Mitä muuta vedenpuhdistuslaitetta suosittlisitte kuin veden keittämistä?
Mikä paras?
Sawyer Squeeze
Katadyn BeFree
LIFESTRAW FLEX
ORIGIN OUTDOORS DAWSON
vedenpuhdistus
3
1401
Vastaukset 3
- Anonyymi
Tuo aktiivihiilisuodatus voisi olla hyvä juttu. Sitä ei ole ainakaan Sawyer Squeeze
Katadyn BeFree:ssä.
Onkohan erillisiä aktiivihiilisuodatinpatruunoita joita voisi käyttää?
Ajattelin jotenkin näin tuota suodatusta...että jos jonkinlaisen vedensuodatukseen tarkoituksen kankaan läpi laittaisi ensin vaikka sen oja/puro/joki/järvi "likaisen" veden jolloin pahimmat sattumat jäisi pois. Sitten tuollaisen suodattimen läpi. - Anonyymi
Vedensuodattimen voi tehdä itse 1½ litran muovipullosta. Leikkaa pullosta pohjan pois, ja tekee korkkiin reiän. Alimmaksi pehmeää paperia, lakanan pala tai kahvinsuodatin, sitten hiiltä (jos on), sammalta ja soraa.
Suodatettu vesi kannattaa keittää mahdollisuuksien mukaan. - Anonyymi
Rehellisesti sanottuna en ymmärrä, miksi ihmiset ovat hurahtaneet ostamaan suodattimia, kun suurimmassa osassa Suomea vettä voi juoda vesistöistä sellaisenaan, ja jos ei, niin sitten keittää.
Tämä luultavasti liittyy kahteen asiaan, lisääntyneeseen retkeilijöitten määrään ja sosiaaliseen mediaan. Useimmat uudet retkeilijät ovat myös innokkaita somettajia. Retkeilyä varten tarvitaan varusteita, ja nuori polvi on innostunutta vekottimista. Jossain päin maailmaa suodattimet ovat toden totta tarpeellisia ja niitä kaupitaan Suomessakin. vaikka täällä niitä ei käytännössä tarvita. Siis herää kysymys että tarvitaanko suodatinta, niin kysytään facen retkiryhmässä tai täällä. Ne, jotka ovat sellaisen ostaneet tietysti innokkaasti vastaavat ja suosittlevat. Siitä tule sellainen illuusio, että suodation on kaikilla ja sellaista tarvitaan. Ei ole eikä tarvita.
Jos joku vanhan liiton retkeilijä kuten minä (55 vuotta maastossa) uskaltautuu huomauttamaan, että suodatin on tarpeeton eikä ole 20, 30, 40, 50 tai 60 vuoden aikana koskaan tullut maha kipeäksi vaikka on tullut juotua vaikka mistä suo-ojista, niin hetipä joku vasta-alkaja ylpeä suodattimen omistaja sanoo jotta "sittenpä tiedät kun ensi kerran tulee". No just joo. Kun tulisikin.
Kyseessä on siis väärinkäsitys, markkinointimiesten källi, somen aiheuttama joukkohysteria. Jättäkää ostamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2821126Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "260941Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49910- 102853
- 99799
- 73798
- 107669
- 64566
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11458