostaa täältä. Ei kukaan täysijärkinen ainakaan, itse en enää tänne rakentaisi vaikka saisin tontin ilmaiseksi. Ja vaikka talojen hinnat putoaa, mitä sitten. Se on kohta maksettu ja jossain on asuttava, käydään sitten Jyväskylässä töissä vaikkapa. Enkä ole tehtaalla töissä mutta vaikuttaa noi tehtaat välillisesti kaikkeen muuhunkin.
- Anonyymi
Tuleva lakko on sitten sen lorun päättäjä. Mutta eikös siellä ole jo vanhoja ukkoja työssä, joutaakin eläkkeelle.
- Anonyymi
Vanhoja köpöjähän ne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887