Haluaisin tietää pari juttua kummastakin
1)
Kummalla on pidempi päivä
2)
Kumpi on parempi tulevaisuudelle ja kummasta saa lopulla enemmän rahaa
3)
Kumpi on kivempi ja helpompi tai hauskempi
1)
Kummalla on pidempi päivä
2)
Kumpi on parempi tulevaisuudelle ja kummasta saa lopulla enemmän rahaa
3)
Kumpi on kivempi ja helpompi tai hauskempi
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse, kun olin ammattikoulussa niin lähes joka päivä oli sen 8 tuntia. Jossain jaksossa saattoi olla hyvällä tuurilla 5-6 tunnin päivä. Tästä on tosin aikaa jo useita vuosia, nykytilanteesta en osaa sanoa. Tietyt alat ammattikoulussa ovat rahakkaita, esim. LVI- ja sähköala. Tosin nämä eivät ole siistejä sisätöitä, voivat olla töitä rakennuksilla, remonttikohteissa, ulkotiloissa tai melkein missä vaan. Ammattikoulun pääsee läpi oikeastaan osaamatta mitään, tosin hyöty tästä on täysi nolla. Ei paljon vaadita, että kokeesta saa arvosanaksi 5:n, mikä on maksimi. Arvostelutaulukko on 1-5 ja 0 on hylätty. Itsellä on ammattikoulupohjalta palkkaus sellaiset 3400€/kk, tosin taustalla on useamman vuoden työkokemus. Rahan eteen tosin joutuu olemaan töissä viikonloppuisin ja öisin.
Riippuu ihan mihin pyrit. Kaikissa kouluissa on eroja. Lukio on yleensä vain jatko-opintoja varten, harvoin pääsee pelkästään sillä nykypäivänä minnekään alalle töihin.
Amikset on ihan erilaisia riippuen alasta ja paikkakunnasta, joten vaikea sanoa mitään ellei sinulla ole jokin tietty ala/koulu mielessä.
1)
Ainakin meidän lukiossa päivät ovat aina 6-tuntisia
2)
Riippuu omasta motivaatiosta paljon. Kyllä amislainenkin pääsee korkeakouluihin (esim lääkiksen), jos pääsee pääsykokeista läpi. Tämä asiaan huomioon ottaen, jos motivaatio on korkea niin kannattaa mennä amikseen, koska saa oikeita töitä tutkinnon avulla ja sitten vielä voi päästä yhtä hyvin korkeakouluihin
3)
Tämäkin riippunee paljolti miten aikoo suorittaa opinnot. Lukio on täyttä tuskaa, jos pyrit hankkimaan jokaisesta aineesta täydet (paljon, paljon, paljon lukemista). Lukion voi suorittaa joissakin kouluissa 2-vuodessa, mutta en tiedä onko se nykyään mahdollista uuden opetussuunnitelman takia.